StoryEditorOCM

Britanski kralj Charles III. je okrunjen, predan mu je i kraljevski mač kako bi štitio pravdu, Crkvu i narod

Piše Jutarnji list/Hina
6. svibnja 2023. - 11:45
The Archbishop of Canterbury Justin Welby places the St Edward‘s Crown onto the head of Britain‘s King Charles III during the Coronation Ceremony inside Westminster Abbey in central LondonVictoria Jones/Afp

Kralj Charles III. i kraljica-supruga Camilla danas će biti službeno okrunjeni.

Na krunidbu se kralj Charles III. i kraljica Camilla voze u modernoj kočiji Diamond Jubilee State iz 2014. godine, dok će na povratku sjediti u Gold State kočiji napravljenoj 1762. godine. Prva ima udobna sjedala, klimu i amortizere, dok je Gold State kočija vrlo neudobna i "škripi poput prastare galije", no zbog tradicije je uključena u svečanost, piše Jutarnji list.

Ceremonija ima i svoju glazbenu podlogu. Radi se o 12 novih glazbenih djela posebno naručena za ovu svečanost, a među autorima je i Andrew Lloyd Weber. Čut će se i grčki pravoslavni napjevi koji su izabrani u čast kraljeva oca princa Philipa. Kralj je odabrao glazbu osobno.

Skupina bivših premijera upravo je ušla u Westminstersku opatiju. Sir John Major razgovarao je s Cherie Blair dok su ulazili zajedno s njezinim suprugom Tonyjem te s Gordonom Brownom i Sarah Brown. Slijedili su Theresa May, Boris Johnson i premijerka s najkraćim stažem Liz Truss, piše Jutarnji.

Veliko je osiguranje na ulicama Londona. Policija i vojska raspoređene su posvuda, javlja naš Antonio Penić iz Londona. Jedan policajac rekao je da je jedna trećina policije iz cijele Engleske danas došla u London, otprilike oko 30.000 policajaca.

Na krunidbu je stigla prva dama SAD-a Jill Biden u pratnji unuke Finnegan, te prva dama Ukrajine Olena Zelenska s ukrajinskim premijerom Denisom Šmihalom.

Dio okupljenih ispred Buckinghamske palače izviždao je princa Andrewa, vojvodu od Yorka, dok je prolazio u državnom automobilu.

Princ Harry danas je pozvan na ručak u Buckinghamsku palaču nakon krunidbe njegova oca, kralja Charlesa III. u Westminsterskoj opatiji, prenosi Daily Mail.

Još se, međutim, ne zna hoće li vojvoda od Sussexa pristati na ručak, s obzirom na to da se očekuje da će požuriti natrag u Kaliforniju na rođendan svog sina Archieja.

Mnogi ovaj poziv doživljavaju kao pružanje ruke pomirenja. Daily Mail također navodi da će Harry biti prebačen u treći red unutar opatije tijekom ceremonije krunidbe. Sjedit će između supruga princeze Eugenie, Jacka Brooksbanka, i princeze Alexandre, rođakinje pokojne kraljice Elizabete. Njima će se pridružiti kćeri princa Andrewa, Eugenie i Beatrice te njezin suprug Edo Mapelli Mozzi.

U prvome redu na povijesnoj ceremoniji sjedit će princ William, princeza Kate, vojvoda i vojvotkinja od Edinburgha Edward i Sophie sa svojom djecom, Lady Louise i grofom od Wessexa, Jamesom, kao i princeza Anne te njezin suprug Tim Laurence.

U samoj povorci za Westminstersku opatiju sudjeluje oko 200 vojnika, uglavnom iz posebnih jedinica kraljevske pratnje i kraljevskih konjanika. Još oko 1000 pripadnika britanske vojske raspoređeno je putem rute kretanja kraljevske povorke. To je znatno manje nego 1953. godine za krunidbe kraljice Elizabete II.

Ruta kraljevske povorke je duga samo dva kilometra (u jednom smjeru), što je tek četvrtina rute kojom je prošla kraljica Elizabeta II. tijekom svojih krunidbenih svečanosti.

Britanski kralj Charles (Karlo) III. okrunjen je na obredu u Westminsterskoj opatiji nešto iza 13 sati stavljanjem krune svetog Edwarda na njegovu glavu, a taj trenutak označili su plotuni koji su ispaljeni širom Ujedinjenog kraljevstva.

Čin krunidbe dogodio se na polovici dvosatnog obreda koji vodi nadbiskup Canterburyja Justin Welby.

Prije toga Karlo III položio je krunidbenu prisegu potvrdivši da će poštivati zakon i Englesku Crkvu tijekom svoje vladavine te je potvrdio da je "vjerni protestant", piše Hina.

U jednom od najsvetijih trenutaka obreda pomazan je iza zaslona, sjedeći u košulji. Nadbiskup posebno ulje iz zlatne ampule u obliku orla izlijeva na krunidbenu žličicu prije no što će pomazati kralja crtajući križ na njegovoj glavi, prsima i rukama. 

Ulje je proizvedeno od maslina ubranih na Maslinskoj gori u Jeruzalemu te je posvećeno na posebnoj ceremoniji u bazilici Svetog groba.

Kralju je nakon što je sjeo na povijesno krunidbeno prijestolje predan i kraljevski mač kako bi štitio pravdu, Crkvu i narod, te je primio druge kraljevske insignije, poput žezla, palice, zlatne jabuke, rukavice i prstena.

Plotuni su u trenutku krunidbe ispaljeni na 11 lokacija širom Velike Britanije, uključujući Edinburgh, Cardiff i Belfast te na brodovima britanske kraljevske mornarice.

U Londonu počasni odred ispalio je 62 puta iz Londonskog tornja i sjedišta kraljevske konjice.

Kralj je okrunjen pred oko 2000 ljudi, od stranih čelnika i članova kraljevske obitelji do izabranih dužnosnika i predstavnika civilnog društva.

Hrvatsku na krunidbi predstavlja šef diplomacije Gordan Grlić Radman.

Ceremonija je uglavnom ostala ista više od 1000 godina.

25. prosinac 2024 14:49