StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetKAOS U WASHINGTONU |

PRELAZI LI DEMOKRACIJA U TIRANIJU SVJETSKIH ELITA? Prosvjednici upali u američki Kongres, intervenirala policija, ima i ranjenih

Piše jutarnji list
6. siječnja 2021. - 22:09

Pojedini američki mediji javljaju da je najmanje jedna osoba podlegla ozljedama zadobivenima u neredima, ali zasad nema potvrde za tu informaciju. Službeno, jedna je žena u kritičnom stanju, a pet ih je ukupno dosad prebačeno u bolnicu, među njima i jedan policajac. U blizini zgrade Kongresa policija je pronašla najmanje jednu improviziranu eksplozivnu napravu, donosi Jutarnji list.

Potpredsjednik SAD-a Mike Pence s tajne lokacije na koju je nakon izbijanja nereda evakuiran priopćio je da 'nasilje i destrukcija' moraju prestati smjesta.

CNN je objavio fotografiju iz ureda predsjednice Zastupničkog doma Kongresa Nancy Pelosi na čijem je radnom stolu netko od prosvjednika ostavio poruku: - Nećemo se povući.

Na ulice američke prijestolnice pozvana je Nacionalna garda iz država Virginije i Marylanda kako bi pokušala zavesti red.

Bilo je više nego jasno da će Trumpova zapaljiva retorika u nekom trenutku izazvati nasilje. Nije bilo pitanje hoće li nego kad će. On se, potvrđeno, raspitivao o mogućnosti da proglasi izvanredno stanje i tako ostane na vlasti. A onda, kad je sve propalo, pozvao je svoje pobornike, kako se lijepo vidi na slikama, bijele suprematiste, naoružane, da dođu 6. siječnja u glavni grad i obrane ustav.

U zgradi Kongresa je došlo i do pucnjave. Prema informacijama CNN-a, jedna žena je dobila hitac u prsa, a zasad nije jasno tko je u nju pucao.

CNN je objavio i snimku novih upada u zgradu Kongresa na kojoj se vidi kako prosvjednici razbijaju stakla jednog od prozora nakon čega svi upadaju unutra.

Republikanski kongresnik Adam Kinzinger na Twitteru je napisao: - Ovo je pokušaj državnog udara.

Republikanski senator Ted Cruz prosvjednicima je poručio: - Smjesta prestanite!

Republikanac Mike Gallagher, jedan od najčvršćih pristalica Donalda Trumpa u Kongresu, apelirao je na predsjednika da pozove prosvjednike da se povuku.

Objavljeno je i da su, nakon potpredsjednika SAD-a Pencea, na tajnu lokaciju evakuirani i čelnici Senata i zastupničkog doma Kongresa Mitch McConnell i Nancy Pelosi.

U tijeku je evakuacija članova Zastupničkog doma i Senata iz zgrade američkog Kongresa u koji su nahrupile pristaše predsjednika Donalda Trumpa.

Dio prosvjednika je ušao u plenardnu dvoranu Senata. Jedan od njih je stao za predsjedavajući stol i viče: 'Trump je pobijedio!'

U međuvremenu, potpredsjednik SAD-a Mike Pence, koji je ranije odbio podržati Trumpa u nastojanjima da na sada prekinutoj sjednici ospori izborni rezultat, odveden je na tajnu lokaciju iz sigurnosnih razloga. Trump je, reagirajući na Penceovu odluku, rekao da 'nije imao hrabrosti zaštititi zemlju i ustav'.

U zgradi Kongresa su viđeni i naoružani ljudi u civilu, pretpostavlja se da je riječ o osiguranju, a s obzirom da je u koškanju s prosvjednicima upotrijebljen i suzavac, osoblju i zastupnicima su podijeljene gas-maske, javlja CNN.

Na Twitteru se oglasio Donald Trump, koji nije osudio kaos koji su stvorili njegovi pristalice.

- Molim vas, dajte podršku našoj policiji na Kapitolu i našim snagama reda. Oni su istinski na stani naže zemlje. Ostanite mirni, napisao je Trump.

Situacija na Capitol Hillu je eskalirala. Zajednička sjednica obaju domova Kongresa je prekinuta nakon što su prosvjednici provalili u zgradu Kongresa.

Američki Kapitol je netom prije upada policije stavljen u 'lockdown'. Djelatnik CNN-a pokušao je napustiti zgradu, u kojoj se još održavala sjednica Kongresa, ali nije mogao jer je policija rekla da je zgrada u 'lockdownu', što znači da nitko ne može izaći niti ući.

Pristaše američkog predsjednika Donalda Trumpa sukobile su se s policijom kod zgrade Kapitola, javlja Reuters. NBC javlja da ima i ozlijeđenih, a nakon naguravanja dio prosvjednika je uspio prodrijeti u zgradu Kongresa.

Gradonačelnik Washingtona zbog kaosa je objavio da od 18 sati po lokalnom vremenu na snagu stupa policijski sat.

Tisuće pristaša američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je izjavio u srijedu da "nikada" neće priznati poraz, okupili su se u Washingtonu u znak prosvjeda uoči sastanka Kongresa na kojemu se očekuje potvrda Bidenove pobjede. 

Trump, gubitnik izbora, obratio se prosvjednicima u Ellipseu, parku kraj Bijele kuće koju će Biden preuzeti za dva tjedna istaknuvši da "nikada" neće priznati poraz.

"Nikada nećemo odustati. Nikada nećemo priznati" poraz, rekao je Trump na skupu svojim pristašama ispred Bijele kuće.

"Pobijedili smo na tim izborima i to uvjerljivo", ustvrdio je.

Njegov sin Eric zagrijao je mnoštvo, koje je mahalo zastavama, neutemeljenim teorijama urota. 

"Ima li ijedne osobe koja zaista misli da je Joe Biden dobio izbore?", pitao se Eric, a prosvjednici su vikali "Ne". 

Sve savezne države potvrdile su da je demokrat Biden pobjednika izbora s 306 glasova elektora i propali su Trumpovi pokušaji osporavanja njegove pobjede na sudovima diljem zemlje. Biden je dobio i sedam milijuna glasova građana više, ali Trump odbija priznati rezultate izbora.

"Mogu lagati, mogu varati, mogu krasti. Moj otac je pokrenuo pokret i ovaj pokret nikad, baš nikad neće umrijeti", rekao je Eric.

U području je mobilizirano 3750 policajaca i više od 300 pripadnika Nacionalne garde, naveli su šef policije u Washingtonu Robert Contee i drugi dužnosnici. 

Trumpovi pristaše pokušali su se u utorak navečer približiti Trgu Black Lives Matter u Washingtonu, a zaustavila ih je policija koja je koristila suzavce i pendreke da ih rastjera.

Potvrda Bidenove pobjede 

Kongres u srijedu treba potvrditi Bidenovu pobjedu. Mnogi Trumpovi republikanci obećali su da će nastojati oduljiti proceduru iza ponoći, ali vjerojatno neće uspjeti. 

Usprkos sve većem pritisku američkog predsjednika Donalda Trumpa da mu pomogne preokrenuti izborni poraz, potpredsjednik Mike Pence planira se držati svojih ceremonijalnih dužnosti na sjednici Kongresa u srijedu, rekli su savjetnici.

"Potpredsjednik ima moć odbiti prijevarom izabrane elektore", napisao je Trump na Twitteru u utorak. 

No, potpredsjednik, odan poručnik tijekom četiri godine Trumpovog često kaotičnog predsjedništva, ne planira to učiniti te je rekao Trumpu da nema ovlasti da to učini, dodali su savjetnici.

Države kreću po abecednom redu i verificiraju se njihovi elektori. Prva na redu je Alabama. Očekuje se da će republikanci pokušati osporiti rezultate u Arizoni, Michiganu, Wisconsinu, Georgiji, Pennsylvaniji i Nevadi.

Ako netko uloži prigovor, zajednička sjednica se prekida, a svaki dom o prigovoru raspravlja odvojeno najviše dva sata. Onda se glasa. I tako država po država. Ako republikanci ospore šest država, kao što se najavljuje, to znači da mogu odužiti proceduru za 12 sati. 

Ako se svi izazovi prevladaju, kako se predviđa, očekuje se da će Pence kao predsjednik Senata proglasiti Bidena predsjednikom, a senatoricu Kamalu Harris potpredsjednicom. Pence bi trebao "otvoriti sve potvrde" u nazočnosti Zastupničkog doma i Senata, stoji u američkom Ustavu. 

Republikanski senator James Inhofe rekao je da bi osporavanje potvrde izbora predstavljalo "kršenje moje zakletve". Rob Portman, još jedan republikanski senator, poručio je da ni nakon dva mjeseca ponovnog prebrojavanja glasova i pravnih postupaka nije pronađeno dovoljno dokaza prijevare i nepravilnosti da bi se promijenili rezultati izbora, donosi Jutarnji list.

12. studeni 2024 20:40