Ruski lider Vladimir Putin stavio je veliki udio svoje ratne strategije u posljednjih nekoliko mjeseci na kladionicu da će majka priroda biti na njegovoj strani. Zima je dugo bila saveznik Rusije tijekom ratova, pa je tradicionalna hladnoća osujetila svojedobne vojne invazije i Napoleona i Adolfa Hitlera. Putin je navodno ozbiljno računao s tim da će iskoristiti još jednu zimu u svoju korist: da će se u Ukrajini s minusima blatnjavi teren smrznuti i omogućiti bolje taktičko manevriranje, kao i da će kontinuirani udari na ukrajinsku stratešku infrastrukturu slomiti ukrajinski moral te poremetiti opskrbu civila grijanjem i električnom energijom, piše Slobodna Dalmacija.
S prvim danima ožujka može se zaključiti da taj plan definitivno nije polučio rezultate, zaključuju vojni analitičari, a prenosi Newsweek. Ruska vojska nije se uspjela pomaknuti tijekom hladne sezone niti preokrenuti ratnu sreću nakon ukrajinskih ofenziva prošle jeseni, čime je omogućila Ukrajini da se pregrupira i dodatno mobilizira protiv ruskih snaga.
"Putinove nade za ovu zimu nisu se opravdale", rekao je za Newsweek Mark Katz, profesor na Schar školi za politiku i vlast Sveučilišta George Mason. Njegovo mišljenje dijeli i John Spencer, umirovljeni bojnik američke vojske i predavač urbanog ratovanja na Madison Policy Forumu.
"Europa i Ukrajina se ipak nisu smrznule, a Rusi gotovo da nisu ništa napredovali. Bez obzira na svu današnju tehnologiju, teren i vrijeme još uvijek snažno utječu na ratovanje. Blato se s otapanjem tla sada vratilo, baš kao što se to dogodilo i lanjske veljače, da bude prokletstvo Rusa", izjavio je John Spencer.
Ruska vojska je čekala na zamrzavanje tla kako bi napravila neku vrstu manevra za guranje linije fronta dalje od sadašnjih položaja prije proljetne ofenzive, ali vrijeme im to nije dopuštalo. Zatim su pokušali i manevar opkoljavanja Bahmuta sa svojim elitnim snagama, no ni u tome nisu uspjeli, a izgubili su značajan broj elitnih borbenih formacija. Preuzetno je, međutim, kazati da su se Ukrajinci sami uspjeli obraniti: u znatnoj mjeri u tome im je pomoglo preuranjeno pretvaranje zamrznute zemlje u neprohodno blato. Tko to nije doživio, ne zna o kako nepremostivoj prepreci se radi, napominju stručnjaci.
Ukrajina je žitnica Europe i tradicionalno među najvećim izvoznicima pšenice u svijetu. Plodno tlo koje omogućava kruh milijunima ljudi s kišama postaje izuzetno muljevito. Američki bojnik Spencer kaže da je svjedočio zaglavljivanju tenkova u takvom blatu: jedan je bio onemogućen u svakom kretanju puna četiri mjeseca, ni traktor ga nije mogao izvući. U takvim uvjetima ruske snage su često prisiljene putovati ukrajinskim cestama, što ih čini dodatno "ranjivima" na napade. Ukrajinci također od prvoga dana rata znaju namjerno poplaviti ključna strateška područja kako bi spriječili Putinove trupe u napredovanju preko polja. Izuzetno dobro koriste prednost domaćeg terena.
Bivši kapetan američkih marinaca i časnik State Departmenta Matthew Hoh smatra da je Rusima u planovima možda malo smetalo nešto toplije zimsko vrijeme od uobičajenog, ali također drži i da je Rusija što se tiče ratnog potencijala još uvijek u puno boljem stanju nego što se općenito vjeruje.
„Nažalost, Moskva još uvijek ima stotine tisuća neiskorištenih pričuvnih vojnika, jednako kao i postrojbe regularne vojske koje nisu potrošene u borbi. To im još uvijek nudi mogućnost otvaranja sjevernog fronta protiv Ukrajine, a i zračne snage su im dosad sačuvane u priličnoj mjeri.
Unatoč nekim bjelodanim neuspjesima, protekla zima za Putina nije bila puna samo loših vijesti. Postoje i neke stvari koje bi mogle ohrabriti političke i ratne strasti šefa Kremlja: Kina, Indija i druge nezapadne zemlje nastavljaju kupovati rusku naftu; sve veće je protivljenje republikanaca nastavku američke vojne pomoći Ukrajini, a i sam američki državni tajnik otvoreno upozorava da bi Kina uskoro mogla opskrbiti Rusiju oružjem. Putin sad već dobro zna da Rusija neće tako brzo pobijediti u Ukrajini, ali se vjerojatno tješi time da će se on i njegovi saveznici pokazati upornijima i stamenijima od nervoznih ukrajinskih saveznika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....