Stravično deveterostruko ubojstvo u beogradskoj osnovnoj školi snažno je odjeknulo i u Hrvatskoj, osobito među roditeljima i nastavnicima.
Razlog tome je i što se takav strašni, nezapamćeni čin dogodio u neposrednom susjedstvu, ali je i stanje u hrvatskome školstvu razlog za zabrinutost.
Naime hrvatski nastavnici i sindikalisti već duže vrijeme upozoravaju da se u hrvatskome školstvu nastavnici osjećaju nesigurno, da su izloženi prijetnjama i napadima, koji najčešće dolaze od roditelja, i to zbog ocjena. U porastu je i međuvršnjačko nasilje.
‘Naše škole nemaju nikakva rješenja, sustav ne pruža nikakvu zaštitu. Za vrijeme ministrice Divjak inicirali smo akcijski plan za sprečavanje nasilja u školama i tražili smo dodatnu zaštitu zaposlenika u školi, a to se nije realiziralo. Također smo tražili da i pomoćno tehničko osoblje bude zaštićeno i da dobiju status službene osobe. Nisu ga dobili, a vrlo često vidimo da su oni prvi na meti na ulazu u škole. U Hrvatskoj su na sudovima uvedeni detektori za oružje i čini mi se da je tako bitno povećana sigurnost zaposlenika. Moraju se odmah uključiti svi dionici odgojno-obrazovnog sustava, a ne čekati da se dogodi tragedija. ", rekla je Ana Tuškan iz Sindikata hrvatskih učitelja za Tportal.
Zaista, situacija iziskuje brzu reakciju, da se ne bi dogodio scenarij sličan beogradskom. Najvažnije je da Ministarstvo znanosti i obrazovanja i ministar Radovan Fuchs prepoznaju ozbiljnost situacije i reagiraju širom paletom mjera koja bi uključila i neophodnu psihološku pomoć i praćenje te prepoznavanje učenika koji su u problemima ili su skloni problematičnom ponašanju. Trebalo bi se pozabaviti i klimom u društvu i smanjenjem nasilja i govora mržnje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....