StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetNA DVIJE STOLICE

Slučaj hrvatskog policajca koji se odazvao pozivu za srpsku vojsku. Sinko, ne možeš služiti dva gospodara!

Piše marko didić/sd
13. siječnja 2023. - 13:44
Svaki policajac s hrvatskim i srbijanskim državljanstvom mora potpisati izjavu da Srbiju smatra svojom državom  Boris Kovačev/Cropix

Pet dana nakon što je naš list prvi otkrio da je 21-godišnji policajac PU vukovarsko-srijemske koji radi u Postaji granične policije Tovarnik ostvario kontakt s pripadnicima Vojske Srbije radi preuzimanja poziva za upis u tamošnju vojnu evidenciju, svi su se mediji u Hrvatskoj o tome raspisali. Policajac je udaljen iz službe zbog teže povrede službene dužnosti i očekuje ga disciplinski postupak, a od brojnih ljudi koji rade u MUP-u s kojima smo razgovarali gotovo svi su nam rekli da se mogu kladiti o godišnju plaću kako taj momak neće dobiti otkaz, piše Slobodna Dalmacija.

Kaznena prijava

- Kako u MUP-u znaju da je taj slučaj jedini kada nitko od odgovornih nije razgovarao ni s jednim policajcem koji osim hrvatskog ima i srpsko državljanstvo. Pravo je pitanje zašto to nikoga u MUP-u ne zanima - pita se Nikola Kajkić, nekadašnji predsjednik Nezavisnog sindikata koji je u MUP-u dobio otkaz, ali na Visokom upravnom sudu u Zagrebu vodi pravnu bitku o povratku na posao.

image

Željko Cvrtila

 

Ronald Goršić/Cropix

On sam osobno poznaje tog 21-godišnjeg policajca.

- On je mene kazneno prijavio iz razloga što sam ja osobno cijeli događaj prijavio preko prijatelja našoj Sigurnosno-obavještajnoj agenciji SOA-i, odnosno javno objavio na svom Facebooku taj događaj. Između ostalog sam na toj objavi stavio njegovo ime i prezime i njegovu fotografiju što ga je očito uznemirilo s obzirom da ja imam saznanja da je s vrhom MUP-a dogovorio samo privremenu suspenziju i brzi povratak na posao nakon što se u medijima situacija smiri.

Vidite kako zna svoja prava, a ne zna svoja prava prema Hrvatskoj! Ja sam osobno razgovarao s dvadesetak policajaca koji imaju i srpsko državljanstvo i nikada ih nitko od odgovornih u MUP-u nije ništa pitao zbog odlaska u Srbiju radi preuzimanja vojnog poziva ili upisa u tamošnju vojnu evidenciju. Njih ta tema ne zanima - kaže Kajkić.

image

Cvrtila: ‘Neka se osoba koja ima dvojno državljanstvo odrekne tog državljanstva i nikakav problem ne postoji‘

Davor Pongračić/ Cropix

Srbijanski zakon

Iz MUP-a su nam prije pisanja teksta odgovorili da uvjet za primanje u policijsku službu nije nacionalnost, nego državljanstvo jer bi svako drugo postupanje bilo u suprotnosti s odredbom članka 9. Zakona o suzbijanju diskriminacije (Narodne novine br. 85/08, 112/12), koja izričito utvrđuje da je diskriminacija u svim pojavnim oblicima zabranjena.

Drugim riječima, “osoba srpske nacionalnosti može biti zaposlenik Ministarstva unutarnjih poslova, odnosno može proći sigurnosnu provjeru koja je nužna za obavljanje policijskog posla, naravno, ako su za isto ispunjeni svi drugi zakonski uvjeti”, stoji u detaljnom odgovoru Službe za odnose s javnošću MUP-a.

No što kaže zakon o državljanstvu Republike Srbije?

”Pripadnik srpskog naroda koji nema prebivalište na teritoriju Srbije ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života, ako mu nije oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pisanu izjavu da Srbiju smatra svojom državom.”

Dakle, svaki policajac s hrvatskim i srbijanskim državljanstvom mora potpisati tu izjavu da Srbiju smatra svojom državom.
Iako u MUP-u tvrde da ne postoje temeljne prepreke da osoba s dvojnim državljanstvom bude primljena u službu ako zadovoljava sve druge uvjete, pa i sigurnosne, Zakon o sigurnosnim provjerama RH u članku 3. stavak 2 kaže:

”Sigurnosne zapreke kod provođenja temeljne sigurnosne provjere jesu činjenice koje upućuju na zlouporabu ili postojanje rizika od zlouporabe radnog mjesta ili dužnosti, odnosno određenih prava i ovlasti na štetu nacionalne sigurnosti ili interesa RH.”

image
Andrija Lučić/Cropix

Dva gospodara

Stručnjak za sigurnost Željko Cvrtila, koji je bio i načelnik Uprave krim-policije MUP-a, također je protiv dvojnog državljanstva u državnim službama o kojoj ovisi sigurnost RH.

- Neka se osoba koja ima dvojno državljanstvo odrekne tog državljanstva i nikakav problem ne postoji. Ja nisam čuo da u SAD-u ili Izraelu povjerljive vojne, obavještajne ili policijske podatke može imati osoba koja nije samo državljanin tih zemalja. Nije to nikakva segregacija, pogotovo ne kada je u pitanju susjedna država Srbija koja je generirala pobunjeničke snage za vrijeme Domovinskog rata i s kojom smo na rubu da se to može opet ponoviti.

Može se potpisati lojalnost nekoj državi kod primanja u njihovo državljanstvo, ali tko kaže da će ta osoba to poštovati. Mi moramo jednostavno isključiti mogućnost da vrlo važne sigurnosne podatke imaju osobe koji nisu hrvatski državljani. Ne možeš služiti dva gospodara.

Ja znam dosta državljana Hrvatske i BiH kojima je hrvatsko prvo državljanstvo, ali nikave pozive za vojsku ili plaćanje poreza u BiH oni nemaju. Ovdje se kod 21-godišnjeg policajca radi o tome da je on primarno državljanin Srbije - rezolutan je Cvrtila.

Iz dana u dan trudimo se približiti naš sadržaj vašim potrebama, Slobodna Dalmacija je tu za vas i zbog vas. Molimo vas stoga da izaberete jedan od ponuđenih odgovora i podijelite s nama mišljenje o članku koji ste upravo pročitali.

05. siječanj 2025 23:02