Smatram da će rat u Ukrajini, odnosno ruska invazija na Ukrajinu završiti do 9. svibnja, kada Rusi slave Dan pobjede nad nacizmom, što je njihov nacionalni praznik i kada se održava velika vojna parada na Crvenom trgu.
A ako Vladimir Putin, odnosno Rusija idu, kako kažu, u "denacifikaciju" Ukrajine, onda bi taj 9. svibnja bio simbolički završetak te "Putinove denacifikacije" Ukrajine, kazuje dr. Branimir Vidmarović, stručnjak za međunarodne odnose.
U medijima se pojavljuju informacije da privatni zrakoplovi bogatih Rusa lete prema Uralu, Sibiru i Dubaiju. Stoga nas je zanimalo je li to možda najava još većih razaranja, odnosno upotrebe nekih naoružanja koja bi dovela do još apokaliptičnijih scena, pri čemu prvenstveno mislimo na upotrebu nuklearnog oružja?
- Može u toj činjenici biti svašta, možda je to priprema za još veći i razorniji rat, ali možda je u pitanju samo servisiranje ili pregledi tih zrakoplova, jer se oni ne smiju, zbog sankcija, servisirati u EU-u. Možda zbog toga žele sa zrakoplovima biti bliže Kini, ili Uralu koji je jako daleko od EU-a, pa zbog "nuklearnih strahova" premještaju svoje zrakoplove što dalje od Europe - kaže Vidmarović.
Nedavno se zrakoplov Sergeja Lavrova, ruskoga ministra vanjskih poslova, kojim je putovao u Kinu, vratio s pola puta natrag u Moskvu. Povratak se dogodio iz nepoznatih razloga.
- O čemu se točno radilo, to nitko ne zna, osim Putina i Lavrova. Međutim, to definitivno ne znači udaljavanje Kine od Rusije, jer se Kina neće "odreći" Rusije. Rusija je Kini potrebna u svakom smislu. I razgovor Bidena i Xi Jinpinga, kineskog predsjednika, neće ništa dramatično promijeniti. Kina gleda svoj interes, a taj interes je da oni žele stabilnu Rusiju, industrijski i ekonomski. Njima je Rusija potrebna zbog energenata, oni puno bolje razumiju Rusiju nego zapadne zemlje, a Rusija im je potrebna i zbog poboljšanja odnosa s Indijom. Ipak, važno je znati da Kina nije priznala ni aneksiju Krima i Donbasa i da to neće uraditi, jer želi cjelovitu Ukrajinu, u njezinim međunarodno priznatim granicama. Biden će od Kine dobiti možda razumijevanje i ništa više - smatra Vidmarović.
Putin se nedavno na nacionalnoj televiziji jako obrušio i na bogate Ruse koji žive na zapadu, kao i na one koji žive u Rusiji, "ali su mislima na zapadu" i nazvao ih je izdajicama.
- Takvih je u Rusiji malo i oni nisu faktor stabilnosti unutar Rusije. Sada su u Rusiji postrožena pravila za sve, pa tako i za oligarhe. Svi koji imaju drugačije mišljenje od Putina je kriminal protiv Kremlja i ovo je Putinova poruka kako se režim ne boji nikoga i ničega. Morate znati da i među ruskim oligarsima ima onih koji bi htjeli da što prije prestane rat u Ukrajini i to je poruka njima - govori Vidmarović.
Pojavljuju se informacije kako bi Ukrajina mogla u pregovorima s Rusijom tražiti povratak Krima, Donbasa, kao i regije Lugansk, pod svoje okrilje.
- To je iluzija, jer Rusija nikada i ni pod kakvim uvjetima te regije neće vratiti Ukrajini, to je nemoguće - ocjenjuje Vidmarović.
Zanimalo nas je do kada Rusija može ekonomski izdržati rat s Ukrajinom.
- Kroz kinesku "infuzijsku dohranu", kao i pomoć arapskih zemalja, Indije, južnoafričkih država, Rusija može dugo izdržati u ovom ratu. Morate znati da su se sve države Bliskog istoka isprofilirale kao vrlo pragmatični igrači, oni su trgovci i trgovat će sa svima s kojima mogu trgovati. Isto tako samo 27 posto država UN-a je uvelo sankcije Rusiji (EU, SAD, Japan, Novi Zeland, Južna Koreja...), što znači da će 73 posto ostatka svijeta (Iran, Venezuela, Saudijska Arabija...) i dalje imati ekonomske i druge veze s Rusijom.
Evo, nedavno je objavljeno da će Saudijska Arabija zajedno s Kinom graditi veliku rafineriju u kojoj će prerađivati rusku naftu. Dakle, Saudijska Arabija poslovat će i s Rusijom i sa SAD-om, jer se neće zasigurno odreći svojih američkih prijatelja, a SAD će morati prihvatiti takvu novu situaciju, jer ni SAD ne može bez Saudijske Arabije - kazuje Vidmarović.
Dakle, rusko gospodarstvo može još dugo izdržati rat u Ukrajini.
- Rusko gospodarstvo će opstati. Najviše će u Rusiji nastradati srednja klasa, kojoj se sada uvedenim sankcijama oduzima sve. Oni više neće putovati u inozemstvo, neće jesti probrana jela koja su prije jeli, odnosno neće moći živjeti kao prije rata u Ukrajini. No, velika većina Rusa koji žive izvan Moskve i Sankt Peterburga ni prije nisu jeli probrana jela, oblačili su se u jeftinu kinesku odjeću i vrlo su skromno živjeli. Tako će nastaviti i dalje živjeti, jer za drugo i ne znaju. I u pravilu takvi "siromašni" Rusi su sretni jer razmišljaju, "hvala Bogu, sada ni ovi neće moći priuštiti sebi ono što mi nikada nismo mogli".
Stoga je teško očekivati da će doći do unutarnje revolucije u Rusiji, jer su sada svi isti - kaže Vidmarović.
I za kraj, vrlo je interesantno razmišljanje našeg sugovornika kada su u pitanju "nesvrstane" zemlje.
- Nesvrstani, koji su na svjetskoj političkoj sceni izgubili na važnosti prije više od četrdeset godina, sada se ponovno vraćaju na scenu i bit će vrlo važan čimbenik u međunarodnim odnosima - zaključuje dr. Branimir Vidmarović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....