Crnogorski državljanin Goran Vlaović (38), zvan Goro, koji je prema pisanju tamošnjih medija član crnogorskog škaljarskog klana, žrtva je jutrošnjeg ubojstva na Pagu. U klasičnoj sačekuši njega je iz vatrenog oružja usmrtio srpski državljanin, koji je potom pokušao pobjeći, ali ga je uhvatila hrvatska policija. Prostrijeljeni Vlaović je preminuo na putu do bolnice, donosi Slobodna Dalmacija.
Mafijaški klanovi s područja zemalja bivše Jugoslavije ostali su čvrsto prožeto tkivo i danas i toliko su umreženi da se nipošto ne može odmahnuti rukom i reći: „Koga briga, što se nas tiču ti istočnjački barbari i njihovi prljavi poslovi!“. Svi koji tako misle zaboravljaju na mafijaške obračune usred Zagreba i na glave koje su, ne tako davno plivale i u Jarunskom jezeru. Živo tkivo balkanske mafije isprepleteno je brojnim vitalnim vezama, o čemu najbolje govore stotine hrvatskih odnosno EU putovnica s kojima su po svijetu putovali srpski, crnogorski i drugi balkanski mafijaši.
Zadnjih godina poslove s drogom i ostale visokoprofitne regionalne djelatnosti preuzela su gotovo posve dva crnogorska mafijaška klana – kavački i škaljarski. Dobili su imena po naseljima u okolici Kotora – Škaljari i Kavač - koja zajedno broje jedva četiri tisuća stanovnika. Udaljena su stotinjak metara zračne linije, a u Kavaču prema popisu stanovnika ne živi niti 500 duša. Dugo su njihovi kriminalni operativci radili mirno i u koegzistenciji, dok se prije osam godina nisu međusobno počeli klati: taj je sukob dosad odnio najmanje 40-ak života, što na Balkanu, a što diljem Europe – od Beča, preko Španjolske i Atene, pa sve do Krfa. Dvije bande karakteriziraju obiteljske i prijateljske veze, zajedničko geografsko podrijetlo i zajedničko kriminalno iskustvo. Do bratoubilačkog rata je došlo kad je jedan od pripadnika klana, nezadovoljan brigom za sebe i svoje dok je bio na odsluženju robije, odlučio iz jednog stana u španjolskoj Valenciji ukrasti oko 200 kilograma kokaina.
To je bio put u pravi rat što do danas ne jenjava. Nestanak droge najprije je bio povod za podjelu klana, a zatim i za krvavi rat. Na čelo kavačkog klana zasjeli su Slobodan Kašćelan i Radoje Zvicer, dok je vođenje škaljarskog klana preuzeo Kotoranin Jovica Vukotić. Vukotić je preuzeo apsolutno vodstvo te organizirane kriminalne skupine nakon ubojstva njegovog kuma Igora Dedovića u Ateni 19. siječnja 2020. godine.
Klanovi imaju velika financijska sredstva koja im pomažu u regrutiranju novih članova. U policijskih spisima je evidentirano više od 200 članova škaljarskog klana, a na tom popisu nalazi se i na desetke žena - mahom supruge, kćerke, majke, sestre, djevojke, kume, prijateljice… Glavni im je biznis šverc kokaina, a precizno je ocrtana hijerarhijska podjela unutar klana, njihova financijska moć, koruptivna mreža i kriminalne aktivnosti.
Kotoranin Radoje Zvicer osnivač je i vođa kavačkog klana, a po raznim zemljama krio se pod imenom Josip Babić. Njemu je 2020. godine u vatrenom obračunu u Ukrajini život spasila supruga Tamara, koju nazivaju i 'prvom damom kavačkog klana'.
Kasnije je otkriveno kako je osoba koja je pucala na njega imala makedonsku putovnicu. Zvicer je svoj utjecaj proširio na srpsku mafiju kada je Veljku Belivuku, zvanom Velja Nevolja, pomogao da preuzme vodstvo nakon ubojstva Aleksandra Stankovića, zvanog Sale Mutavi, vođe navijača Partizana.
Jedna od njihovih najpoznatijih žrtva je Milan Ljepoje, član najpoznatije bande lopova Pink Pantera. Navodno je Zvicer platio Veljku Belivuku 150.000 za ubojstvo Ljepoje jer je dobio informaciju da je upravo on naručio njegovu neuspješnu likvidaciju u Ukrajini. Na Zvicerovu suprugu Tamaru je prije nekoliko godina u Kotoru izvršen atentat, smatralo se da je pucao šef škaljarskog klana Jovan Vukotić, no on je tvrdio da je taj dan bio u Sloveniji.
Policija smatra kako škaljari blisko surađuju s pet organiziranih kriminalnih skupina iz Crne Gore i regije, odnosno s klanovima čiji su vođe Luka Bojović, Filip Korać, Saša Boreta, Jovo Đurović i Milan Vujović.
Luka Bojović Pekar bio je pripadnik Arkanove jedinice te sin profesorice na Fakultetu Likovnih Umjetnosti i direktora beogradskog zoološkog vrta. On trenutno čami u zatvoru u Valenciji, jer je osuđen na 18 godina zatvora zbog organiziranja kriminalne skupine. U međuvremenu su mu ubijeni brat, odvjetnik i kum… I škaljarski i kavački klan imaju raširen biznis u Austriji gdje obitelji crnogorskih mafijaša imaju razgranate poslove, legalne ili samo na prvi pogled legalne. Beč je u Europskoj uniji, dobro je povezan sa svim stranama svijeta, pa je iz njega lako dopremiti i kokain, koji sve češće stiže i iz crnomorskih luka, posebno rumunjskih i bugarskih.
Razni balkanski klanovi su samo privremene glave goleme mafijaške hidre s ovih prostora: kad se jedna odsiječe, nerijetko niknu još barem dvije. Ne kaže se uzalud da je kriminal jedna od rijetkih dobro organiziranih stvari s balkanskih prostora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....