StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSrđ je grad i Možemo

U novom Zakonu 60% plaža mora biti slobodno, pred županijama je test kako će primjeniti odredbe Zakona i braniti javno dobro

Piše Maja Rilović Koprivec Foto: Maja Rilović Koprivec
28. srpnja 2023. - 13:26

Novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, upravo stupa na snagu i ključno će biti da se sve dobre odredbe  koje su u njega unesene i primjene od strane davatelja koncesija i županijskih skupština. O tome su danas na konferenciji za novinare u Dubrovniku govorili Sandra Benčić, saborska zastupnica stranke Možemo! i predsjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora i Marko Giljača, županijski vijećnik stranke Srđ je Grad/Možemo!

Oni su podsjetimo prošle godine  organizirali niz akcija u kojima su upozorili na probleme koje je za lokane zajednice trebala donijeti tada predložena verzija Zakona o pomorskom dobro, no ona je na kraju izmijenjena. Prihvaćena verzija za razliku od ranijega definira primjerice da samo 40 posto kopna plaže i 20% mora na plažama može biti pod gospodarskom djelatnošću. Giljača je zato pozvao županijske vlasti da osnuju povjerenstva koja će aneksima ugovora o koncesiji na plažama unijeti te odredbe, budući da smo, rekao je Giljača svjedoci kao je u praksi danas pod ležaljkama i 80 posto plaže.

 Gradovi u prostornim planovima moraju unijeti pomorsko dobro i definirati kako će se ono koristiti. Sve je to u javnom interesu i održavanju našega načina života uz more, rečeno je. Možemo će također tražiti da se  sukladno zakonu objave imena sadašnjih korisnika komunalnih vezova s  grafičkim prikazima  te javno objave liste čekanja za komunalne vezove, a gdje će prednost imati domaći ljudi s prebivalištem. –Očekujemo od Županijske lučke uprave da uskladi svoje poslovanje sukladno Zakonu te da se prošire područja za komunalne vezove – rekli su. Benčić je zahvalila građanima koji su se odazvali na njihove prosvjedne akcije oko pomorskog dobra zbog čega je HDZ povukao svoj prijedlog zakona, rekla je. I ona je pozvala sve Županije  da odmah donesu anekse ugovora za koncesije na plažama u koje će uvrstiti odredbe novog Zakona:

 - To je test koje županijske vlasti podržavaju  svoje građane  i štite pomorsko dobro i javni interes – rekla je Benčić. Dodala je kako zakon  nije dovoljno regulirao zaštitu prirode na pomorskom dobru a  upravo je u Europskom parlamentu prošla uredba  o obnovi prirode što će biti izuzetno važno  za našu obalu jer će se primjenjivati izravno. Dodala je kako se Možemo zalaže za kazne prekršiteljima na pomorskom dobru koje bi iznosile postotak ostvarenog prihoda, a ne simbolične za neke tvrtke koje ograničavaju korištenje javnog  dobra.  

 Na pitanje da komentira prekid štrajka službenika u pravosuđu rekla je kako je žalosno da je došlo do podjele sindikata, i da očekuje kao će u narednom razdoblju zbog svega doći do većeg odlaska toga kadra iz pravosuđa.

22. studeni 2024 04:30