Ukrajina je proglasila izvanredno stanje od 30 dana zbog vojnih napetosti s Rusijom na istočnoj granici, objavio je Oleksij Danilov, tajnik državnog vijeća za nacionalnu sigurnost. To znači da se može uvesti policijski sat i narediti građanima da ostanu kod kuće. Ukrajinski parlament je također u srijedu u prvom čitanju glasao za zakon koji Ukrajincima omogućuje da nose oružje u samoobrani. "Usvajanje ovoga zakona je u interesu države i društva", rekao je jedan od autora zakona, dodajući da je on potreban zbog "postojećih prijetnji i opasnosti za građane Ukrajine".
U sklopu sankcija koje Rusiji zbog situacije u Ukrajini nameće EU očekuje se da će pod njih doći i ruski ministar obrane Sergej Šojgu, glavni zapovjednici ruskih zračnih snaga i Crnomorske flote, vodeći državni "propagandisti", kao i 351 zastupnik Dume. Mjere, koje moraju potpisati ministri vanjskih poslova EU-a, ići će i dalje od onih koje su najavile SAD - i znatno dalje od sankcija Borisa Johnsona Rusiji. Ako bude odobren, EU će uvesti zamrzavanje imovine i zabranu putovanja za 23 osobe, tri banke i ozloglašenu internetsku 'tvornicu trolova' u Sankt Peterburgu. Čelnici EU-a nagovijestili su da bi daljnje sankcije mogle uslijediti u narednim danima.
U međuvremenu društvenim mrežama počela je kružiti 'nova karta Ukrajine' koju je objavila ruska državna televizija. Naime, Putinov govor popratili su grafičkim prikazom 'darovanih' teritorija Ukrajini. Žutom bojom na karti označena je Ukrajina, a ostali dijelovi su 'teritorijali darovi' ruskih careva, Staljina, Lenjina i Hruščova.
- Njemačka može zadovoljiti svoje energetske potrebe bez ruskog plina - rekao je njezin ministar gospodarstva u srijedu, dan nakon što je vlada odlučila zaustaviti odobravanje kontroverznog plinovoda Sjeverni tok 2. Upitan na javnom radiju može li najveće europsko gospodarstvo bez isporuka prirodnog plina iz Rusije, trenutno njenog najvećeg dobavljača, Robert Habeck je odgovorio: "Da, može". Potpuno odvajanje od ruskog plina otvorilo bi veliku rupu na tržištu, koja bi u prvom redu "podigla cijene", rekao je Habeck iz stranke Zelenih. Međutim, njemačke potrebe za električnom energijom mogle bi se "kompenzirati" drugim izvorima energije i dobavljačima, uključujući ubrzani poticaj obnovljivih izvora, rekao je. Cjevovod Sjeverni tok 2, koji je dovršen, ali nikada nije odobren od strane regulatora, trebao je povećati ovisnost Njemačke o Rusiji do čak 70 posto njezinih ukupnih isporuka plina. Projekt su do aktualne krize dosljedno podržavale dosadašnja kancelarka Angela Merkel, kao i njezin nasljednik Scholz.
Ukrajinsku krizu možete pratiti OVDJE.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....