Srednjoazijska država Tadžikistan je pravi pakao za žene. Ova bivša sovjetska republika je dugo bila u ratu koji je utjecao na rapidno smanjenje muške populacije, a dodatno je smanjuje i stalna emigracija u inozemstvo za kruhom, piše Slobodna Dalmacija.
Problem na svojoj koži najbolnije osjećaju tamo višestruko brojnije žene. U tradicionalnom društvu u kojemu islam igra sve veću ulogu mladoženja je fatalno premalo, a pritisak okoline da se djevojke što ranije udaju uz manjak muškaraca dovodi do masovne pojave ilegalne poligamije.
Osim toga, dovodi i do strašnog podcjenjivanja svih žena i njihovih strašnih psihičkih i fizičkih maltretiranja od strane muža i njegove obitelji. Samoubojstva žena u Tadžikistanu postala su gotovo svakodnevna. Mnoge obitelji nerijetko tretiraju svoje snahe kao neplaćene sluškinje za obavljanje kućnih poslova i brigu o svojim muževima i njegovim roditeljima.
Sanat Gaforova skočila je s dvoje svoje malodobne djece u rijeku Sir Darju, u blizini njene kuće u sjevernom Tadžikistanu, nakon što je navodno pet godina trpjela zlostavljanje od svekrve i članova obitelji svog supruga. Čak su je i fizički tukli. Fariza Hujanazar (21), sebi je oduzela život poslije samo dvije godine braka, a za njezinu smrt je osuđena majka njezina supruga kao poticatelj.
Hujanazar, majka imala jednogodišnjeg sina, ostavila je za sobom pismo u kojemu je navela da se više ne može nositi s uvredama, kritikama i poniženjima koje je trpi od svoje svekrve. Emom Zabirov, 64-godišnjak, postao je prvi muškarac u Tadžikistanu koji je završio u zatvoru jer je snahu također doveo do samoubojstva. Gulbahor Faromarzova (18) se objesila nakon što je od svekra trpjela "nemilosrdne kritike, prigovaranje i verbalno zlostavljanje", piše Radio Slobodna Evropa.
U tadžikistanskom okrugu Dusti, u provinciji Katlon, zatvoreni su muškarac i njegov sin zbog okrutnog postupanja prema svojoj supruzi i snahi, mentalnog zlostavljanja i prisiljavanja da radi na farmi bez slobodnog dana tokom ljetnih vrućina. Žena se objesila. U gradu Tursunzoda, Zarkholi Mustonovi je izrečena petogodišnja kazna zatvora zbog emocionalnog zlostavljanja svoje snahe Huršede Holmurodove, studentice medicinskog fakulteta. Holmurodova (25) je sebi oduzela život prošle godine popivši kiselinu. U istočnom okrugu Faizobod roditelji Manore Abdufatoh (25) traže pravdu za svoju kćerku za koju vjeruju da ju je muževa obitelj ili ubila ili dovela do samoubojstva. Tijelo je pronađeno s puno ubodnih rana...
Ovo su samo neki od stotina primjera kako u Tadžikistanu prolaze mlade žene nakon udaje i selidbe u suprugovu obitelj. U donedavnoj prošlosti tamošnji su muževi bili uglavnom najodgovorniji za obiteljska nasilja, no sad ih u toj ulozi potiskuju njihovi roditelji. Pošto u Tadžikistanu obitelji najčešće žive u kućama, roditelji se kao njihovi vlasnici pretjerano miješaju u brakove svojih sinova. A tadžikistanska tradicija nalaže da u svakom sukobu sinovi staju na stranu svojih roditelja, jer se stavljanje na stranu supruge smatra slabošću.
Prema tadžikistanskim aktivistima, mnogi slučajevi bračnog zlostavljanja ostaju neprijavljeni jer se žene plaše razvoda i stigme koju zbog istoga najviše nameće vjera. Studija iz 2016. pokazuje da čak 97 posto muškaraca i 72 posto žena u Tadžikistanu vjeruje kako žena mora tolerirati nasilje nad sobom da bi održala obitelj na okupu.