U sklopu programa Mjeseca hrvatske knjige, Dubrovačke knjižnice organiziraju predavanje i predstavljanje najnovije knjige ‘’Život i smrt uz svetu rijeku - Gangesom od Himalaje do Bengalskog zaljeva’’ putopisca, dramaturga i novinara Jasena Boka. Ovo događanje održat će se u srijedu, 27. listopada 2021. u Čitaonici Narodne knjižnice Grad s početkom u 18 sati.
Odmah po objavljivanju, Bokova knjiga se našla na prvom mjestu najprodavanijih putopisa u Hrvatskoj.
Indija je zemlja prema kojoj su rijetki ravnodušni. Mnogi je se plaše, drugi onamo putuju u potrazi za duhovnošću, treći zbog odličnih plaža, četvrti zbog planinarenja...
Jasen Boko u novom putopisu otkriva nam svoju ljubav prema toj čarobnoj zemlji i donosi slojevitu priču o značenju koje rijeka Ganges ima za život, kulturu i civilizaciju Potkontinenta, o povijesti te turbulentne zemlje, o raskošnoj mitologiji i odnosima vjerskih zajednica danas, o poimanju siromaštva i bogatstva koje je u Indiji drugačije nego u Europi.
Putujući od izvora svete rijeke u Himalaji do njezina ušća u Bangladešu, autor pripovijeda o srdačnim i veselim ljudima koje susreće, o ekonomskom siromaštvu i dubokoj duhovnosti, o burnoj povijesti te zemlje, iznoseći malo poznate činjenice o brutalnosti britanske vladavine i objašnjavajući na koji je način Gandhi ujedinio narod.
Boko je silno zabavan kad prepričava mitove o nebrojenim hinduskim božanstvima ili kad pokušava otkriti zašto Indijci piju vodu onečišćene rijeke, dirljiv kad pripovijeda o prijateljima koje je ondje stekao, tužan kad govori o položaju žena u Indiji, oduševljen kad se uvijek iznova susretne sa solidarnošću Indijaca i njihovom spremnosti na pomoć, zaigran kad otkriva na koje sve načine sitni prevaranti obmanjuju naivne turiste, pažljiv kad opisuje najveći vjerski festival na svijetu – Kumbh Melu, bespomoćan kad pripovijeda o životu u logoru Geneva u Dhaki, glavnom gradu Bangladeša… Istražujući život i smrt uz svetu rijeku, Boko sebi i nama pokušava otkriti zašto ga ta zemlja toliko privlači i zašto joj se uvijek vraća. A mi ćemo, čitajući ovu knjigu, otkriti čudesni Potkontinent, naučiti kako se prepustiti Indiji, a onda i zaroniti u sebe preispitujući svoje stavove, uvjerenja i način života te postati bolji, otvoreniji i empatičniji ljudi.
Jasen Boko u Dubrovačkim knjižnicama gostovao je i 2019. godine u sklopu jesenskih ‘’Putositnica’’ kada je predstavio svoju knjigu Latinskom Amerikom uzvodno – za Che Guevarom od Patagonije do Kube“.
O autoru: Radio sam u rudnicima zlata u Australiji i tvornici ribe na norveškom sjeveru, brao maline u Québecu, studirao u New Yorku, autostopirao u Burmi i Iranu, penjao po Himalaji, kupao se u Titicaci, nosio eksploziv u kamenolomu, rušio ostarjele dimnjake u tvornicama, spuštao se niz kanjone… Ima još: putovao sam Putem svile lokalnim prijevozom, susreo se s Odisejem na Mljetu (dobro, ovo zamalo), tražio Aleksandra među talibanima u Afganistanu, Dioklecijana u Turskoj i Che Guevaru uzduž i poprijeko Južne Amerike, plovio Gangesom i Mekongom, penjao slobodnim stilom u ekstremnim stijenama, putovao, putovao, putovao…
Imam ja i ozbiljni dio života. Diplomirao sam dramaturgiju i svjetsku književnost, bio samostalni umjetnik, dramaturg, urednik, novinar, ravnatelj Drame splitskoga HNK, kazališni producent...
Dramski tekstovi igrani su mi u dvadesetak kazališta u četiri zemlje. Objavio sam četrnaest knjiga, od kojih šest putopisnih, prevođen sam na niz egzotičnih jezika (azerbajdžanski, turski, španjolski, čak i hrvatski!). Za svoje pisanje zaslužio sam niz nagrada, a najvažnije su Kiklop za najbolju knjigu publicistike 2012. za knjigu Tragovima Odiseja te Marin Držić za dramu O kupusu i bogovima 2010.
Održao sam stotine predavanja o svojim putovanjima i knjigama u zemlji i inozemstvu (čak i u Parizu!), a moje se knjige, kaže izdavač, dobro prodaju. Po zanimanju sam, barem onom u duši - nomad.