Katalog izložbe „Alati i kalafati ” autorice Ljerke Dunatov nova je publikacija Dubrovačkih muzeja. Riječ je o hrvatsko – engleskom katalogu istoimene izložbe koja je bila otvorena u Etnografskom muzeju u žitnici „Rupe“ u prosincu 2020. godine.
Na 140 stranica kataloga, kroz 220 fotografija, pet tematskih cjelina, dva priloga i pojmovnik, predstavljen je dio Zbirke brodogradilišnog alata kao i izbor predmeta vezanih uz brodograditeljsku djelatnost iz fundusa Pomorskog muzeja. Katalog donosi popis 204 stručno obrađene kataloške jedinice.
- U zbirci su zastupljeni originalni alati iz 19. i početka 20. stoljeća, kojima su se koristili brodograditelji pri tradicionalnoj izradbi drvenih brodova. Riječ je uglavnom o predmetima izrađenima od drva i metala. Kao vrijedna muzejska građa, brodogradilišni alati počeli su se skupljati već od početka rada Pomorskog muzeja. Većinom su to bili pojedinačni otkupi ili donacije, a od većih treba izdvojiti donacije i otkupe od starih brodograditeljskih obitelji Krile, Grego, Šoletić i Vidojević. Kada govorimo o podrijetlu predmeta, samo mali broj njih nosi oznaku proizvođača, uglavnom engleskih i većinom iz Sheffielda, gdje se nalazilo jedno od središta proizvodnje, s više tvornica koje su se bavile izradbom raznih predmeta od metala - istaknula je autorica Ljerka Dunatov dodavši kako je Zbirka brodogradilišnog alata koja se čuva u fundusu Pomorskog muzeja jedan od važnih segmenata dubrovačke pomorske baštine.
-Stari alati čine važno tradicijsko kulturno dobro te su vrijedan materijalni povijesni izvor za proučavanje tradicijske drvene brodogradnje u Hrvatskoj. Bogata zbirka brodogradilišnog alata iz gruških brodogradilišta prikazuje razne vrste alata kojima su se tadašnji brodograditelji koristili u svojem poslu. Najbrojniji su alati dlijeta i blanje, zatim svrdla, sjekire, tesle i bradve, čekići, batovi, pile, raškete, rašpe, šestari i razna mjerila. Oni svjedoče o iznimno živoj brodograditeljskoj djelatnosti i nakon pada Republike. Zbirka je vrijedna ne samo kao dio naše materijalne baštine nego i kao memento zanimanju koje, na žalost, izumire – zaključila je Dunatov.
Katalog „Alati i kalafati“ može se kupiti u muzejskoj prodavaonici u Kneževu dvoru, Pomorskom i Etnografskom muzeju.