StoryEditorOCM
MišljenjaENGLEZ U DUBROVNIKU

Umjetnost spajanja blagdana - hrvatska tradicija

2. travnja 2018. - 12:41

„ Ne možemo se vidjeti u petak jer je državni blagdan“ - rekao sam kolegici s posla. Pogledala me s čuđenjem i upitala: „O kojem petku ti govoriš?“ „Pa, o ovom koji je pred nama, Uskrsnom petku“ - rekao sam. „Hm, da, iako bi to možda trebao biti blagdan, ipak nije. Veliki petak nije blagdan.“, odgovorila je.

Uvijek zaboravljam na to da Veliki petak u Hrvatskoj nije blagdan. U duboko religioznoj državi, jedan od najvažnijih dana u Katoličkom kalendaru nije blagdan. U Velikoj Britaniji, koja nije ni približno religiozna kao Hrvatska, uskrsni blagdani su Veliki Petak, Uskrs i Uskrsni ponedjeljak. Sve to mi je vrlo čudno i zbunjujuće. Ako razmislite o doslovnom prijevodu riječi blagdan, bar na engleskom jeziku, riječ holiday je složenica od holy day, što znači sveti dan.

Zbog toga je nedjelja sveti dan, dan odmora. Zbog čega onda jedan od najvažnijih dana u katoličkom kalendaru u Hrvatskoj nije blagdan? Možda bi bilo bolje da je Crkva izašla na ulice prosvjedovati da Veliki petak postane blagdan nego da zanovijeta oko Istanbulske konvencije?

Često me stranci pitaju zašto Hrvatska ima toliko državnih blagdana. Znate li koliko ih je ukupno? Odgovor je 13! U tu brojku uključeni su Božić i Nova godina plus preostalih 11 blagdana. Znate li koliko je državnih blagdana u Njemačkoj? 13. U Francuskoj? 11. A u Velikoj Britaniji? Samo osam. Međutim, ovi su izračuni ponekad neprecizni. Zbog čega? Zato što su u Hrvatskoj, kao i u Italiji, blagdani "fiksni", neprenosivi. Što to zapravo znači?

Ako neki od blagdana „pada“ za vikend, kao što je ove godine slučaj s blagdanom Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti (5. kolovoza, nedjelja), taj blagdan je točno taj dan, ne dan prije ili dan poslije. To nije slučaj s Velikom Britanijom: ako blagdan „pada“ za vikend, onda se on prenosi na petak ili ponedjeljak!

Tako da Velika Britanija sa svojih osam blagdana, uvijek ima tih osam za proslaviti, dok će se u Hrvatskoj ove godine uživati u slobodnim danima samo za 11 blagdana jer od nabrojanih 13 dva padaju za vikend. Znam da je to još uvijek više od Velike Britanije (a još se Veliki petak ne računa kao blagdan) ali su barem brojke nešto jasnije.



Međutim, sve dosad nabrojano nije ni blizu brojkama iz ostalih država. Apsolutni pobjednik u broju državnih blagdana svakako je Kambodža, s nevjerojatnih 28 državnih blagdana godišnje. Pa to je, kvragu, više od dva blagdana mjesečno ili, drugim riječima, radi se 11 mjeseci dok mjesec dana otpada na blagdane (i odmor)!

Prije nego spakirate kofere i kupite kartu u jednom smjeru za Phnom Penh, morate znati da je u Kambodži većinska religija budizam, tako da ako se odlučite na potez s početka rečenice, morat ćete promijeniti vjeru.

Nakon Kambodže slijedi Sri Lanka sa 25 blagdanskih dana i većinskom vjerom hinduizmom. Ako tražite zemlju koja je nešto bliže Hrvatskoj, možda da pokušate sa Skandinavskim zemljama? Finska je sa svojih 15 blagdana među "izdašnijim" zemljama po neradnim danima, dok je s 13 blagdana godišnje u stopu prati Švedska.


Kad sagledamo sve skupa, na kraju Hrvatska i ne ispada baš tako "lijena" zemlja, ni na karti svijeta, pa čak ni među europskim susjedima. Međutim, postoji nešto što zemlje Europske unije, a vjerojatno ni ostale zemlje svijeta (tu svakako ne spada Kambodža) nikad neće shvatiti, a to je hrvatska tradicija "spajanja" dana oko blagdana.


Tako se, jedinstvenom tehnikom, 13 blagdanskih dana vrlo brzo približi kambodžanskim brojkama: „blagdan je u četvrtak, znači već u srijedu se počinjemo spremati, a nema baš ni velikog smisla vraćati se u petak na posao!“ Koliko ste puta čuli tu rečenicu?

Ako radite za državnu administraciju, vjerojatno puno puta. Jednom prilikom sam čuo i ovo: „najbolji dan za blagdan svakako je četvrtak, on je jamstvo za produženi vikend!“ Osoba koja je to izrekla vrlo je studiozno pristupila istraživanju najboljih kombinacija slobodnih dana za blagdane. Bilo bi lijepo kad bi takav pristup imao i na državnom poslu za koji je plaćen.

I na kraju, sa svim blagdanima, stvarnim i „pripojenim“ neradnim danima i dalje ostaje pitanje kako to da jedan od najsvetijih dana u Hrvatskoj nije državni blagdan? Čudnovato je, al istinito!


 

28. prosinac 2024 12:12