Koliko je Grad Dubrovnik ove godine investirao u održavanje gradskih plaža koje nemaju koncesionare? Koliko je ugovora za koncesijska odobrenja - ležaljke, sandoline, suncobrane, sladoled…, potpisano za ovu godinu na tim plažama, pitali smo u gradskoj upravi i hoće li taj prihod pokriti uloženo? No, u gradskoj upravi još nema podataka za dosad utrošeno u investicijsko i redovito održavanje plaža, te opskrbu vodom na plažama za što je ove godine planirano proračunom više od 2,6 milijuna kuna.
Izneseni su, međutim, detaljniji podaci o broju podnesenih zahtjeva za koncesijska odobrenja za 2022. godinu.
Sva su, njih 66 pišu, obrađena u skladu s važećim Godišnjim planom upravljanja pomorskim dobrom Grada Dubrovnika za 2022. godinu.
Prema podacima Grad Dubrovnik uprihodit će od ovih ugovora gotovo milijun kuna – 993.000 kuna, a sve to od taraca na plažama s ležaljkama i suncobranima, i skuterima i kajacima u moru. A tu su cijene različite i dakako ovisne o lokaciji plaže.
Tako će među ostalim Hoteli Maestral postaviti ležaljke na dijelu plaže Hotela Adriatic, 75 komada za 36.400 kuna, te na dijelu plaže Vis 120 ležaljki, 50 suncobrana, škrinju za sladoled i sokove za iznos od 18.800 kuna. Na dijelu plaže hotela Splendid postavit će 40 ležaljki i 20 suncobrana za iznos od 1400 kuna.
U Uvali Lapad Jadranski luksuzni hoteli d.d. plaćaju koncesiju na taracu ispred Kompasa za 87.000 kuna, a četvrtinu mula do plivališta hotela Bellevue i tarace lokala površine 129 četvornih metara, za 160 komada ležaljki i suncobrana plaćaju 83.800 kuna.
Royal Hotels & Resort d.o.o. na primjer postavit će 180 ležaljki ispod hotela Neptun, Ariston Princess, Vila Elita i Royal Princess za 14.200 kuna.
U Lapadu je skupo platiti i odobrenje za skutere pa tvrtka Bellus d.o.o. dio dvaju čest. zem.i dio akvatorija kod hotela Neptun za ukupno pet skutera plaća 30.000 kuna. Estas Dubrovnik d.o.o. za dva skutera i štand uz plažu hotela President izvan koncesioniranog područja plaćat će 18.000 kuna.
Za dva dijela čestice zemlje potrebnih za obuku jedrenja Obrt Vjetar plaćat će 5998 kuna.
Ovisno o lokaciji različita je i cijena za tarace na plažama, pa se za 20 četvornih metara plaćaju odobrenja i za 12.000 i za 18.000 kuna, u slučaju postavljanja frižidera za piće. U Zatonu jednako velika taraca objekta Popeye kao u gradu ugovorena je za 8000 kuna. Toliko u Gradu košta postavljanje Aquaparka. Istovremeno, na Velikim žalima taraca, sladoled ležaljke, sandoline sve ima koncesijaki odobrenje za 52.800 kuna.
Obrt Fabijan na Lopudu će na plaži postaviti 70 komada ležaljki i 35 suncobrana za 4200 kuna, a obrt Kokica štand za prodaju suvenira i frižider za sladoled na Lopudu plaća 12.000 kuna.
Općenito među najskupljim koncesijskim odobrenjima osim kafića su oni za iznajmljivanje kajaka i skutera bez obzira na kojoj su plaži.
Oni koji su ugovorili koncesijska odobrenja na javnim plažama Grada Dubrovnika svakako očekuju da grad uloži u održavanje plaža. Koliko je novih sunčališta koje su podlokala zimska juga popravljeno i novih skalica obnovljeno od lani? To su pitanja koja smo uputili gradskoj upravi budući da se do početka sezone kupanja gradska uprava još nije pohvalila tim podacima kako je to na primjer učinila lani.
Na službenim promotivnim stranicama Grada ove je godine tek zapis o sanaciji kupališta ispod nekadašnjeg hotela Belvedere. Samo ta investicija u obnovu oštećenog postojećeg obalnog zida i armirano betonske konstrukcije koštala je čak 341.162,50 kuna. Trećinu svega što se dosada zaradilo na gradskim plažama.