Teroristička ubojstva švedskih navijača u Belgiji evakuirani francuski aerodromi i slavni muzej Louvre zbog dojava o bombama, uhićenja terorista u Italiji, suspenzija Schengena te policijske i vojne kontrole na granicama unutar Europske unije. Rat na Bliskom istoku između Izraela i Hamasa u Gazi te Hezbolaha u Libiji zbog kojeg su od strane ekstremnih islamista upućene prijetnje svima koji u ovom sukobu podržavaju Izrael, Europi je donio tmurnu i neizvjesnu jesen.
Hoće li se i kako takva situacija odraziti na hrvatski i dubrovački turizam, kao najvažniju a u Dubrovniku i jedinu gospodarsku granu i na koji način, raspitali smo se među turističkim stručnjacima. Zanimalo nas je i treba li Hrvatska tijekom ovog sukoba koji je donio nesigurnost na području ‘zimskih‘ turističkih destinacija Mediterana poput Egipta, Tunisa, Izraela, Cipra pa čak i Turske, žurno reagirati kako bi produljila ovogodišnju sezonu i privukla turiste koji otkazuju tamošnje aranžmane.
Sigurnost je odlučujuća
Direktor dubrovačke turističke agencije "Direct booker" koja je dio jedne od najvećih svjetskih multinacionalnih internet-platformi za turistički smještaj, indijskog OYO-a, Nino Dubretić kaže:- Obzirom da je sami kraj turističke sezone, Dubrovnik teško da može do kraja ove godine imati neki ozbiljniji benefit. Nisam siguran ni može li se utjecati na preusmjeravanje zrakoplova, a kompanije ih i inače preusmjeravaju tamo gdje ima interesa i tu bi se možda i moglo pokušati pa ako prođe-prođe.
Kontaktirati ih i reći da su ovdje dobrodošli. Vjerojatno to rade i ostale destinacije, ali nisam siguran kakav bi tu bio rezultat. Ovakve situacije ozbiljno utječu na turističke učinke i brojke koje bilježimo i moglo bi se u ovoj situaciji odraziti i da bude nešto više gostiju izvan sezone, iako su to u ukupnom skoru male brojke jer smo nedostupni. Predsezona bi nam mogla biti bolja, ali se nadam da sve ovo neće tako dugo trajati, ne zato što nama ne želim "dobre brojke", nego što drugima ne želim loše. Tako u konačnici mogu reći da turist odlučuje ići tamo gdje je sigurno i ako budemo sigurna destinacija, sigurno možemo očekivati i bolje učinke.
Član uprave agencije "Elite travel" Toni Aleksić glede sigurnosne situacije u Europi i na Mediteranu kaže kako Hrvatska slovi za jednu od najsigurnijih zemalja svijeta:- Stanje u Izraelu pogodit će zemlje u okruženju ove i sigurno dobar dio iduće godine, a Dubrovniku kao aviodestinaciji puno bi značilo produženje reda letenja. No, kasno je za učiniti nešto do kraja godine jer su Kanari, Mallorca, Sicilija i slične destinacije popularne i na našim emitivnim tržištima, te će gosti i dalje tamo ići. No, lobiranjem bi mogli privući dio gostiju iz tog okružja, ali aviokompanije ipak rade za novac.
Ipak, uz stimulaciju države ili turističkih zajednica bi postigli učinak. Treba primijeniti "prikriveni marketing", da dužnosnici u svijetu naglašavaju da smo sigurni. Svjedoci smo negativnog odraza priča o našim skupim uslugama, iako smo poskupili kao i ostali,no svakako bi trebali poraditi na kvaliteti ponude. Ponovno uvođenje Schengena u Sloveniji i nizu zemalja problematično je glede komfora i brzine dolaska putnika. Ali, gosti su nam dolazili i prije ulaska u tu zonu i ne vidim da će to biti značajna prepreka daljnjem dolasku. Očekujem da će se dio gostiju iz okružja Izraela "preliti" k nama, ali uz neizvjesnost tu je i pitanje costbenefita jer u Turskoj za trećinu ili pola cijene dobiju avioprijevoz i allinclusive za ono što u Hrvatskoj dobije u objektu četiri zvjezdice. Pitanje je hoće li nam gosti doći ili tamo riskirati i platiti osiguranje od otkaza.
TZ "pozorno prati"
Direktor TZ grada Dubrovnika Miroslav Drašković ističe kako prema informacijama prikupljenih sa stranica Foreign Office (UK) and State Department (USA) s dva tržišta koja generiraju najviše posjetitelja Dubrovnika, a koji se odnose na zabrane putovanja, Libanon je jedina zemlja na Bliskom istoku gdje se ne preporuča putovanje:- Zemlje kao Tunis, Egipat ili Turska imaju zasad nepromijenjen status i ne postoje preporuke za izbjegavanje putovanja u sve ili većinu područja u tim zemljama. Sigurnosna situacija u svijetu se uvijek prvo i najviše odrazi na turizam i trenutačno se možemo jedino nadati da će to ostati regionalni sukob i čim prije završiti, jer je to u interesu cijeloga svijeta, pa tako i Dubrovnika.
Pozorno ćemo pratiti situaciju i ako bude nužno reagirati kroz prilagodbu marketinške kampanje na nama najvažnijim tržištima. Ali, u ovom trenutku nema pokazatelja koji bi ukazivali na to da će najvažnije emitivne zemlje donijeti sveobuhvatnu zabranu putovanja u spomenute zemlje. S obzirom da je Hrvatska, pa tako i Dubrovnik, u svijetu prepoznata kao iznimno sigurna destinacija, ne očekujemo negativne utjecaje na sezonu 2024., ako ovaj sukob ostane lokaliziran na prostor u kojem je i počeo- kaže Drašković te naglašava: -Teško je reći bilo što drugo, jer je situacija nepredvidiva. Ali, činjenica je da su zemlje koje su bile percipirane kao sigurne u momentima lokalnih sukoba u prošlosti uvijek doživjele povećanje bookinga i ružno rečeno "profitirale" od nepovoljne situacije za pojedinog konkurenta na turističkom tržištu. Naša želja je da se cijela situacija smiri čim prije, jer nakon proteklih par godina nesigurnosti u svijetu, od pandemije do rata u Ukrajini i inflacije, bilo bi dobro uploviti u stabilno okruženje u kojem se svi ljudi, pa tako i turisti osjećaju najugodnije.