U Dubrovniku je prije 110 godina izgrađen i otvoren Hotel Odak, današnji Excelsior, 1963. godine u sklopu tada vojnog odmarališta Kupari, izgrađen je hotel Pelegrin, u Sv. Jakovu Villa Dubrovnik, a prije 50 godina u Cavtatu Hotel Croatia. Prije deset godina temeljito je rekonstruiran i nadograđen hotel Dubrovnik President. Svaki od tih hotela bili su perjanice dubrovačkog turizma od izgradnje i otvaranja do danas. Godine koje završavaju znamenkom tri za dubrovački su turizam, kada je riječ o hotelskim kapacitetima bile plodne, no ova 2023. izgledno neće donijeti nove hotelske postelje toga broja i kvalitete. Na dubrovačkom području, izuzme li se lani pred kraj sezone otvoren Hotel City, u turističku sezonu ulazimo bez novih hotelskih postelja.
Problem na problem
Puno je bilo najava za velikim ulaganjima i ove godine - radovi traju na dijelu Grand Hotela Park, najavljene su rekonstrukcije Hotela Maestral, planirala se gradnja novog hotela Argentina, no jasno je da se ništa od toga neće dogoditi za turističku sezonu 2023. Belvedere ima svoje ‘ruske’ probleme. O neobnovljenim hotelskim kapacitetima u Župi dubrovačkoj više gotovo nitko niti ne govori niti pouzdano može reći kakva im je bliska sudbina.
Puno je tome razloga, osnovni je dakako velika pandemijska stanka koja je zaustavila cijeli turistički svijet, zatim nesigurnost tržišta zbog rata u Ukrajini i visoka inflacija koja je odgodila mnoge projekte. Hrvatska još rješava i pitanja turističkog zemljišta i pomorskog javnog dobra, a kada je Dubrovnik u pitanju tome treba dodati i nove projektne zahtjeve koje pred investitore stavlja proširenje buffer zone i nove izmjene GUP-a. Šlag na sve je stavio nedostatak graditeljskih kapaciteta zauzetih na obnovi potresom razrušenih dijelova Hrvatske. Dovoljno razloga da se planovi odgode za još jednu jesen.
No izostanak sasvim nove gradnje ne znači da ulaganja nema. Zimski mjeseci u svim se dubrovačkim hotelima provode u redovitom održavanju i obnovi kapaciteta ususret novoj sezoni pa tako i u Grupaciji ALH koja je prošle godine otvorila temeljito rekonstruiran Hotel Supetar u Cavtatu. Druga velika hotelska grupacija u Dubrovniku, Valamar Rivijera u svoj turistički portfelj ove godine planira uložiti ukupno 58 milijuna eura, što uključuje različite projekte u svim destinacijama, doznajemo iz Valamara.
Rebranding na Babinom kuku
- U tijeku su investicije vrijedne oko 32 milijuna eura u Dubrovniku koje se odnose na repozicioniranje Valamar Tirena Hotela na 4*, rebrending hotela Valamar Club Dubrovnik u Sunny Plus brend te ulaganje u Valamar Lacroma Hotel i Maro World sadržaje za djecu, koja su dio ciklusa ulaganja Imperial Riviere nakon dokapitalizacije dubrovačkih hotela od strane Valamar Riviere i AZ mirovinskih fondova. Poseban naglasak ulaganja u 2023. godini bit će i na daljnjim investicijama u digitalizaciju, održivost i unaprjeđenje proizvoda – ističu iz Valamara.
U Dubrovniku je u tijeku kompletna rekonstrukcija hotela Tirena Sunny by Valamar koja uključuje preuređenje soba, lobija, restorana i bazena, nakon čega će ovaj hotel za nadolazeću sezonu dobiti i četvrtu zvjezdicu te nastaviti poslovati pod brendom Valamar Hotels & Resorts.
U tijeku su i intenzivni radovi u hotelima Valamar Lacroma Dubrovnik i Club Dubrovnik Sunny Hotel by Valamar koji će u novu sezonu također ući s novim i unaprijeđenim sadržajima i uslugama. U hotelu Valamar Lacroma Dubrovnik preuređuju se luksuzne V Level sobe i apartmani, show-cooking restoran i premium a la carte restoran, bar u predvorju hotela i bar uz vanjski bazen te hotelski wellness centar Balance Mediterranean Spa by Valamar s prostranim unutarnjim bazenom i luksuznim spa tretmanima.
U hotelu Club Dubrovnik Sunny by Valamar (objekt nekadašnjeg hotela Minčeta op.a.) koji će biti rebrandiran i repozicioniran u Sunny Plus Hotel by Valamar s konceptom produženog doručka i ranog ručka te tematskih večera, potpuno će se obnoviti 103 sobe, dok će se preostali dio smještajnih jedinica djelomično obnoviti, preuredit će se prostori recepcije i predvorja, vanjski bazen s novim toboganima, opremom i lounge barom te restoran s terasom – pišu iz odnosa s javnošću, Valamar Riviere.
Kupari bez kraja
Izgradnja budućeg novoga hotela i objekata u Solitudu čeka izmjene urbanističke dokumentacije o kojoj se svojedobno dosta pisalo u medijima pa i raspravljalo na Gradskom vijeću. Puno je tamo rasprave bilo i o neobnovljenom hotelu Belvedere koji je usred pandemije i rata u Ukrajini dobio nove samozatajne vlasnike, pa Hotela Sumratin zbog čijih su se planova rekonstrukcije u javnom diskursu pojavile i prijetnje, no tvrtki Consultants ipak je krajem prošle godine dana suglasnost na postavljanje geotehničkih sidara za potrebe rekonstrukcije hotela.
Još od prije pandemije i rata na čekanju je i pripremljena obnova Hotela Zagreb vlasnika ruskog poduzetnika Mikhaila Shelkova, a i Hotela Maestral. Njihov vlasnik tvrtka poduzetnika Danka Ćorića je prije godinu dana najavila da su dobili dozvolu i kako kreću u investiciju od 20 milijuna eura te da je Hotel Adriatic prva investicija koja će taj hotel sa sadašnje dvije zvjezdice pretvoriti u elegantan hotel kategorije četiri zvjezdice.
Ni pod novim vlasnicima tvrtkom “HPL Croatia Limited”, koja je u 100-postotnom vlasništvu kompanije “HPL Singapore”, projekt “Kupari Luxury Hotels”, nije odmaknuo. Većinski vlasnik Kupara tvrtka HPL Singapore” azijskog multimilijardera Ong Beng Senga koja ima u vlasništvu ili upravlja sa 70 hotela najviše kategorije diljem svijeta, susrela se s bespućima hrvatske administracije i izrade planova. Zbog izmještanja kanala Tarante potreban je novi dodatak ugovora o realizaciji projekta ‘’Kupari’’, između države i investitora, a njime je definirana potreba pokretanja postupka izrade izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja (UPU) područja Kupari I.
Ništa nova u 2023. osim visoke inflacije koja negativno utječe na profitabilnost sektora pa tako i na daljnju odgodu svih planiranih investicija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....