ZA IZRADU STRATEŠKOG DOKUMENTA USMJERENOG NA ENERGETSKI I KLIMATSKI ODRŽIV RAZVOJ
Gradu odobrena bespovratna sredstva
Gradu Dubrovniku odobrena su sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) u iznosu od 9.000,00 eura za sufinanciranje izrade Akcijskog plana energetski održivog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama (SECAP). Dodijeljena sredstva Fonda iznose 40 posto ukupno prihvatljivog iznosa projekta, a prema procijenjenoj vrijednosti izrade Akcijskog plana.
Akcijski plan održivog energetskog razvoja i prilagodbe klimatskim promjenama ključni je strateški dokument lokalne i regionalne razine koji ocjenjuje utjecaj ranjivosti i rizika na klimatske promjene te kojim se identificiraju prioritetne mjere ublažavanja klimatskih promjena. Omogućuju pokretanje konkretnih projekata te osigurava mogućnost prijave za njihovo financiranje kroz različite EU i nacionalne fondove.
Nakon energetske obnove vrtića i škola, Grad Dubrovnik je kontinuirano posvećen održivom energetskom razvoju baziranom na načelima zaštite okoliša i korištenju obnovljivih izvora energije. Tako je nedavno provedena cjelovita rekonstrukcija sustava javne rasvjete šireg područja grada, a zastarjele svjetiljke zamijenjene su energetski učinkovitih LED rasvjetnim tijelima.
U objektu gradskog bazena počinju radovi ugradnje sustava dizalica topline s morskom vodom, kojom investicijom je, uz značajne financijske uštede, procijenjeno smanjenje emitiranja ugljikovog dioksida (CO2) od tisuću tona na godišnjoj razini.
U sklopu mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizma) financirat će se uređenje zelene infrastrukture - parka Gradac kao i rekonstrukcije parka Pile i parka ispod platane na Brsaljama, a Gradu Dubrovniku odobreno je i ukupno 552.000 eura bespovratnih sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za projekte dva drvoreda autohtonih sorti stabala u užem gradskom središtu.
U SAMO SEDAM MJESECI 2023.
Prihodi Dubrovnik Pass-a nadmašili sve prethodne godine
Prihodi od prodaje Dubrovnik Pass-a u prvih sedam mjeseci ove godine nadmašili su ukupne lanjske godišnje prihode, kao i ukupne prihode turistički rekordne 2019. godine.
Naime, u prvih sedam mjeseci 2023. godine zabilježen je prihod od prodaje Dubrovnik Pass-a od preko 6,3 milijuna eura, što je 364 tisuće eura više nego u cijeloj 2022. godini, odnosno 399 tisuća eura više od ukupnog prihoda ostvarenog 2019. godine. Uz to je u srpnju ponovno zabilježena rekordna mjesečna prodaja od 1.730.655 eura, odnosno 46.129 prodanih jedinica ove digitalne ulaznice.
Dubrovnik Pass je u prvih sedam mjeseci ukupno koristilo 168.428 tisuća posjetitelja Dubrovnika, od kojih je 95 posto posjetilo gradske zidine, 53 posto Kulturno-povijesni muzej u Kneževu dvoru, 40 posto Muzej Franjevačkog samostana Male braće, 34 posto Pomorski muzej, dok su i ostale uključene kulturne atrakcije zabilježile značajna povećanja broja posjetitelja. Usto je uslugu besplatnog javnog gradskog prijevoza iskoristilo 54,5 tisuća posjetitelja.
Digitalna transformacija Dubrovačke kartice, realizirana prošle godine kao jedno u nizu Smart City rješenja gradske uprave, pokazala se izuzetno uspješnim projektom koji je ispunio zadane ciljeve da omogući jednostavniju kupnju i korištenje ove zajedničke ulaznice svim posjetiteljima Grada te istovremeno gradskoj upravi služi kao alat za upravljanje tokovima posjetitelja. Dubrovnik Pass kao zajednička ulaznica u najvažnije atrakcije Grada Dubrovnika obuhvaća besplatni posjet gradskim zidinama, svim gradskim muzejima i galerijama, Muzeju Franjevačkog samostana, kao i Kući Bukovac u Cavtatu te besplatni javni gradski prijevoz. Kroz različite vrste popusta, Dubrovnik Pass uključuje i brojne druge kulturne znamenitosti, kao i turističke, ugostiteljske te druge usluge.
Projekt Dubrovnik Pass jedan je od projekata gradske uprave kojima se promiče kulturna baština Grada, ali i potiče njezina samoodrživost budući da generira prihode iz kojih se financira obnova baštine, ali i cjelokupni kulturni sektor.
ZA POTICANJE ODVAJANJA KOMUNALNOG OTPADA
Gradu Dubrovniku odobrena su sredstva pomoći Fonda za zaštitu okoliša
Gradu Dubrovniku odobrena su sredstva pomoći Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za neposredno sufinanciranje poticanja mjera odvojenog sakupljanja komunalnog otpada. Projekt uključuje nabavu 100 spremnika od 120 l i 100 spremnika 1100 l za prikupljanje bio otpada.
Ukupna vrijednost projekta je 76.650,00 eura sa PDV-om, a odobrena su bespovratna sredstva 40% ukupne vrijednosti projekta odnosno 30.660,00 eura sa PDV-om. Sredstva su odobrena u sklopu Javnog poziva za neposredno sufinanciranje poticanja mjera odvojenog sakupljanja komunalnog otpada.
Kroz nabavu spremnika za prikupljanje bio otpada uspostavit će se kvalitetniji, postojaniji i ekonomski učinkovitiji sustav gospodarenja otpadom u skladu s načelima održivog razvoja, zaštite okoliša i prirode te poticanja unaprjeđenja sustava odvojenog sakupljanja otpada i smanjenja količine odloženog otpada na odlagalištima.