StoryEditorOCM
DubrovnikENGLEZ U DUBROVNIKU

Reciklirajte ili upciklirajte, samo prestanite kupovati kao sumanuti...

Piše Mark Thomas
25. studenog 2024. - 08:45

“Ej, Mark, a gdje ti spavaš?” glasilo je pitanje postavljeno u obiteljskoj Viber grupi nakon što sam poslao sliku zauzetog bračnog kreveta. Naime, dovoljno je da pođem po čašu vode ili na wc da moje mjesto zauzme jedan, ako ne i oba naša psa. Kad se vratim u sobu obično glume kako su u dubokom snu tako da često znam uzet dekicu i preselit se na kauč. Već sam bezbroj puta odgovorio na pitanje “kako puštate pse na krevet” pa ću samo ponoviti da “što više upoznajem ljude, sve više volim životinje”. Nakon što je okončano Indijansko ljeto, a bura se strmoglavila preko brda i natjerala nas da posegnemo za debljom odjećom u kuću su nam se počeli vraćati “raseljeni članovi”, naše mačke koje ljeti odsele na druge lokacije.

image

S dolaskom zime, mačke se vraćaju kući

Adam Gray/Getty Images Via Afp

Ne znam je li im drugdje bolja ponuda hrane, ali odgovorno tvrdim da iako mi je supruga vegetarijanka ne uskraćuje im mesne obroke. Mace su se tako vratile svojim kušinima i poslužavniku. Da, dobro čitate, poslužavniku. Naime, jednoj od mačaka jako se svidio drveni poslužavnik za čaše kojeg je supruga dobila na poklon pa je odlučila spavati u njemu. Jedino što smo uspjeli je prebaciti ga na ormar u sobu tako da sad više nije na mikrovalnoj i naravno, otpisali smo ga kao uporabni predmet.

Vratile se ‘razmetne’ mace

Kao što sam rekao, s dolaskom hladnijih dana krenula je i potraga “đe su nam džemperi” jer znamo da je u nas na jugu promjena sezone pitanje sata, a ne dana. U skladu s tim u našoj je obitelji došlo vrijeme pokretanja akcije “ide li tko u Zagreb, dolazi li tko u Grad?” Naime, u mene žena i njene sestre kreću s razmjenom garderobe - jedna je svoju prerasla, druga se svoje zasitila, treća dobila nešto što joj ne odgovara. Toliko su razradile metode dostava i slanja da mi se sve čini da je na pomolu nastajanje nove kurirske službe u njihovoj organizaciji.

Moja je supruga podigla ljestvicu pa je na ulazu u svoj salon organizirala prostor “uzmi i ostavi” gdje mušterije mogu donijeti odjeću i sitnice koje im ne trebaju, ali isto tako i uzeti ono što im se sviđa. Stvar funkcionira savršeno. Razmišljao sam o toj razmjeni u svjetlu konzumerizma koji nas okružuje jer gotovo se nemoguće othrvati silnim ponudama za kupnjom jeftinih, često nepotrebnih sitnica, posebno odjeće. Brojke govore da je modna industrija drugi po redu svjetski zagađivač, gotovo uz bok naftnoj industriji.

Brza izmjena modnih trendova, jeftina radna snaga i niske cijene odjeće rezultirale su zagađanjem kojem se ne nazire kraj. Organizacija humanitarnih sajmova te aukcije odjeće samo su kap u moru jer je količina odbačene odjeće koju svakodnevno gledamo jednostavno poražavajuća.

Udomi, ne kupuj

Krilatica “Mislimo globalno, djelujemo lokalno” u vrijeme masovnog konzumerizma i zagađenja okoliša odzvanja glasnije no ikad. Čovjek se osjeća nemoćno suočen s globalnim problemima – klimatskim promjenama, onečišćenjem okoliša, uništavanjem šuma – međutim, promjene počinju od nas samih i to vrlo malim koracima, kao što je lijepo rečeno u jednoj reklami “I sitno je bitno”! E, to! Promjena počinje kad okrpite džemper umjesto da kupite novi ili ga jednostavno nekome prepustite za neku drugu svrhu, sve je bolje od “hranjenja” brze modne industrije.

image

S odjećom treba postupati racionalno

/Shutterstock

Počinje i kad nekom predmetu date novi život, odnosno novu funkciju, kao naš poslužavnik za mačke. Samo malo promijenimo kut gledanja i eto nas u svijetu kreativnosti i održivosti. Ovi se naizgled sitni koraci nakupe i proizvedu val reakcija te potaknu ljude iz našeg okruženja da počnu misliti na isti način. U to sam se imao prilike uvjeriti upravo kod kutka “uzmi ili ostavi” ispred ženinog salona. Nije nužno postojanje fizičkog prostora za razmjenu, jednostavno dijelimo stvari, jer time dajemo primjer da velikodušnost i snalažljivost idu ruku pod ruku. Stalno bombardiranje s internetskih stranica o “neophodnom i jeftinom” (da, Temu, o tebi je riječ), dovelo nas je do situacije u kojoj smo se našli.

U modernom životu ravnoteža između onoga što trebamo i želimo znatno je poremećena, ali ako se malo “odmaknemo” shvatit ćemo kakve su posljedice konzumerizma i otkriti što je zapravo bitno. Govorim o malim, ali stalnim pomacima važnima za naš Planet i svima koji ga nastanjuju. Mislimo globalno, djelujmo lokalno – i, zapamtite, time nećemo promijeniti svijet preko noći, ali ćemo uljepšati svoj kutak. A znamo da i odron počinje s prvim kamenčićem.

24. prosinac 2024 00:23