Gradski stan u povijesnoj jezgri dodijelit će se Domu Maslina za potrebe života u zajednici. Ta odluka trebala bi se naći pred vijećnicima na današnjoj sjednici Gradskog vijeća. Stan od 140 četvornih metara se dodjeljuje na traženje Centra za pružanje usluga u zajednici Maslina. Gradski stan u povijesnoj jezgri koristit će se u svrhu provođenja procesa deinstitucionalizacije u sklopu Operativnog plana Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Spomenuti Proces je prioritetno usmjeren na skupine korisnika tradicionalno smještene u domove kojima je osnivač RH, s ciljem priznavanja prava djeci na život u obitelji i zajednici. Prema riječima ravnatelja Centra Božidara Šustića, nastoji se da što više djece, koliko je moguće, ne bude strogo unutar institucije odnosno doma, nego da žive u uvjetima što sličnijim obiteljskom životu.
- To je već zaživjelo u puno hrvatskih gradova, ustanove kao što smo mi imaju već i po nekoliko takvih stanova. Cilj je da se djeci organizira cjelokupni život unutar kuće, stana, kao da su malo veća obitelj. To je predviđeno za osnovnoškolce i srednjoškolce. Nije strogo jedna dobna skupina, nego mješovito. Kao što i unutar jedne obitelji imaš mlađu i stariju braću i sestre – pojašnjava Šustić.
U stan bi uselilo šestero djece iz Masline, a s njima bi živjeli odgojitelji u tri smjene, jer je nužno organizirati svakodnevnu 24-satnu brigu o djeci.
- Sugerira se sve više i više da Dom bude samo za najnužnije slučajeve, odnosno kad je situacija takva da nema drugih mogućnosti gdje bi se djecu smjestilo, bilo u takve vrste stanova, bilo u udomiteljske obitelji. Bilo bi idealno, pogotovo za djecu predškolske dobi, da ih se ne smješta u Dom zbog izvanrednih situacija koje se događaju u obiteljima, već bi bilo super da budu u udomiteljskoj obitelji, ali kod nas to baš nije zaživjelo. Jako je malo takvih obitelji i mi smo prisiljeni smjestiti ih u dom, što se smatra najgorom opcijom. U budućnosti bilo bi idealno da imamo tri ovakva stana da se što više djece može smjestiti na ovakav način. Ali za sada idemo malim koracima, treba krenuti s ovim da to zaživi, da prva djeca s odgojiteljima usele u stan. Bit će to lijepa vijest pa i za samu povijesnu jezgru, da tu živi šestero djece – kaže ravnatelj Šustić.
Iz Grada Dubrovnika potvrdili su da se radi o stanu na adresi Uz Jezuite 1, Dubrovnik, na prvom katu, površine 140,55 četvornih metara koji se sastoji od ulaznog prostora, kuhinje s blagovaonicom, ostave, kupaonice i četiri sobe. Kao izvanknjižni vlasnik Republika Hrvatska je stan ugovorno ustupila Gradu Dubrovniku na uporabu.
- Zavod za obnovu izrađuje projektnu dokumentaciju za adaptaciju stana u suradnji s Domom. Radi se o stanu velike površine te je cilj postići što veću iskoristivost prostora kako bi mogao primiti što više korisnika, a opet da svi imaju svoj komoditet i osjećaj doma. Dokumentacija je spremna i čeka se donošenje zaključka gradskih vijećnika na današnjoj sjednici Gradskog vijeća kojim bi se ovlastilo gradonačelnika za sklapanje Ugovora o najmu stana s Centrom za pružanje usluga u zajednici Maslina. Ugovor o najmu stana sklopit će se na razdoblje od 10 godina, koliko je maksimalno moguće po Odluci o najmu stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika. Istekom navedenog roka, ako strane budu uredno ispunjavale obaveze, najam se produljuje na jednako razdoblje, sukladno odredbama Zakona o najmu stanova, s obzirom da je svrha ove suradnje i više nego plemenita - izvijestili su iz gradske uprave i dodali kako će najam biti simboličan i sukladno aktima Grada Dubrovnika iznositi 1,99 eura po metru četvornom.
- Grad Dubrovnik je Centru, odnosno Domu Maslina, ustupio već tri stana na području Grada Dubrovnika, dva u Mokošici i jedan u Ulici Generala Janka Bobetka. Iduća dodjela još jednog stana u povijesnoj jezgri pokazatelj je koliko je Grad spreman pomoći djecu Doma u trenutku kada moraju, zbog zakonskih odredbi, napustiti prostor doma i pokazuje koliko je čvrsta i pouzdana suradnja s Domom Maslina - kazali su nam iz gradske uprave i dodali da će Dom Maslina u suradnji sa Županijskom agencijom DUNEA projekt uređenja stana prijaviti na ciljani natječaj.
Podsjetimo, na prošloj sjednici Gradskog vijeća prihvaćene su izmjene Odluke o najmu stanova u gradskom vlasništvu te se promijenio broj maksimalnih godina najma, s pet na deset. U zajednici Maslina na raspolaganju imaju stanove za štićenike koji su, napunivši 18 godina, izgubili pravo boravka u instituciji. Riječ je o stanovima manje kvadrature za mlade koji su postali punoljetni i završili srednju školu.
- Oni tu žive uz povremenu podršku odgojitelja. Naša psihologinja i socijalna radnica nastoje jednom tjedno otići do njih. Imaju određenu dozu samostalnosti. Cilj je da se zaposle, počnu organizirati samostalan život, vode brigu o svojim potrebama, za razliku od Doma gdje im je sve bilo osigurano. Kroz posao se uče kako raspolagati s novcem i s vremenom osigurati sebi samostalan život. Po zakonu oni u tom stanu mogu biti do 26. godine života ali nastoji se da do tih godina sami organiziraju svoj život. Dakle, da ne čekaju godine kada bi im netko morao reći ‘po zakonu moraš izaći iz stana‘, nego da se prije toga osposobe i osamostale i oni sami kažu ‘želim ići samostalno u svoj život‘ – kaže Božidar Šustić.
U Mokošici u stanu koji je Maslini ustupio bez naknade Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, uz produljenje ugovora svake dvije godine, trenutno žive tri djevojke. U gradu u gradskom stanu živi jedan mladić, za sada je jedini jer u Domu su dječaci većinom osnovnoškolci. U Domu je trenutno 23 djece, ‘čim netko ode, nažalost, jako brzo se dogodi da netko drugi dođe‘, kaže ravnatelj Masline.
Gradski stan Maslini će biti dodijeljen na deset godina, a Centar se obvezuje aplicirati na EU fondove za uređenje stana koji je u derutnom stanju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....