StoryEditorOCM
Dubrovnik9-GODIŠNJE OBVEZNO OBRAZOVANJE

Za djecu koja ne pohađaju redovni vrtić važno je da idu u predškolu, ali o novim planovima Ministarstva u Dubrovniku se još ništa ne zna

Piše Silvia Rudinović
18. lipnja 2022. - 08:27

U Hrvatskoj se od 2024. godine uvodi obvezno devetogodišnje obrazovanje na način da se mijenja koncept predškole. Kako je Jutarnjem listu potvrđeno u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, planiraju obaveznu satnicu predškole povećati sa sadašnjih 150 do 250 sati na oko 500 do 700 sati kroz čitavu pedagošku godinu, a predškolci bi pritom imali obvezu boravka u vrtićima kontinuirano pet dana u tjednu od rujna do lipnja, umjesto dosadašnjih maksimalno tri sata dnevno kroz četiri mjeseca (oni koji ne pohađaju redovni program vrtića).

Kako piše Jutarnji, program predškole u Hrvatskoj obavezan od 2013. godine nužno je unaprijediti jer ne ulazi u Eurydice statistiku obaveznog obrazovanja. Ravnatelji predškolskih ustanova nisu upoznati s planiranim konceptom, a prije samo mjesec dana izmijenjen je Zakon o predškolskom odgoju. Prijedlog nije došao ni do gradskog odjela za obrazovanje pa valja pričekati službeni prijedlog kako bismo čuli stav struke. Prema važećem Pravilniku o sadržaju i trajanju programa predškole, on se provodi od 1. listopada do 31. svibnja, a ukupno traje 250 sati godišnje za djecu koja nisu polaznici redovitoga programa dječjega vrtića u skladu s organizacijom rada odgojno-obrazovne ustanove. Program predškole može se provoditi i s manjim brojem sati, ali ne manjim od 150 sati. „Sadržaj, programske zadaće i organizacija provedbe programa predškole moraju omogućavati zadovoljavanje svih djetetovih potreba, a posebno njegovih potreba za sigurnošću, pripadnošću, ljubavlju, samopoštovanjem i poštovanjem drugih osoba te potrebe za samoostvarenjem njegovih osobnih potencijala“, stoji u Pravilniku.

Mnogi i ne znaju da je program predškole besplatan za sve roditelje čija su djeca u godini dana prije polaska u osnovnu školu u njega uključena, a ne pohađaju redovni vrtić. Od Ministarstva obrazovanja čeka se odgovor na upit, hoće li predškolci biti oslobođeni plaćanja predškole i po novom konceptu.

- U novom Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju stoji kako sva djeca od četvrte godine moraju biti upisana, odnosno djeci vrtićke dobi se daje prednost pri upisu, dok jaslička dob nije obvezna. Koliko je predškola važna za dijete ovisi o tome koliko je ono u kontaktu s vršnjacima, ima li stariju braću i sestre od kojih usvaja socijalne vještine i početna predčitalačka i predmatematička znanja nužna za početak škole. Mislim da je dobro da djeca budu barem određeno razdoblje u vrtiću da bi naučila kako se ponašati i naći svoje mjesto u skupini vršnjaka te poštivati pravila grupe koja su drugačija od onih u vlastitome domu. U školi ih čekaju jasna pravila, moraju sjedati i usredotočiti se, što im je najteže jer su uvijek zaigrani. Zbog svega toga bih uvijek preporučila da dijete koje ne ide u redovni program pohađa predškolu barem tu godinu prije polaska na nastavu. Program je zapravo obvezan i mi smo kao vrtić dužni primiti svako dijete u godini pred polazak u školu. Ove godine smo imali četiri zahtjeva, prošle godine pet, ranije sedam… Dakle, to je mali broj djece koja nikad nisu bila upisana u vrtić – kaže Diana Brkić, ravnateljica Dječjeg vrtića Pčelica u Mokošici, sa svim svojim objektima i područjima odjelima.

Kako bi dijete bilo spremno za polazak u školu, potrebno je ostvariti tjelesnu, intelektualnu, socijalnu i emocionalnu zrelost, kaže Marija Jelić, ravnateljica DV Župa dubrovačka te također naglašava da je iznimno važno sudjelovanje djeteta u programu predškole u vrtiću.

- U Dječjem vrtiću "Župa dubrovačka" postoji koncept satnice odnosno program predškole u trajanju od najmanje 250 sati. Međutim, nismo primijetili povećanu potrebu za takvim programom, jer nam se u zadnjih godina tijekom redovnih upisnih rokova jave s najviše četiri zahtjeva za taj koncept što znači da roditelji rade i taj program predškole u tolikom trajanju, bez obzira što je besplatan, ne omogućava da roditelji usklade svoje poslovne i privatne obveze – kaže ravnateljica Jelić i  dodaje: „Iako se dijete 'priprema' za polazak u školu, mogli bismo kazati, od samog rođenja, i u vrtiću i kod kuće, kroz program predškole se priprema djeteta ogleda kroz svakodnevne i planirane aktivnosti. Iznimno je važno sudjelovanje djeteta u programu predškole koji se odvija u vrtiću zbog poticanja cjelokupnog razvoja djeteta misleći na različite aktivnosti koje potiču predčitalačke i predmatematičke vještine, povećanje pažnje i koncentracije djeteta, duže usmjeravanje pažnje na određene zadatke, odrađivanje različitih aktivnosti putem radnih listića i dodatne aktivnosti za poticanje grafomotoričkih vještina i još niz drugih aktivnosti“. 

28. studeni 2024 16:14