Može ih se naći svuda po Konavlima. Nekima je nagib blaži, a neke su se skroz nakrivile. Kod Čilipa su istrulile ili su ih iskljucali djetlići (!), a u Vodovađi kabele koji s njih vise treba privezati za nespolu da se ne vuku po zemlji. Dojave o lošem stanju tzv. zračnih vodova koje nazivamo i palama, stižu danomice. Iako su odavno trebale (p)ostati relikt prošlosti, famozne pale već tridesetak godina uporno strše i stvaraju probleme lokalnoj čeljadi. O nagnutim palama se učestalo govori, ali kako na terenu nema pomaka, aktivisti Udruge Ekološki osviještene Konavle pozvali su inspekciju HAKOM-a (Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti) kako bi je na licu mjesta upoznali s aktualnim stanjem.
Riječ inspektora HAKOM-a
Iz HAKOM-a nam potvrđuju kako su tijekom veljače zaprimili dvije prijave udruge Ekološki osviještene Konavle iz Čilipa (EKO udruga), vezane za neodržavanje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (EKI), odnosno lošeg stanja zračne mreže (izvodnih ormarića, stupova, kabela i druge povezane opreme), u vlasništvu trgovačkog društva Hrvatski Telekom d.d., Zagreb (HT), na području općine Konavle.
- Inspektor elektroničkih komunikacija HAKOM-a je 17. veljače, u nazočnosti predstavnika HT-a i EKO udruge, obavio očevid u nekoliko pristupnih mreža (PM) na području Općine Konavle, s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja vezano uz stanje PM na području općine Konavle, odnosno poštivanja odredbi Zakona o elektroničkim komunikacijama (ZEK-a) i propisa donesenih temeljem ZEK-a, a koje se odnose na poduzimanje potrebnih radnji u svezi održavanja EKI putem koje se pružaju usluge krajnjim korisnicima, korištenjem veleprodajne usluge širokopojasnog pristupa putem pristupne elektroničke komunikacijske mreže (PEKM). Tijekom obavljanja očevida na deset lokacija, uočeno je da pregledane mreže već dulje nisu preventivno održavane – izvijestili su nas iz HAKOM-a.
- Iz uočenih nepravilnosti i informacija predstavnika EKO udruge, može se zaključiti da se nepravilnosti ne otklanjaju u razumnim rokovima, zbog čega će inspektor HAKOM-a, pokaže li se potrebnim, poduzeti sve kako bi se stanje pregledanih PEKM u narednom periodu poboljšalo. Inspektor je utvrdio kako je potrebno sanirati sve navedene nepravilnosti za svih pregledanih deset lokacija, ali i za sve dodatne iz podnesaka EKO udruge. Stoga je inspektor HAKOM-a naložio HT-u da se svakako dodatno pregledaju PEKM te utvrde sve lokacije na kojima je nužna žurna sanacija, te da se sanacije i odrade – stoji u dopisu HAKOM-a. Inspektora je o svim izvedenim sanacijama Hrvatski Telekom dužan žurno obavijestiti uz dostavu odgovarajućih dokaza, a što uključuje popis odrađenih lokacija te pripadajuće fotografije prije i nakon sanacije.
- Kako se radi o većem broju lokacija, inspektor HAKOM-a nije određivao posebne rokove za svaku pojedinu lokaciju već je naložio da se hitno saniraju najkritičnije lokacije, a ostale u razumnom roku. Inspektor HAKOM-a će svakako pratiti sve aktivnosti vezane uz predmetne sanacije kroz kontrole izvještaja HT-a i obavijesti koje će biti zaprimljene od EKO udruge i dr.) te po potrebi poduzeti sve radnje i mjere u okviru zakonskih ovlasti – poručili su iz nacionalne regulatorne agencije.
HT: Provest ćemo sanaciju
Iz Ekološke udruge koja je prijavila nakrivljene pale u potpunosti su suglasni s izvješćem inspektora.
- Stanje na terenu je izrazito loše, što se vidi i iz prikazanih fotografija kao i samog izvještaja. Ogorčeni smo ignoriranjem Hrvatskog telekoma d.d. na probleme koji se gomilaju godinama i koji su doveli do ovakvog stanja. Nažalost, ni naša jedinica lokalne samouprave nije pokazala veći interes za rješavanjem ovog problema. Znamo koje su im zakonske mogućnosti te što je u njihovoj nadležnosti. Aplikacija Gradsko oko služi za prijavu i te vrste problema. One prijave koje nisu u općinskoj nadležnosti bi se trebale prosljeđivati dalje, stoga pozivamo stanovnike da je koriste. A žalbe regulatornom tijelu mogu podnositi svi; od fizičkih osoba do JLS, stoga reagiranje javnim pismima (kao što je uvriježena praksa) nije dovoljno – poručuju iz 'Ekološki osviještenih Konavala'.
Iz Hrvatskog Telekoma pak poručuju kako još nisu zaprimili službenu informaciju od HAKOM-a:
- Stoga ćemo detaljan plan aktivnosti napraviti odmah po zaprimanju rezultata izvida na terenu, najvjerojatnije početkom sljedećeg tjedna. No, pretpostavljamo kako će se rezultati u velikom dijelu poklapati s onim što su naše tehničke ekipe već zabilježile na terenu te ćemo poduzeti sve kako bi se provela potrebna sanacija infrastrukture u što je moguće kraćem roku, javili su nam iz Odjela za korporativne komunikacije Hrvatskog Telekoma.