Učiteljice u okviru Erasmus + programa, pokušavaju od smokviške škole napraviti ekološki, zeleni kutak, za sad prvi na otoku. Radi se o najvećem i najpopularnijem programu Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport koji se provodi u svim državama EU.
Eko grupa
Ove godine, djelatnice smokviške škole odlučile su sudjelovati projektom Naš zeleni početak koji simbolički najavljuje osnivanje školskog zelenog kutka. Nadaju se, otkrivaju nam, potaknuti djecu i mlade na razmišljanje o očuvanju okoliša i ekologiji. - Projekt je započeo prije otprilike mjesec dana, naš cilj je potaknuti ekološku osviještenost kod učenika te posljedično uključiti cijelu zajednicu u ekološke aktivnosti. Želja nam je postati škola s oznakom eko škole za što trebamo ispuniti određene kriterije i realizirati brojne aktivnosti. Ovakve projekte smatramo iznimno važnima budući da je okoliš sve zagađeniji, želimo osvijestiti djecu i mlade kako bi brinuli o prirodi - objasnila je Marija Lipanović, nastavnica engleskog i talijanskog jezika koja već 15 godina radi u smokviškoj školi. Učiteljica Marija je zajedno s kolegicama Nives Kunjašić, nastavnicom matematike i fizike te knjižničarkom Anom Ćurković, pokrenula Eko grupu koja provodi različite, zanimljive i dinamične ekološke aktivnosti. Eko grupa sastaje se svakog ponedjeljka sedmi sat, a sudjeluju učenice 6. b i 7. razreda koje, malo je reći, uživaju. Učiteljice su osmislile edukativne, ali i zabavne aktivnosti pa su prvih nekoliko sati posvetili prikupljanju starih cipela u koje su posadili sukulente pretvarajući ih u simpatične pitare.
Uz malo muke, mali su ekolozi dobili simpatične posudice koje će ukrašavati stubište ispred školske knjižnice pritom učeći kako otpad pretvoriti u nešto novo i korisno. Sljedeći je korak bojanje starih i odbačenih automobilskih guma, otkriva nam učiteljica Marija, od kojih će također napraviti šarene pitare, ali i ljuljačke. Za kraj polugodišta od ostataka hrane radit će ukusni burrito, meksičko jelo od tortilje s nadjevom koje je steklo svjetsku slavu, a učenici su ga pronašli u udžbeniku engleskog jezika. U planu je i izrada okvira za slike od štapića za sladoled, a dobili su zadatak napraviti i plakat za Eko grupu u programu Canva.
Torba za spizu
Od svih plakata najboljim je proglašen kreativni i društveno angažirani plakat učenice 7. razreda Ele Marelić. Ipak, najviše zanimanja i oduševljenja izmamila je izrada torbe za spizu od jute kojima se nadaju zamijeniti one zloglasne, plastične. -Nabavili smo obične torbe od kojih će polaznice Eko grupe napraviti šarene i jedinstvene torbe za shopping. Djeca reagiraju odlično, jako nam je zabavno, uživamo u svemu što radimo. Učenice su angažirale i svoje ukućane, od baka su donijele starih botuna i vune, donijeli smo igle i konca, ali i starih traperica od kojih izrađujemo džepove za torbe. Oduševljeni smo njihovom reakcijom-pohvalila je učiteljica Marija svoje učenice. Ovo je drugi projekt koje Smokvičani uspješno provode u sklopu Erasmus + projekta i ovog će puta učiteljicama donijeti zanimljive mobilnosti. Sljedeće godine očekuju ih radionice ekologije u Portugalu, Firenci i Parizu, a Nives i Marija uputit će se i do dalekog, finskog Helsinkija gdje će sudjelovati u tzv. job shadowing-u, odnosno, pratit će rad svojih kolega.