Metković se, izgradnjom Pelješkog mosta, razvija u drugu središte Dubrovačko-neretvanske županije, a nekadašnji sinonim tranzitnih prometnih gužvi sada je sve privlačiniji i turistima. Što sve Metkovce čeka u ovoj godini, razgovarali smo s gradonačelnikom Daliborom Milanom.
Prošle je godine Metkoviću otvoren novi područni vrtić u koji su upisana djeca čija oba roditelja rade. No ostalo je još dosta neupisane djece. U Proračunu za ovu godinu predvidjeli ste sredstva za početak rješavanja tog problema. O čemu se radi?
Otkako smo 2018. smanjili učešće roditelja u cijeni vrtića, i zahtjevi za upisom djece su postajali sve veći te je bilo potrebno proširiti smještajne kapacitete. Mi smo odmah krenuli s rješavanjem toga problema te smo u tu svrhu proveli nekoliko važnih projekata – rekonstruirali smo i adaptirali tri prostorije u Središnjem dječjem vrtiću, realizirali projekt rekonstrukcije i dogradnje područnoga vrtića ‘Radost‘ na desnoj strani grada te rekonstruirali područni dječji vrtić u Vidu. Svi ti projekti doprinijeli su proširenju kapaciteta. Međutim, i dalje smo bili suočeni s većim brojem zahtjeva za upise djece u odnosu na kapacitete. Odlučili smo se na daljnja ulaganja te na otvorenje novoga područnoga vrtića što je bilo najbrže rješenje. Tako smo rekonstruirali i adaptirali postojeći gradski prostor u Ulici Ante Starčevića u kojem od nedavno borave dvije skupine djece predškolskoga uzrasta. Najvažnije je istaknuti kako smo ovim projektom omogućili pohađanje vrtića za svu djecu s područja Grada Metkovića čija oba roditelja rade. Nažalost, imamo neupisane djece čija oba roditelja ne rade. Tako smo u Proračunu za 2025. izdvojili sredstva za kupnju zemljišta i izradu projektne dokumentacije za izgradnju novoga područnoga vrtića. Izgradnja novoga vrtića planirana je za 2026. godinu. To će biti još jedan od naših projekata ulaganja u predškolske ustanove i predškolsko obrazovanje. Mnogo puta sam istaknuo kako takvi projekti nisu samo izgradnja novih prostorija, već ulaganje u budućnost naše djece te budućnost svih nas!
Prema usvojenom Proračun Metković će i ovu godinu biti veliko gradilište, a među ostalim tu je i projekt gradnje nove škole. Što ste sve planirali?
Proračun Grada Metkovića za ovu godinu iznosi 16,1 milijun eura. Proračun uključuje nastavak višegodišnjih projekata i investicija te početak novih kapitalnih projekata kojima je svrha dodatno unaprijediti kvalitetu života u Metkoviću. Nabrojat ću neke najvažnije infrastrukturne projekte. To su, između ostalih, otkupi zemljišta za infrastrukturne projekte. Osim zemljišta za novi vrtić, osigurali smo sredstva za kupnju zemljišta za izgradnju nove škole. Poznato je kako Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih želi osigurati jednosmjenski rad osnovnih škola. Na desnoj strani grada Metkovića proširuju se kapaciteti OŠ don Mihovila Pavlinovića, ali što se tiče lijeve strane, nažalost, nismo imali zemljište dosada. Tako je Ministarstvo poljoprivrede, odnosno uprava Šuma na svojoj skupštini donijela odluku kako će darovati zemljište DNŽ. Riječ je o 12 tisuća kvadrata. Na toj čestici je postojala još jedna parcela koja je bila u privatnom vlasništvu. Grad Metković je reagirao i otkupili smo više od 1800 kvadrata kako bi parcelizacijom napravili jednu česticu dostatnu za izgradnju nove škole. Od ostalih infrastrukturnih projekata navest ću završetak projekta Aglomeracije, završetak izgradnje Poslovne zone Dubravica, izgradnju heliodroma, završetak izgradnje ceste od Ulice Petra Zoranića do Trga Franje Tuđmana i spoja na Ulicu Ante Starčevića, završetak rekonstrukcije Mlinske ulice, izrada projektne dokumentacije za izgradnju glazbenoga paviljona u Gradskome parku, izgradnja parka na desnoj strani grada itd.
U proceduri su izrade novih Urbanističkih planova Desne obale i Vilinovca. Zbog čega se rade novi planovi?
Prostornim planom uređenja Grada Metkovića propisana je izrada urbanističkih planova uređenja kao preduvjeta za izdavanje akata za građenje na svim neizgrađenim i neuređenim građevinskim područjima naselja. Urbanistički plan Vilinovac donesen na sjednici Gradskoj vijeća 16. prosinca 2024. godine, a na istoj sjednici donesena je Odluka o pokretanju postupka izrade Urbanističkog plana uređenja Desna obala. UPU Vilinovac donijeli smo zato što navedeni predio obuhvaća urbano nekonsolidirano područje sjeveroistočnog dijela Metkovića koje karakteriziraju porezi izgradnje uz prometnice substandardne kvalitete, pri čemu su u međuprostorima ostali relativno veliki prostori neizgrađenog, neuređenog i komunalno neopremljenog zemljišta. UPU-om su definirane mjere urbane preobrazbe i sanacije zatečenog stanja s posebnim naglaskom na rješenje prometne i komunalne infrastrukture kako bi se omogućila gradnja na danas neizgrađenim i neuređenim dijelovima građevinskog područja Metkovića. Također, UPU-om je previđen i prostor za društvene sadržaje. Ciljevi kod UPU Desna obala uglavnom su isti kao i kod UPU Vilinovac.
Jedan od značajnijih projekata na području grada je nova cesta između Vida i Novih sela. Kada bi se trebala otvoriti?
Tako je. Nova cesta će biti jedan od najznačajnijih projekata za Metković te za dolinu Neretve. Prije nekoliko dana je u prostorijama Grada Metkovića potpisan ugovor o izradi glavnoga projekta i ishođenje građevinske dozvole za zahvat. Ugovor su potpisali ravnatelj Županijske uprave za ceste Ivo Kaštelan i direktor tvrtke KNAP d.o.o. Marin Skopljak. Riječ je o projektu ukupne vrijednosti 14 milijuna eura čiju je važnost prepoznala Vlada RH, koja je osigurala sredstva za realizaciju. Projektom se planira izgradnja nove spojne prometnice od Vida u Gradu Metkoviću do državne ceste DC62 u Novim Selima, u Općini Kula Norinska. Ukupna duljina nove prometnice bit će 7600 metara. Rok za izvođenje glavnoga projekta je šest mjeseci, a nakon ishođenja građevinske dozvole, infrastrukturni radovi započinju u 2025. godini. Prema zaključku Vlade RH, rok za završetak je 2026. godina. Riječ je o još jednom vrlo značajnom projektu za Grad Metković koji će itekako povećati kvalitetu naših života! Osim što će skratiti putovanje od Metkovića do autoceste, svakako će omogućiti i daljnji gospodarski razvoj ovoga područja jer vrlo dobro znamo kako se razvojem komunalne i cestovne infrastrukture otvaraju dodatne mogućnosti za razvoj turizma, trgovine te investitorskih ulaganja. Zahvaljujem se Vladi RH što je prepoznala značaj projekta i osigurala sredstva za realizaciju, resornim ministarstvima, Dubrovačko-neretvanskoj županiji te županijskoj Upravi za ceste koja je nositelj projekta.
Jug Hrvatske ove godine imao je uspješnu turističku sezonu, a turizam se s Pelješkim mostom sve više razvija u Metkoviću. Hoće li Grad i na koji način pomoći u razvoju turističkih kapaciteta?
Dobra prometna povezanost je u svakom slučaju pozitivna za svaku destinaciju, pa tako i za našu. Mnogo puta je istaknuto kako je Pelješki most povijesni projekt koji je povezao našu županiju te sada gosti brže i lagodnije mogu otkrivati cijelo to područje. Broj dolazaka i noćenja u Metkoviću koji raste iz godine u godinu pokazuje nam da nas gosti prepoznaju kao zanimljivu destinaciju iz koje vrlo jednostavno za samo sat – sat i pol vožnje mogu doći do Dubrovnika, Pelješca, Korčule, Mljeta, ali i Makarske, Splita, Mostara, Međugorja itd. Kako se povećava potražnja, odnosno dolasci i noćenja, povećava se i ponuda smještajnih objekata. Većem broju smještajnih kapaciteta doprinosi i to što su Pravilnikom o najnižem i najvišem iznosu turističke pristojbe, iznosi turističke pristojbe u Metkoviću određeni kao najniži. Osim toga, u Metkoviću je od 2019. paušalni porez u svim kategorijama smanjen na najnižu moguću razinu, kako bi se smanjilo porezno opterećenje građana koji ostvaruju dohodak od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima što je potaklo veće ulaganje u turizam na području Grada. Tako da Metković itekako doprinosi razvoju turističkih kapaciteta na jugu Hrvatske. Metković pridonosi i turističkoj ponudi juga Hrvatske. Fotosafari, berba mandarina, gastronomija, antička Narona, Prirodoslovni muzej Metković te ostale kulturne i prirodne ljepote našega kraja sve više privlače turiste. Moram istaknuti kako se znatno razvija i sportski turizam. U posljednje vrijeme brojni veslački klubovi i reprezentacije pripreme za natjecanja odrađuju upravo u Metkoviću. Tako je i sa sportašima iz drugih sportova. Navest ću i to kako je Metković u rujnu bio domaćin Svjetskome prvenstvu u kajaku i kanuu maratonu, na kojem je bilo više od 1000 sudionika iz cijeloga svijeta. U tu brojku ne računamo gledatelje. Od tog natjecanja korist su imali ugostitelji, iznajmljivači, hotelijeri, trgovci itd. u Metkoviću, i svim ostalim dijelovima doline Neretve, a i šire!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....