Na nedavno održanoj Izvještajno izbornoj Skupštini Nada Boras ponovno je izabrana za predsjednicu Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Radost iz Ploča. Nećemo pretjerati ako napišemo da je Nada Boras zaštitni znak pločanske udruge koja djeluje nešto više od 23 godine i danas ima stručni tim udruge koji čine dvije magistre logopedije, jedna magistra pedagogije i odnedavno magistra edukacijske rehabilitacije, 3 pomoćnika u nastavi u O.Š.Orebić, 8 osobnih asistenata, domaćicu u poludnevnom boravku, voditeljicu projekata i programa i voditeljicu ureda.
Za njom je više od 130 projekata
Udruga pruža usluge logopedskih terapija za 70 djece s govornim i jezičnim teškoćama, usluge osobne asistencije za 10 korisnika i uslugu poludnevnog boravka za 20 osoba s intelektualnim teškoćama.
Nada Boras, Sarajka koju je ratni vihor 1992. doveo u Ploče, majka je šestero djece, ponosna baka šestero unučadi te očekuje sedmo, a njezino drugo dijete, Katarina, rođena 1983., zbog komplikacija pri porodu ima intelektualne teškoće.
“Početkom rata doselili smo u Ploče, u dolinu Neretve odakle su moji roditelji i suprug. Tada nije bilo puno mogućnosti za rehabilitaciju i školovanje djece s teškoćama u razvoju pa je Katarina išla u Osnovnu školu Marin Držić u Dubrovniku, a zatim u Centar Juraj Bonači u Splitu. Svaki vikend smo išli po nju da bude u obiteljskom okruženju, jer je to trebalo i nama i njoj. Nije bilo lako ali obostrana ljubav prevladala je sve prepreke. U ožujku 2000. godine nas 29 roditelja s istim problemima, uz pomoć Centra za socijalnu skrb, Grada Ploča i makarske udruge Sunce, osnovalo je udrugu i za predsjednicu su izabrali mene.
Od tada do danas radimo na podizanju kvalitete življenja djece s teškoćama u razvoju, osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji kroz pružanje rehabilitacije, savjetovanja i usluga socijalne skrbi jer jedino tako možemo spriječiti odlazak naših članova u institucije, njihovo odvajanje iz obitelji i lokalne zajednice i osigurati im dostojanstven život prema svim konvencijama koje su donesene na nacionalnoj i svjetskoj razini. Imamo preko 180 članova”, kaže Boras koja je za svoj rad u udruzi dobila Osobnu nagradu Grada Ploča, te Srebrnu plaketu za doprinos radu Nacionalnog Saveza udruga s intelektualnim teškoćama. Udruga Radost je temeljna članica Hrvatskog saveza udruga osoba s intelektualnim teškoćama te u koordinaciji s još 32 udruge na području Hrvatske djeluje u korist osoba s intelektualnim teškoćama i njihovim obiteljima.
Dosad je ostvarila više od 130 projekata putem lokalnih, regionalnih, nacionalnih natječaja i 5 iz europskih fondova i postala ravnopravan partner institucijama lokalne zajednice koje se bave poboljšanjem kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama. Korisnici su provođenjem programa udruge stekli nove socijalizacijske vještine, osjećaju se korisno i imaju pozitivniju sliku o sebi.
Roditelji moraju biti snažni
“Iako smo imali podršku zajednice, vrijeme je pokazalo da ponajprije mi roditelji trebamo pokazati snagu, strpljivost, upornost i motivaciju za stalni napredak. Kada smo krenuli, nije bilo previše natječaja, a ni razvijene svijesti o potrebama osoba s invaliditetom i u mnogo čemu smo bili prepušteni sami sebi. Ja sam volontirala gotovo 12 godina, pohađala edukacije, učila pisati projekte, podnositi izvješća, organizirati izložbe i priredbe, lobirati i puno toga. Do sada sam napisala i provela više od 130 projekata i 7 trogodišnjih programa”, kaže nam Boras i kao najveći problem ističe udaljenost od većih gradova i nedostatak zdravstvenih i rehabilitacijskih centara, nedostatak odgovarajućih stručnjaka.
“Ipak u posljednje vrijeme vide se pomaci, djeca su uključena u škole i vrtiće, preko udruge su dobili usluge logopedskih terapija, edukacijske rehabilitacije, osobne asistencije, pomoćnika u nastavi, odrasle osobe borave u udruzi uz stručnjake ali za većinu nas roditelja koji imamo odraslu djecu ostaje pitanje što će biti s njima kad nas ne bude. Problemi na koje smo i već nailazili se mogu javiti zbog neobjavljivanja ili nedobivanja natječajnih sredstava, gubitka stručnog kadra zbog odlaska na sigurnije i bolje plaćene poslove itd.”, poručila je predsjednica pločanske udruge.
Nikad ne odustajte
Ono što posebno veseli jest što su nakon dugogodišnjih napora konačno ušli u mrežu pružatelja socijalnih usluga što im donosi toliko potrebnu sigurnost u daljnjem radu.
- Zahvaljujem volonterima, djelatnicima, donatorima, institucijama i svim građanima koji nam pomažu da našim malim i velikim Radosnima pružimo ljubav i radost u životu i poručujem, rekla je Boras.
“Ako ste osoba s invaliditetom, roditelj, sestra, brat osobe s invaliditetom ili djeteta s teškoćama u razvoju nemojte nikad odustati i posustati. Borite se za svoja prava, za svoju uključenost i ravnopravnost u društvu, educirajte se, predlažite promjene, motivirajte ljude oko sebe, pokažite svoje mogućnosti, pružajte ljubav i pomažite drugima s istim problemima. Život će tada biti lakši sa svim svojim usponima i padovima, imat ćete više radosti i zadovoljstva i steći ćete puno prijatelja. Važno je tražiti i dobiti podršku”, poručila je Nada Boras.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....