StoryEditorOCM
NeretvaEko katastrofa na pomolu !

Neretvu branimo od zaslanjenja, a nismo od hidroelektrana Ulog i Dabar. Smaragdna rijeka postaje crni potok

Piše Stanislav Soldo
26. listopada 2024. - 21:00

Brana za zaštitu od soli neretvanske doline je pred ishođenjem posljednjih suglasnosti i dozvola te će do kraja godine biti spremna za financiranje. Riječ je o ključnom i nezaobilaznom strateškom projektu za budućnost Neretve. 

Dok se u dolini Neretve planiraju milijunski projekti navodnjavanja poljoprivrednih površina i projekti obrane od zaslanjenje tla i vode, Neretva se u gornjem toku potpuno devastira izgradnjom hidroelektrana. Ako se devastacije nastave ovakvim tempom uskoro nećemo imati što braniti jer vode u Neretvi neće biti. Umjetnim kanalima će se preusmjeriti u hidroakumulacije u Republici Srpskoj. Pa, iako je Okružni sud u Banjoj Luci nedavno poništio jedno od  odobrenja za izgradnja infrastrukturnih objekata hidroelektrane „Dabar“ d.o.o. Trebinje, na slivu rijeke Zalomke, u okviru projekta Gornji horizonti, to je tek kap u moru devastacija u gornjem toku rijeke Neretve. Sudbina delte Neretve od granice pa do Ušća ukupne dužine od 22 kilometra uvelike ovisi i od hidroakumulacije Ulog, koja se već puni vodom iz Neretve i koja bi do kraja ove godine trebala proizvoditi struju.

image
Vojko Basic/Cropix

Slana pustinja

Zbog projekta Gornji horizonti neretvanska dolina nekada prozvana hrvatskom Kalifornijom mogla postati beživotna slana pustinja. Naime, slana voda prodire u podzemne vodotokove suše se pojedine sorte mandarina a zaslanjenje tla smanjuje obradive poljoprivredne površine namijenjene intenzivnoj sadnji povrtlarskih kultura. Uz neretvanske poljoprivrednike Gornji Horizonti ugrožavaju i malostonske školjkare. Naime, zbog manjeg dotoka slatke vode u Malostonski zaljev remeti se omjer saliniteta vode, što je iznimno važno za razmnožavanje i uzgoj kamenica i mušula. 

I dok Elektroprivreda Republike Srpske zbraja dobit dolina Neretve je zabrinuta za svoju budućnost jer će se velike količine vode iz Neretve preusmjerivati prema Dabru te će umjesto na Ušću završavati u turbinama za proizvodnju električne energije.

Minimizirajmo potencijalne štete od realizacije kontroverznih Gornjih horizonata, ističu ekolozi Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT te nastavljaju.

image
Vojko Basic/Cropix

-Ne možemo vjerovati u najave da realizacija projekta Gornji horizonti, koji podrazumijeva prebacivanje velikih količina vode iz sliva Neretve u sliv Trebišnjice zbog njihovog energetskog iskorištavanja, neće imati značajnije negativne utjecaj na pritoke Neretve Bunu, Bunicu i Bregavu.

Manji dotok vode

Realizacija ovog projekta potencijalno podrazumijeva i isušivanje nekoliko ponora. Time bi se ugrozio dotok vode u znamenite rijeke Bunu, Bunicu i Bregavu koje su od presudnog značaja za naselja poput Blagaja, Hodbine i Stoca, upozoravaju.

Posljedično, to može značiti i smanjenje doticaja vode u slivove spomenutih rijeka za najmanje 30% i negativan utjecaj na njihovu floru i faunu.

Uzimajući u obzir navedeno, Fondacija Atelje za društvene promjene - ACT inicirala je održavanje sastanka resornih ministara na kantonalnom i entitetskom nivou s ciljem pronalaska rješenja za zaštitu hercegovačkih rijeka i vrela od ovog projekta planiranog još 60-ih godina prošlog stoljeća.

image
Vojko Basic/Cropix

Osim razgovora o inicijativi za proglašenje Bune, Bunice i Bregave zaštićenim područjima te hitnoj potrebi zaštite razina protoka vode ovih rijeka, dogovoreno je i formiranje zajedničke radne grupe koja će sudjelovati u procesima koji se tiču aktivnosti u okviru ishođenja dozvola za preostale hidroelektrane u okviru Gornjih horizonata.

Zaštitimo Hercegovinu, njene smaragdne rijeke i stotine izvora  koji život znače, objavili su iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.

image

Neretvanska močvara

Vojko Basic/Cropix
18. prosinac 2024 12:00