StoryEditorOCM
NeretvaRADOVI SE BLIŽE KRAJU

Sanacija odlagališta otpada „Lovornik“, vrijedna 8,6 milijuna kuna, u završnoj fazi

Piše Ante Šunjić
23. studenog 2022. - 07:49

 

Započela je završna faza sanacije odlagališta otpada „Lovornik“ nakon čeka će odlagalište biti spremno za prihvat otpada do popunjavanja ukupnih kapaciteta ili do otvaranja novog regionalnog županijskog centra.

Grad Ploče je raspisao i proveo postupa Javne nabave na kojem je posao dobilo zajednica ponuditelja Opera grupa d.o.o., Zagreb i Kostak d.o.o.-Krško-Poslovnica Zagreb. Ugovorena vrijednost radova je nešto više od 8.6 milijuna kuna s PDV-om. Vrijednost ugovorenog građevinskog nadzora je 222 tisuće kuna s PDV-om i vrijednost projektantskog nadzora je ugovorena u iznosu od 55 tisuća kuna s PDV-om.

Osnovni ugovor je potpisan 28. siječnja 2022. godine sa rokom izvođenja radova u trajanju od 5 mjeseci. Međutim zbog niza nepredviđenih okolnosti na samom gradilištu, kao i nepredviđenih kolebanja na tržištu materijala i radne snage u pripremi je dodatak osnovnom ugovoru kojim bi se prihvatilo produljenje roka izvođenja radova do završetka. Radovi su trenutno izvedeni na 67 posto vrijednosti od ugovorenog.

Osim Grada Ploča, u sufinanciranju radova sudjeluje i Fond za zaštitu okoliša sa 60 posto ukupno ugovorenog iznosa do realizacije projekta, te Općina Gradac sa 25 posto i Općina Slivno sa 11,5 posto od ukupno preostalog iznosa za sufinanciranje.

Odlagalište otpada "Lovornik" nalazi se na području Grada Ploča, oko 700 metara zapadno od Baćinskih jezera neposredno uz Jadransku magistralu.

Lokaciju čine dvije spojene vrtače na dnu kojih se nalazi crvenica. Okolno područje je krš, a lokacija je okružena makijom. Odlagalište otpada „Lovornik“ smješteno je u hidrogeološki osjetljivom područjuneposredno iznad glavne zone istjecanja velikih količina podzemnih voda na izvorima odnosno Baćinskim jezerima, te je vjerojatno ostvaren njegov utjecaj na podzemne vode. Grad Ploče pokrenuo je aktivnosti na sanaciji odlagališta još davne 2005. godine kada je izrađena Studija ciljanog sadržaja o utjecaju na okoliš kojom je bilo predviđeno da se neuređeno odlagalište uredi i nastavi raditi kao sanitarno odlagalište otpada sljedećih pet godina, odnosno do otvaranja županijskog ili regionalnog centra za gospodarenje otpadom. Provedenim postupkom procjene utjecaja na okoliš, tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva izdalo je Rješenje kojem je zatraženo da se provedu istražni radovi, odnosno trasiranje voda iz odgovarajućeg krškog objekta (jame, ponora, otvorene pukotine) i temeljem rezultata istraživanja odrede mjesta uzorkovanja za analizu vode. Detaljni vodo istražni radovi (mikrozoniranje) provedeni su u svibnju 2016. od strane tvrtke Geoaqua d.o.o. iz Zagreba. Temeljem provedenih istražnih radova, utvrđena je hidrogeološka veza odlagališta sa Baćinskim jezerima na lokaciji izvora Mindel koji se nalazi na sjeverozapadnom rubu jezera Crniševo. U 2006. godini izrađena je Stručna podloga na temelju koje je ishođena lokacijska dozvola za odlagalište otpada „Lovornik“.

Glavni projekt je izrađen u 2008. godini, međutim, Građevinska dozvola se nije mogla ishoditi radi neriješenih imovinsko-pravnih odnosa. Prema ovjerenom Parcelacijskom elaboratu riješeni su imovinsko‐pravni odnosi podnošenjem tužbi kod Općinskog suda u Pločama za privatno zemljište, međutim, ostali su neriješeni imovinsko‐pravni odnosi s Hrvatskim šumama. Tek u rujnu 2008., Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva izdalo je Gradu Pločama Rješenje o izdvajanju šume i šumskog zemljišta u vlasništvu RH iz šumskogospodarskog područja RH radi sanacije odlagališta. Problem imovinsko‐pravnih odnosa rješavan je sve do listopada 2017. godine. Grad Ploče je na Općinskom sudu u Dubrovniku, stalna služba u Pločama, Zemljišno‐knjižnom odjelu, izvršio uknjižbu 3 čestice zemlje ukupne površine 8.458 metara četvornih koje su bile vlasništvo RH, te su time u cijelosti riješeni imovinsko‐pravni odnosi na „Lovorniku“. Slijedom toga, u svibnju 2018. ishođena je građevinska dozvola odnosno potvrda glavnog projekta za sanaciju.

U posljednje tri godine, na odlagalištu je izgrađena ograda na dijelu odlagališta. Na lokaciji postoji vodovod te je hidrantska mreža produžena i sada ima 6 hidranata. Napravljeni su zemljani radovi za pripremu terena za postavljanje mosne vage i kontejnera za radnika na vagi. Izgrađen je plato za istovar otpada. Na gornjoj plohi odlagališta izgrađeno je stočno groblje, koje se više ne koristi. Dalekovod od 10 kV udaljen je oko 1 kilometar. Čuvarska služba radi 24 sata i zaposleno je 5 radnika. Također, izgrađena je ploha za odlaganje građevnog otpada koji sadrži azbest. Navedena ploha zauzima površinu od oko 650 „kvadrata“ i predstavlja posebno odlagališno polje odvojeno od ostalog otpada. Azbestni otpad dovozi se na lokaciju odlagališta čvrsto vezan, na paletama ili u vrećama. Zaprimase samo azbestni otpad koji ne sadrži druge opasne tvari osim vezanog azbesta uključujući vlakna vezana ili pakirana u plastiku. S obzirom da je situacija na odlagalištu promijenjena u odnosu na situaciju opisanu prijašnjom projektnom dokumentacijom (u međuvremenu je izgrađena ploha za odlaganje građevnog otpada koji sadrži azbest, povećane su količine odloženog otpada) te zbog novih trendova u sustavu gospodarenja otpadom, pristupilo se izmjeni načina sanacije. Radi toga je u 2018. godini izrađen Elaborat zaštite okoliša ‐ izmjena načina sanacije odlagališta otpada „Lovornik“ – Ploče ‐ ocjena o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš. Za potrebe izmjene i dopune Lokacijske dozvole izrađen je Idejni projekt u prosincu 2019. godine. Zbog dugogodišnjeg odlaganja otpada bez ikakvog plana i reda, (i nakon 2010. godine do kada je bilo planirano odlaganje otpada prijašnjom projektnom dokumentacijom), odlagalište će se sanirati i urediti kako bi moglo nastaviti s radom do početka rada Županijskog centra za gospodarenje otpadom što je u skladu sa prostorno‐planskom dokumentacijom.

Tehnologija rada s otpadom ostaje ista. Na lokaciji je izgrađena ploha za odlaganje građevnog otpada koji sadrži azbest koja nije bila predmet procjene utjecaja na okoliš. Novim rješenjem sanacije, na lokaciji se ostavlja rezervirani prostor koji bi se mogao koristiti za oporabu građevinskog otpada ili po potrebi za neke druge sadržaje gospodarenja otpadom. Pretovarna stanica i reciklažno dvorište koji su bili planirani nisu predmet novih izmjena budući da se planiraju na drugim drugim lokacijama na području grada Ploča.

 

06. siječanj 2025 15:47