- S kopna, odmah ispod novog graničnog prijelaza na Bistrini s barkom sam krenuo provjeriti školjke u moru prema Pelješcu. Kratko po isplovljenju, u daljini sam uočio pokrete na morskoj površini. Prvo sam pomislio da nešto pluta, a kad sam se uvjerio da se to nešto kreće, zaključio sam da bi to mogla biti divlja svinja jer te životinje često preplivaju s kopna na Pelješac ili neki od Elafitskih otoka. No, kako sam se približavao, shvatio sam da to nisu ni vepar niti čagalj nego - medvjed!
Ispričao nam je to školjkar Josip Bazdan iz Dubrovačkog primorja, prisjetivši se događaja s kraja prošle godine u Malostonskom zaljevu. Ostao je tad dovoljno priseban da medvjeda - plivača snimi mobitelom:
- Inače, ni sam ne bih vjerovao što sam i koga sam vidio! Teško bih povjerovao i nekom drugom da mi je to pričao. Barkom sam se približio medu i uvjerio se kako je riječ o odrasloj životinji. Medo se najvjerojatnije vraćao s posjeta Pelješcu, ali je već bio preplivao skoro polovicu zaljeva. No, vjerojatno uznemiren mojom blizinom, u jednom trenutku odlučio je promijeniti smjer plivanja te je zastao i okrenuo se natrag prema Pelješcu! Doplivao je do obale, stresao vodu s krzna i nestao u makiji ispod obalnog šumarka.
Nakon nedavne noćne fotografije vuka (koju su na imanju umirovljenog stonskog branitelja Ante Buška snimile nadzorne kamere), video-snimak medvjeda-plivača još je jedan dokaz kako se, u bijegu od sve češćih hajki i u potrazi za hranom, divlje životinje sve više spuštaju do mora i dolaze do poluotoka Pelješca, gdje nikad prije nisu uočene.
Srećom po Pelješčane, miroljubive su i još nije zabilježen ni jedan jedini napad na ljude ili bliski susret slične vrste. No, štete na vinogradima i ostalim poljoprivrednim nasadima bilježe se skoro svakog dana.