U Zavičajnoj kući Dubrovačkog primorja, u Slanom, održano je zanimljivo predavanje o kolendama toga kraja. Predavanje je vodio Ivica Kipre, viši kustos i voditelj Etnografskog muzeja Dubrovačkih muzeja, a pridružio mu se i Mato Katičić.
Budući da je nedavno sve Primorce obradovala vijest o zaštiti primorskog ženskog kolendanja kao kulturnog dobra, ovo je bila prilika za predstavljanje tog cijelog procesa, ali i na ukazivanje vrijednosti kolende, navodi Rebeka Milković, privremena ravnateljica JUK Baština Dubrovačkog primorja.
U svom zanimljivom i iscrpnom predavanju Kipre je istaknuo starost kolende, odnosno običaja kolendanja koje je zabilježeno još u 9. stoljeću kod Bugara. Osim toga, ukazao je i interpretirao brojne elemente slavenske mitologije u primorskim kolendama koje svoje podrijetlo i vuku iz poganskih običaja starih Slavena. Nadalje, spomenuta je i kolokvijalna podjela kolendi na adventske, odnosno radne koje su se kolendale od sv. Kate do Badnjeg dana, te na ophodne koje se događaju na Badnjak, tj. ono pravo kolendanje kojim se ulazi u novu godinu. Zaključio je kako je lijepo što kolenda još živi jer su mnoge generacije utkane u taj običaj od davnina.
Katičić se u svom izlaganju osvrnuo na cijeli proces zaštite koji je započeo još 2016. godine u suradnji s dr. sc. Lidijom Bajuk s Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, koja je provela i terensko istraživanje. Također, naglasio je kako se ova zaštita ne odnosi samo na kolendu sela Smokovljani, nego na cijelo Primorje. Još jednom je zahvalio svima koji su sudjelovali u tom procesu, a naročito kazivačicama. Na kraju su članice FKU "Primorska lijera" izvele tri kolende i time upotpunile događaj.