StoryEditorOCM
Izbori 2021PROGRAM STANOGRANJE

Pametno, Možemo i Nova ljevica: ‘Gradit ćemo stanove za dugoročni, neprofitni najam, to je efikasan način protiv iseljavanja, siromaštva, pada nataliteta...‘

Piše PSD
20. travnja 2021. - 17:38

Gradski stanovi za najam u kvartovima sa zelenim površinama, školama, vrtićima i garažama zaustavit će iseljavanje najproduktivnijeg dijela stanovništva i vratiti život u Split - smatraju kandidati iz koalicije stranaka Možemo!, Pametno i Nova ljevica.

Na konferenciji za medije koju su održali na Kili naveli su kako više od 70 posto punoljetnih građana Hrvatske, mlađih od 35 godina, živi s roditeljima.

U Splitu, gdje je veliki dio raspoloživog prostora za stanovanje prenamijenjen u turistički smještaj, problem trajnog stambenog zbrinjavanja je još složeniji.

- Jedina politika usmjerena na stambeno zbrinjavanje je program POS-a i subvencioniranje stambenih kredita, a ona na sam problem bitno ne utječe.

Javni se novac takvom politikom preusmjerava bankama, zahvaćajući pritom isključivo onaj dio građana koji je kreditno sposoban. Pritom nema jamstva da se nekretnina naknadno neće prenamijeniti ili preprodati po tržišnoj cijeni, i opet smo na početku.

Tim riječima je Tamara Visković, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika započela predstavljanje njihovog programa stanogradnje. Najavila je kako će kolacija stranaka Možemo!, Pametno i Nova ljevica započeti program gradnje gradskih stanova za dugoročni, neprofitni najam.

- Ako vam to zvuči kao neostvarivi socijalistički san, znajte da je, recimo u Beču, čak 60 posto upravo takvih stambenih jedinica, i kontinuirano se radi na tome da se taj postotak poveća.

Gradovi širom svijeta imaju takve politike. Može ih imati i Split. To je dokazano efikasan način borbe protiv iseljavanja, protiv siromaštva, pada nataliteta, sive iznajmljivačke zone, ali i protiv korupcije i kreditnog ropstva – poručila je Visković.

image
Paun Paunović/Cropix

Smatraju da se njihov program stanogradnje razlikuje od svih drugih u tome što žele da Grad na parcelama u svom vlasništvu gradi stambene blokove sa svim urbanim sadržajima - igralištima, zelenim površinama, školama, vrtićima, parkingom.

- Trećina tako izgrađenih stanova prodala bi se po tržišnim cijenama, dok bi dvije trećine stanova ostale za dugoročni povoljni najam. To je brz i efikasan način za povećanje broja stanova za najam, bez značajnog opterećenja gradskih financija.

Prema našim procjenama, cijena stana za četveročlanu obitelj ne bi trebala prijeći 2000 kuna, što bi jako puno značilo obiteljima s prosječnim primanjima i mladima koji tek započinju samostalan život.

Za naglasiti je da za najam nisu potrebni ni kreditna sposobnost ni polog u banci. Kada korisnici stanova za najam steknu uvjete da mogu i sami kupiti nekretninu, stan bi se dao u najam drugim korisnicima i ne bi se prodavao, niti bi ga najmoprimci mogli otkupiti.

image
Paun Paunović/Cropix

Najmoprimac ne bi mogao biti netko tko posjeduje nekretninu za stanovanje, značajniju financijsku imovinu, niti ima dugovanja prema gradu i gradskim tvrtkama - detaljno je program opisao kandidat za gradonačelnika Jakov Prkić.

Prema njihovom planu, kojeg je dodatno pojasnila Kristina Vidan, kandidatkinja za dogradonačelnicu Splita, revizija ispunjavanja ovih uvjeta radila bi se svakih nekoliko godina.

- Samo pravo najma bi moglo biti i nasljedno, ako se udovoljava svim uvjetima. Stanovi se ne bi mogli otkupljivati - kazala je Vidan i zaključila kako je ovo izvrstan način zaustavljanja iseljavanja najproduktivnijeg dijela stanovništva u okolne općine i gradove, stabilizacije cijena stanova za najam i najvažnije, poboljšanja demografske i gospodarske slike Splita.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. studeni 2024 18:12