U četvrtak 18. siječnja, u 11 sati, u Galeriji “Emanuel Vidović” bit će predstavljena nova muzejska edukativna publikacija “Dioklecijan - ratnik, vizionar, car” autorice Marije Plazibat i ilustratora Dalibora Popoviča.
Poučnu publikaciju s upečatljivim i živopisnim ilustracijama realizirao je Muzej grada Splita. Knjižica informativnim i zanimljivim crticama daje uvid u svakodnevnicu ljudi antičkog doba, prati životni put cara Dioklecijana od uspona na tron do provođenja reformi na političkom, vojnom i gospodarskom planu do dobrovoljnog odlaska s vlasti. Knjižica je tiskana na hrvatskom i engleskom jeziku.
Autorica slikovnice Marija Plazibat, viša kustosica - pedagogica u Muzeju grada Splita napominje kako je ciljana čitateljska publika ona mlađe generacije, ali isto tako će dobro doći i starijima da se podsjete nekih detalja o Dioklecijanovu životu koje su možda nekada znali pa zaboravili. Također, vjeruje da će i turisti pokazati interes jer je izdanje dvojezično.
Prva publika - djeca
- Nastojali smo cara približiti čitateljima na jednostavan, jasan i pristupačan način. Oko njegova života ispleteno je mnogo legendi, mnogo toga se i nagađa, a podaci koji su do nas došli od raznih kroničara i kasnijih istraživača opet se ralikuju od autora do autora.
Ipak, trudili smo se, koliko je god to moguće, držati se provjerenih činjenica. Koliko je poznato, careva majka zvala se Diocleja, potekao je iz našeg podneblja, sasvim sigurno imao je uspješnu vojnu karijeru, a za vrijeme vladavine proveo je niz reformi. Bio je privržen obitelji i patio zbog tragičnog kraja žene i kćeri. Također, progonio je kršćane, a među njegovim žrtvama našao se i sveti Duje. Sve te podatke uvrstili smo u knjigu od sedamdesetak stranica, a uz to dodali smo i opise nekih vjerovanja i običaja starih Rimljana, kao i rječnik pojmova. Čitatelji će tako naučiti - ili se podsjetiti što je to tetrarhija, abdikacija, mauzolej, cardo i decumanus, limes, avers i revers - navodi kustosica.
Simpatične ilustracije načinio je Dalibor Popovič, restaurator u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika, koju je s autoricom već surađivao na animiranom filmu o Marulićevoj Juditi. Budući da je i ova godina posvećena Maruliću jer se navršila 500. obljetnica njegove smrti, i Marulić će dobiti sličnu publikaciju kao i Dioklecijan.
Inače, kaže Marija Plazibat, dok su podaci o Dioklecijanovom carskom životu i javnom djelovanju brojniji, o njegovoj “mirovini” u Splitu zapravo se malo zna. O smrti još manje. Postoji niz teorija, a jedna od njih je da je car bio ozbiljno bolestan pa se u svojoj palači - u koju se uselio dok još nije bila ni dovršena - liječio do kraja. A lokaciju za izgradnju izabrao je upravo zbog ljekovitih sumpornih izvora.
Prva publika kojoj će knjiga biti predstavljena bit će djeca, za koju će se održati i prigodna radionica, a idućeg tjedna ponovno ćemo za nju čuti u sklopu Noći muzeja.