Hrvatsko muzejsko društvo organizira večeras, po 19. put, “Noć muzeja”, koja će se održati u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim baštinskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama.
U proteklih 19 godina “Noć muzeja” posjetilo je više od četiri milijuna i 27 tisuća gostiju, a manifestacija je zgodno smještena u doba godine kada ima malo društvenih događanja – božićni i novogodišnji blagdani su završeni, maškare se se još nisu razmahale, a vrijeme je hladno i dani su još kratki.
Proteklih godina autorice i voditeljice manifestacije, Dubravka Osrečki Jakelić i Vesna Jurić Bulatović, definirale su teme i smjer manifestacije.
Ovogodišnja tema “Noći muzeja” je “Muzeji i nova publika” i odgovarajuća je u vremenu traženja novih generacija za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima, u kojima će i sami sudjelovati i temama koje će angažirano odgovoriti na sve zahtjevnije izazove novih generacija i vremena u kojem živimo, kažu u Hrvatskom muzejskom društvu.
Splitski muzeji će u petak raditi i nuditi besplatne programe i razgledavanja od popodnevnih sati (uglavnom od 18 sati) pa do 23 sata ili do ponoći.
Splitska ponuda
Izdvajamo dio splitske muzejske “ponude” koja bi, kao i svake godine, trebala napuniti i oživjeti zamrli grad.
Arheološki muzej u Splitu poziva građane na istraživanje bogate arheološke povijesti i kulturne baštine kroz besplatna stručna vodstva kroz lapidarij. Vodstva za odrasle su predviđena u četiri termina (18.30, 20.30, 21.30 i 22.30 sati).
Za najmlađe posjetitelje organizira se posebno vodstvo “Priče iz Muzeja: Noćno izdanje” uz pratnju odraslih. Mladi istraživači, u dobi od 7 do 14 godina, upoznat će antičku Salonu kroz spomenike i svakodnevicu, istražujući vrijedne artefakte. Vodstvo traje 45 minuta, počinje u 19.30 u lapidariju, a zbog ograničenog broja djece potrebna je prethodna prijava putem linka. Bit će i čaja, fritula i glazbe.
Državni arhiv u tvrđavi Gripe poziva na izložbu “Velo misto, a mali svit” koja je bila postavljena lani, a sada se ponovno otvara zbog velikog interesa. Moći će se razgledati sačuvane stvari sa snimanja serije.
Bajamontijeva fontana
Bit će tu Bajamontijeva fontana, originalne skice scenografije Dušana Jeričevića, originalni crtež s uvodne špice serije slikara Ljube Ivančića, osobne stvari Miljenka Smoje (fotografije, dokumenti, karikature, pisaće mašine, kapa, očale...), najstarije stvari vezane uz NK “Hajduk” koje se inače čuvaju u Kući slave splitskog športa, dijelovi stare splitske nošnje, a prikazivat će se i videa s glumcima Aljošom Vučkovićem, Duškom Valentićem i Helenom Papić.
U Etnografskom muzeju u 18.30 sati započinje koncert “Mandolina moderna” Gradskog mandolinskog orkestra “Sanctus Domnio”, sat kasnije bit će upriličen razgovor s pomorkinjom Anom Grabovac, a u 21 sat je na programu projekcija dokumentarca “Modri kavez”.
U Galeriji umjetnina može se posjetiti retrospektivna izložba Petra Jakelića, a od 19 do 20 sati posjetitelji će imati priliku upoznati japansku umjetnicu sa splitskom adresom Saeri Kiritani i njenu izložbu “Zlatni snovi”.
U 21 sat je otvorenje izložbe “Rastavi, sastavi, nastavi”, a riječ je o studentskim umjetničkim intervencijama u postavu zbirke Galerije umjetnina.
Iznenađenje u ‘Marulića’
Gradska knjižnica Marka Marulića poziva sve ljubitelje sporta i one koji to tek postaju na otvorenje izložbe “Evo me – 50 godina maskote splitskog sporta” u 19 sati, a u 20 sati goste očekuje ekskluzivno iznenađenje koje će prisutne, jamče knjižničari – oduševiti.
U Hrvatskom domu od 17 sati može se pogledati izložba nagrađivane fotografkinje Maje Prgomet. Fotografije su snimljene na koncertima održanima u Koncertnoj dvorani Ive Tijardovića u 2023. godini, a na njima su Stefan Milenković, Monika Leskovar, Arcadi Volodos, Asaf Avidan, Katarina Livljanić, J. R. August, The Baylor Project, Božo Vrećo i Hojsak&Novosel, Amira Medunjanin i Boško Jović. Od 18 do 23 sata moći će se pratiti videoprodukcija koncerata.
Posjetitelji Hrvatskog pomorskog muzeja imat će prigodu razgledati postav vojnog i trgovačkog pomorstva. Zadnja je to prigoda i za razgledati gostujuću izložbu Muzeja grada Umaga “Mreže i udice”. U 18.30 bit će predstavljena donacija maketa brodova Dalmatinskog kolekcionarskog društva “Diokles”.
Program će obogatiti glazbeni nastupi učenika osnovne glazbene škole “Lovro pl. Matačić” iz Omiša (od 19 do 20 sati) te gudačkog kvarteta “Bozzotti” (od 21do 22.30 sati).
Muzej grada Splita u Galeriji Emanuela Vidovića organizira druženje s autorom izložbe “Lingua Franca” Hrvojem Markom Peruzovićem.
Kreće u podne
U Dioklecijanovim podrumima u 18 sati bit će održana prezentacija publikacije za djecu i mlade “Dioklecijan – ratnik, vizionar, car” te izložba “Jerko Marasović – renesansni čovjek dvadesetog stoljeća (1923. – 2023.)”. Bit će organizirana i besplatna stručna vođenja za građane, a u prostoru centralnog hodnika podruma osmišljena svjetlosna projekcija uz glazbu.
U Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika “Noć muzeja” počinje već u podne.
Od 12 do 15 sati organizira se posjet crkvici sv. Jere i pustinjačkom stanu na Marjanu uz stručno vodstvo. Prijevoz je organiziran e-minibusom s polaskom ispred sjevernih vrata Muzeja, a zbog kapaciteta minibusa potrebna je prethodna najava na e-mail edukator@marjan-parksuma.hr.
Navečer u muzeju je prilika za razgledavanje nekoliko izložbi i dvaju arheoloških filmova, a u 21.30 sati nastupa kvartet saksofona ENDeM.
Poslastice na Zvjezdarnici
U Galeriji Meštrović posjetitelje očekuje multimedijalna instalacija Ivana Marušića Klifa. Njome se prikazuju Meštrovićevi radovi iz Galerije koji su još na zagrebačkoj izložbi, ali i lik samog umjetnika − pri radu, na odmoru, s obitelji…
Pripremili su i edukativan sadržaj – na katu Galerije, u 17 sati pripovjedačica Jasmina Aleksandra Žiljak, koristeći tehniku Kamishibai kazališta (pripovijedanje uz slike), mladu će publiku uvesti u razdoblje Meštrovićeva života provedenog u Splitu.
U isto vrijeme, sve do 23 sata radit će i “kreativna stanica” za izradu figura od papira.
Prirodoslovni muzej će u Noć muzeja predstaviti preuređeni prostor u kojem je smještena Malakološka zbirka obitelji Bakotić.
Uz stručno vođenje i razgledavanje izložbi, u 19 sati bit će održana projekcija filma “Povijest muzeja” u povodu obilježavanja 100. obljetnice Prirodoslovnog muzeja u Splitu u ovoj godini. Nakon toga, djeca će moći upoznati žive kukce u terariju i ujedno se educirati o njihovoj ulozi u prirodi.
Riznica splitske katedrale na Peristilu nudi razgledavanje stalnog postava, posjet krstionici sv. Ivana Krstitelja (nekoć antičkom hramu iz vremena cara Dioklecijana), te uspon na zvonik katedrale sv. Dujma u noćnim satima.
Zvjezdano selo Mosor organizira bogat program u velikoj dvorani zvjezdarnice u Gornjem Sitnom. Sastojat će se od kolaža glazbenih i scenskih izvedbi, i za one najmlađe i za odrasle.
U povodu obilježavanja 500. obljetnice smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića, prikazat će se kratki promotivni film “500 godina Judite” u produkciji Gradske knjižnice Marka Marulića Split.
Redat će se scenski nastupi i glazbeni programi iz sata u sat, a izdvajamo nastup humorista u 19.15, potom u 20.30 nastup književnice Tanje Mravak koja će govoriti o putovanjima te u 22.45 predavanje astrofizičarke dr. Vernese Smolčić o galaksijama.
Ako vremenski uvjeti budu povoljni, program će se sastojati i od astronomskih promatranja noćnog neba s terase zvjezdarnice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....