Australija je najavila da će kažnjavati internetske platforme s do pet posto njihovih globalnih prihoda zbog neuspjeha u zaustavljanju širenja dezinformacija.
Vlada je najavila da će primorati platforme da usvoje pravila djelovanja za sprječavanje širenja lažnih informacija te će morati dobiti odobrenje regulatora. Ako ne zadovolje to tijelo, regulator će sam postaviti svoje standarde, a potom kažnjavati tvrtke ako ih ne slijede.
Ta mjera, koja će biti predstavljena u parlamentu, cilja na lažne informacije koje štete izbornom procesu ili javnom zdravlju, pozivaju na progon skupina ili ozljede osoba ili predstavljaju prijetnju infrastrukturi i hitnim službama.
Mjera je dio šire regulacijske ofenzive Australije čiji se čelnici žale da inozemne tvrtke zaobilaze njezin suverenitet. Australci unutar godinu dana izlaze na izbore.
Sadržaj se neće moći brisati
Meta, tvrtka vlasnica Facebooka, već je najavila da će blokirati informativni sadržaj ako će za njega morati plaćati tantijeme, a X, nekad znan kao Twitter, ukinuo je većinu regulacije sadržaja nakon što ga je 2022. preuzeo milijarder Elon Musk.
"Lažne informacije i dezinformacije ozbiljna su prijetnja sigurnosti i dobrobiti Australaca, kao i našoj demokraciji, društvu i gospodarstvu", priopćila je ministrica komunikacija Michelle Rowland.
"Nedjelovanje i omogućavanje da taj problem buja nije opcija", dodala je.
Ranija verzija mjere kritizirana je 2023. jer je australskim tijelima dala previše ovlasti u odlučivanju što je lažna informacija.
Rowland je rekla da novim zakonom medijski regulator neće imati ovlasti brisati sadržaj ili gasiti korisničke račune. Novom verzijom šire se profesionalne vijesti, umjetnički i vjerski sadržaj, rekla je.
Naglasila je kako četiri petine Australaca žele borbu protiv dezinformacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....