Nakon druge polufinalne večeri pažnju je privukla izraelska pjevačica Eden Golan. Mali broj ljudi njezin životni put.
Eden ima 20 godina, rođena je 5. listopada 2003. u Kfar Savi. Kada je imala šest godina, njena se obitelj preselila u Moskvu, gdje su zbog očevog posla proveli 12 godina. Roditelji su joj rođeni u Sovjetskom Savezu u židovskim obiteljima.
Kako je istakla jednom prilikom, osjećanja su joj pomiješana kada se sjeti svog života u Rusiji, gdje je, kaže, često bila žrtva antisemitizma.
S roditeljima se u Izrael vratila 2022. godine, a ističe da je neposredni uzrok bila invazija Rusije na Ukrajinu, ali bi se u svakom slučaju preselili u nekom trenutku.
Morala je promijeniti tekst, ali i dalje je ne žele na natjecanju.
Eden je karijeru počela u Rusiji, koju je predstavljala na Dječjoj pjesmi Eurovizije 2015. godine, a završila je natjecanje na petom mjestu. Sljedeće godine je nastupala na međunarodnom natjecanju "Novi val" na Krimu, što se, također, navodi kao kontroverzan podatak o njenom životu.
U sljedećim godinama je sudjelovala u brojnim drugim natjecanjima, a po povratku u Izrael pojavila se u glazbenom kvizu Ro‘im et Hakol.
Kako je Eden istakla u intervjuu za Israel Hayom pred polazak u Švedsku, ona još uvijek nije bila u vojsci, odnosno u Izraelskim obrambenim snagama (IDF), što je obaveza svih muškaraca i žena u njenoj zemlji. Ipak, čim se vrati iz Malmea, planira to promijeni.
– Još uvijek se nisam prijavila za vojsku, a kada se vratim s Eurovizije, javit ću se na prvi poziv. U prvoj godini vas, kao povratnika, ne zovu, ali ta godina je prošla i pozvana sam, ali moje služenje je odloženo zbog Eurovizije – rekla je ona.
Prema njenim riječima, u vojsci se planira baviti glazbom.
– Služenje vojnog roka je misija, a želim ići na audicije za vojne orkestre – izjavila je ona.
Na pitanje kako se nosi "situacijom u zemlji", Eden je rekla da stanje "nije lakše", ali je odlučila ne biti previše izložena vijestima.
– Imam osjećaj da smo u ovome zajedno i da nekako moramo nastaviti dalje – kaže Eden. – Čudno mi je što prolazim kroz sve kroz što prolazim, u Gazi ima talaca i tko zna kroz što tamo prolaze. Vjerujem da je moje sudjelovanje važne misije za državu i, na osobnom nivou, nešto što će mi pomoći da prođem kroz ovaj period.