StoryEditorOCM
PanoramaVODIČ

Sve što treba znati o retinolu i retinoidima: koliko im treba da ‘prorade‘? Što je bakuchiol, tretinoin? A iritacije...

Piše MOZAIK SD
16. ožujka 2024. - 13:47

Retinol se mora koristiti više mjeseci da bi dobili sve njegove moguće benefite. Za bilo kakvu, a osobito dubinsku reparaciju kože potrebno je vrijeme. Prve konkretnije rezultate možemo očekivati za tri mjeseca, iako ćemo razliku primijetiti već nakon nekoliko tjedana primjene, no ona će se svoditi na boju, sjaj, ujednačeniji ten. Za rezultate u vidu čvrstoće kože i snažnijeg tonusa, smanjenja i nestanka bora, morati ćemo biti strpljiviji – oni se događaju tek nakon nekoliko mjeseci primjene.

Retinol osobito dobro odgovara masnijim kožama. One su u pravilu tolerantnije na snažnije retinoide, a dodatni benefit je sebosupresivno djelovanje preparata. To vrijedi i za kože s problemom proširenih pora, mitesera i akni u odrasloj dobi - navela je Dr. Jelena Meštrović Štefekov za jednu renomiranu kozmetičku kuću detalje oko Retinola. 

No, što je zaista retinol?

- Retinoidi su skupina spojeva strukture slične vitaminu A i koriste se u liječenju i kozmetici zbog sposobnosti reguliranja rasta stanica epitela kože. Iako su veliku popularnost u kozmetici stekli tek u posljednjih nekoliko godina, prva studija o učinkovitosti retinoične kiseline izašla je još 1943. godine.

S vremenom su, osim učinaka na akne, primijećeni i učinci na starenje kože i psorijazu. Kroz godine razvijeni su različiti derivati retinoične kiseline koji se međusobno razlikuju po svojoj jačini djelovanja i po nuspojavama. Uz retinoide se često spominju i "alternative retinolu" kao što je bakuchiol, resveratrol i astaksantin, spojevi koju nisu kemijski srodni retinoidima, ali pokazuju slično djelovanje.

Retinoična kiselina (poznata i kao tretinoin) je najjači retinoid i osnova je djelovanja ostalih retinoida. Dostupna je i u tabletama i daje se na liječnički recept za teške oblike akni. Pojednostavljeno gledano, ostali oblici retinoida se enzimatskim procesima pretvaraju i retinoičnu kiselinu i međusobno se razlikuju po tome koliko im je koraka potrebno za pretvorbu. Što je veći broj koraka potreban za pretvorbu, retinoid je slabiji, ali time izaziva i manje nuspojava - napisala je za Ljekarne Čakovec Ivana Sabol, mag. pharm.

Pa kaže dalje:

Retinoidi smanjuju stvaranje komedona i upalnih procesa u aknama. Također, dobro djeluju na postupalne hiperpigmentacije i na fotostarenje kože. Povećavaju stvaranje kolagena u koži čime djeluju i na bore. Djeluju i na ubrzanje ciklusa obnove kože. Dok u 20-ima treba oko 28 dana za proces regeneracije kože, u 30-ima se to produžuje na otprilike 35 dana, u 40-ima do 40 dana i nakon 50-e godine usporava na 60 dana. Usporavanje regeneracije kože s godinama dovodi do suhoće i pojave bora te hiperpigmentacija. Korištenjem retinola proces obnove se ponovno ubrzava, ali za vidljive učinke potrebno je 3-6 mjeseci redovitog korištenja.

Od nuspojava, najčešće se javlja "retinizacija", prijelazni period prilagodbe kože na korištenje retinoida praćeno perutanjem kože, crvenilom i preosjetljivošću. Uz korištenje retinoida obavezno se preporuča svakodnevno nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom ujutro. Zbog privremenog stanjenja rožnatog sloja i same iritacije kože koju uzrokuju, povećava se izloženost UV zračenju i moguć je nastanak hiperpigmentacija.

Retinoidi su nestabilni spojevi i preporuča se da se nanose navečer, na suhu kožu kako bi se minimizirale nuspojave. Kada koristimo retinol, ne preporuča se koristiti kozmetiku s drugim aktivnim sastojcima (npr. alfa-hidroksi kiseline kao što su glikolna, čak i vitamin C) istu večer. Preporuka je retinol polako uvoditi u rutinu njege kože, najprije dva puta tjedno, u manjim količina (veličine zrna graška). Ako koža dobro podnosi retinoid, može se postepeno češće upotrebljavati.

Nuspojave?

Prekomjerno korištenje retinola smatra se generalno sigurnim, ali postoje situacije kojih treba biti svjestan, navodi portal Fitness.

Moguće nuspojave su:

iritacija

suhoća

crvenilo

ljuskanje kože

Po početku korištenja koži je ponekad potrebno i do nekoliko tjedana da se navike na retinol, pa se savjetuje u početku ga koristiti samo jedanput tjedno kako bi se zabilježile sve eventualne reakcije i kožu postupno priviklo.

Napomena: retinol kožu čini osjetljivijom na sunce, pa se proizvode koji sadrže retinol savjetuje koristiti u večernjim satima tijekom ljetnih mjeseci.

Kad retinol počne djelovati?

Uobičajeno vrijeme kad se počnu vidjeti prvi znaci djelovanja retinola su negdje oko 3 mjeseca, ali za najbolje rezultate budite strpljivi i pričekajte 6 mjeseci do godine dana redovnog korištenja. U slučaju akni, poboljšanja se bilježe već nakon 6 tjedana.

Ipak, imajte na umu da se koža razlikuje od osobe do osobe pa se i promjene vide različito od tipa kože ili simptoma koje osoba ima.

Retinaldehidi (retin-aldehid i hidroksipinakolonretinoat – dostupan pod imenom granactive ili HPR) najjači su oblik retinoida dostupnih bez recepta i trebaju samo 1 korak pretvorbe do retinoične kiseline. Nježniji su oblik retinoida, a još uvijek imaju snažan učinak na akne i bore, iako često izazivaju suhoću i perutanje.

Retinol je spoj kojem trebaju dva koraka pretvorbe do retinoične kiseline i otprilike je 10 puta slabiji od retinaldehida. Izaziva puno manje iritacija i dobro djeluje na bore, ali već slabije djeluje na pojavu akni.

Retinil-esteri (retinil-propionat, retinil-palmitat, retinil-acetat) kojima treba tri koraka za pretvorbu u retinoičnu kiselinu, najstabilniji su spojevi i imaju najmanji potencijal za izazivanje iritacija, ali im i treba najduže da pokažu puno djelovanje.

Bakuchiol je spoj biljnog porijekla i nije strukturno sličan retinoidima, ali po utjecaju na stanice ima slična svojstva pa i naziva se "biljni retinol". Djelovanje mu je usporedivo s 0,5% retinolom, ali uz korištenje 2 puta dnevno (retinol se koristi 1 x dnevno) i dobar je izbor kod preosjetljivosti kože na retinoide.

Korištenje retinoida treba izbjegavati kod osoba sklonih alergijama i kod jako suhe kože. Ne preporučuje se kod trudnica, dojilja i žena koje planiraju trudnoću. Zbog sve veće prisutnosti retinoida u kozmetičkim proizvodima, EU kozmetička direktiva ograničila je postotak retinoida koji se može koristiti u kozmetici u slobodnoj prodaji na 0,3% za proizvode za lice i 0,05% u proizvodima kao što su losioni za tijelo zbog mogućih štetnih utjecaja prevelikog unosa vitamina A. Trenutno dostupni proizvodi mogu ostati na tržištu do 2026. godine, nakon čega se moraju prilagoditi novim propisima - navodi Ivana Sabol. 

Što je tretinoin?

Buro247.hr pak piše:

-Tretinoin ili retinoična kiselina jest aktivni oblik kojeg koža koristi kako bi ubrzala proces stvaranja nove kože. Na samim stanicama kože postoje receptori na koje djeluje retinoična kiselina. Ova sposobnost direktnog djelovanja zaslužna je za nevjerojatan učinak retinoične kiseline. No retinoična kiselina odnosno tretinoin nije isto što i retinol. Koža retinol mora obraditi i pretvoriti u retinoičnu kiselinu dok je tretinoin oblik koji je aktivan odmah. Drugim riječima, tretinoin ne treba prolaziti nikakve procese pretvorbe.

Retinol također ima mnogo manji potencijal za izazivanje iritacija u odnosu na čisti tretinoin, no najbitnija razlika jest sljedeća. Retinol se može kupiti na svoju ruku u slobodnoj prodaji, dok se tretinoin (retinoična kiselina) može kupiti samo na recept od strane doktora odnosno dermatologa.

Želja za pomicanjem granica učinka retinoida mnoge je odvela da nabave tretinoina kako god znaju i umiju. No to nije tako jednostavno. Znajući da se tretinoin ne može dobiti tako lako, mnogi nalaze čudne načine kako bi došli do njega. Tražena roba uvijek pronađe i krivotvorine na čudnovatim webshopovima. Ne dođe li tretinoin s prave adrese (čitaj: liječničke) može se desiti da proizvod kojeg smo kupili nije ispravan. Tretinoin je lijek i s razlogom je dostupan samo na recept u cijelome svijetu - piše taj portal. 

Tretinoin može izazvati jaće iritacije, posebno ako se krene s jačom koncentracijom. 

Liječnici pak navode da su benefiti retinola itekako brojni. Ukoliko ih koža ‘istrpi‘ promjene će biti vidljive. Retinol je u stanju korigirati izrazitije znakove starenja kože, dublje bore i opuštenost kože, tamne pigmentacijske mrlje, regenerirati je površinski i dubinski. Rezultat je, navodi liječnica Štefekov, značajno smanjenje i sitnih i dubokih bora, zategnutija, svjetlija, ujednačenija koža, čvršća, boljeg tonusa, obnovljene teksture, boje i sjaja.

Ovisno o životnoj dobi ovisi i koji ćete oblik retinola koristiti. Nekima odgovara sporije uvođenje, od slabijih prema jačim koncentracijama. Nekima paše 2 do 3 puta tjedno, a neki ga mogu koristiti i svaki dan. Zato se prije korištenja retinola se posavjetujte sa specijalistom dermatologom koji će prema tipu vaše kože i drugim faktorima odlučiti trebate li koristiti retinol, te koji tip će biti najprikladniji za vašu kožu. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 21:32