StoryEditorOCM
Film & TVDODJELA NAGRADA

Žiri je odlučio progovoriti: film o seksualnom zlostavljanju na teniskoj akademiji proglašen je najboljim na 22. ZFF-u

Piše Marko Njegić
9. studenog 2024. - 20:17

"Julie je odlučila šutjeti", ali žiri 22. Zagreb Film Festivala je odlučio progovoriti. Najboljim filmom ovogodišnjeg ZFF-a u dugomtražnoj konkurenciji proglašena je upravo belgijska "Julie" debitantskog redatelja Leonarda Van Dijla o seksualnom zlostavljanju na teniskoj akademiji.

Žiri je istaknuo da nagrada Zlatna kolica ide "zrelom, odmjerenom i precizno kalibriranom dugometražnom prvijencu koji odaje zavidno vladanje tonom, strukturom i tempom", te dodao "psihološka drama i unutarnja napetost prekrasno su obrađene, obogaćene stilskim dodacima i ponavljanjima, što polako pojačava unutarnji nemir lika impresivnom suzdržanošću i složenošću", a više o filmu možete pročitati u recenziji "Slobodne"

Konkurencija je bila prilično jaka i ujednačena tako da je žiri barem spomenuo i litavsku "Vikendicu" Laurynasa Bareiše, odavši priznanje filmu koji "zaslužuje umjetničku pohvalu zbog majstorskog oblikovanja narativa, dojmljivih izvedbi i odvažno intonirane priče".

Pobjednik ZFF-a u međunarodnoj kratkometražnoj konkurenciji je tajvanski "Jelen" Ana Chua u kojem se "tema, zanat i vizija spajaju u izvanredno filmsko postignuće oborio nas je s nogu od prvog do zadnjeg kadra, a propituje ulogu očinstva i općenito muškog ponašanja." 

U programu "Kockice", odnosno hrvatskoj kratkometražnoj konkurenciji, pobjedu je odnio film "Fleka" Sare Alavanić koji se "ističe prije svega jedinstvenom poetikom, no velikim dijelom i uvjerljivim uvidima u društveni milje rijetko istražen u hrvatskoj kinematografiji".

image

Selma Mehadžić i Boris T. Matić

Darko Tomas/Cropix

Indijski "Santosh" Sandhye Suri osvojio je nagradu u programu "Ponovno s nama" jer "pomiče granice žanra koristeći dokumentaristički pristup u oblikovanju priče bez klasičnog filmskog junaka i ne osuđuje već poziva na razumijevanje svijeta u kojem nema jednostavnih odgovora, gdje pravda i istina postaju relativni pojmovi izgubljeni u složenosti društvenih odnosa".

Nagrada mladog žirija za program Plus pripala je tajlandskom filmu s Tajlanda "Kako se obogatiti prije nego što baka umre" Pata Boonnitipata koji se "istaknuo vrhunskom glumačkom postavom, vizualnom upečatljivošću i zanimljivim prikazom kulture, emotivnom pričom, koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim".

Konačno, dječji žiri je u programu "Kino kino" odabrao "Blok 5" Klemena Dvornika u produkciji Slovenije, Češke, Hrvatske i Srbije, uz objašnjenje "Akcija, smijeh, napetost i zabava riječi su kojima bismo opisali ovaj film koji  bi svi naši vršnjaci trebali pogledati. Film nas uči da je vrijedno boriti se za ono što želimo i da naš glas vrijedi jednako kao i svaki drugi."

Alen Munitić dobio Alberta Kapovića

Na otvorenju ZFF-a je, sukladno tradiciji, dodijeljena Nagrada Albert Kapović koju Hrvatska udruga producenata svake godine dodjeljuje u spomen na utemeljitelja HAVC-a, i to "osobama koje su se tijekom godine istaknule u polju filmske umjetnosti ili koje su značajno pridonijele kvaliteti i promociji hrvatskog filma". Nagrada je ove godine pripala Alenu Munitiću, direktoru Kina Mediteran i Festivala mediteranskog filma Split, a obrazložena je ovim riječima... 

"Tko nije stajao na Bačama, ispod promjenjivog splitskog neba u jednom od najšarmantnijih otvorenih kina na svijetu i s umjetničkim direktorom Festivala mediteranskog filma Split Alenom Munitićem zabrinuto gledao prema gore, a onda prekrižio prste, pustio film i nadao se najboljem, taj nije doživio kako publika na glavu stavlja kese iz lokalne trgovine i nastavlja gledati unatoč kiši. I zato taj nikada neće do kraja znati je li ulovio publiku za dušu.

Alen Munitić prije svega razumije i voli publiku. Putuje svijetom, gleda filmove i donosi ih ljudima do kojih takvi filmovi rijetko dolaze. On s publikom razgovara, osluškuje njezine reakcije, strepi kada prvi put gledaju neki film koji je izabrao. Najvažnije od svega, Alen Munitić gleda hrvatske filmove i umije svoju ljubav prenijeti drugima. Riječju, bavi se distribucijom, vrsno i onako kako bi se tim poslom trebao baviti svatko tko se kiti naslovom distributera.

Alen Munitić čovjek je zbog kojeg svako naše malo misto ima svoje kino, u zemlji u kojoj velika mista nerijetko zanemaruju svoja kina. Sljedeće će godine sa svojom divnom ekipom proslaviti 18 godina FMFS-a, 13 godina kinoprikazivačkog i 12 godina distributerskog koncepta Kino Mediteran. Malim sredstvima uspijeva zadovoljavati kulturnu potrebu za filmom. Tamo gdje drugi u tome ne uspijevaju. Hrvatskoj udruzi producenata zato je veliko zadovoljstvo ove mu godine dodijeliti Nagradu Albert Kapović."

image

Alen Munitić

Darko Tomas/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. studeni 2024 10:08