StoryEditorOCM
Savjetidobro je znati

Kad kuhati poklopljeno, a kad otklopljeno? Nije svejedno, a pogrešan odabir može pokvariti sav trud. Evo što je ključno

Piše Spiza SD
8. studenog 2023. - 07:10

Ponekad se čini kao da nam hrpa poklopaca samo zauzima prostor u kuhinjskom ormariću pa se lako zapitati trebaju li nam uopće, osim kad želimo da nam voda u loncu brže zakuha. Dodatnu dozu zabune unose recepti koji uopće ne spominju treba li i u kojem trenutku jelo treba kuhati poklopljeno pa se može steći dojam kako je to zapravo sasvim svejedno i da je svrha poklopca samo u tome da zaštiti kuhinju od prljanja.

No uopće nije tako. Želite li bolje, brže i ukusnije pripremati jela, naučite kad je lonac ili teću bolje poklopiti, a kad ih je bolje ostaviti otklopljene.

image
Shutterstock

Osnovno je pravilo da lonac uvijek treba pokriti kad želite zadržati toplinu, a to bi ponajprije bilo u slučaju kad želite da sadržaj što prije zakuha ili da se što prije zagrije. U slučaju da vam je cilj zadržati vlagu - na primjer kada su juha, gulaš ili umak već dostigli pravu gustoću, ali bi sastojcima ipak dobro došlo još malo kuhanja jer nisu odgovarajuće mekoće - ostavite poklopac kako biste što više tekućine sačuvali od isparavanja.

image
Shutterstock

Kad pirjate neki tvrđi komad mesa, stavite poklopac jer su mu za omekšavanje potrebni vlažnost i toplina i to kroz duže vremensko razdoblje koje je potrebno da se razgrade kolagen i vezivna tkiva.

Ako vam je cilj zgušnjavanje - primjerice juhe, variva ili umaka - kuhajte u posudi koja je nepokrivena ili napola pokrivena.

image
Shutterstock

Kad pržite, poklopac držite podalje jer u protivnom nećete postići hrskavu koricu, čiji je najveći neprijatelj vlaga: ako para koja se stvara prilikom zagrijavanja hrane zbog poklopca pada natrag u posudu za kuhanje, spriječit će ili usporiti stvaranje zapečenog, karameliziranog sloja, a pritom će uzrokovati prskanje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. lipanj 2024 20:54