Evo jednog jela oko kojeg se vrlo lako - posvađati. Ne daj Bože da vam se dogodi da ispred osobe koja ima suprotan stav od vas iznesete svoje mišljenje o ovom starom specijalitetu jer biste se mogli dobro zakačiti. Ovo je jednostavno tema oko koje traju vječne kontroverze. Malo je tko po pitanju njega ravnodušan, barem koliko je nama poznato - još nismo naišli nekoga tko bi izjavio da mu je "ono, može proć", ovo se jelo ili obožava ili istinski mrzi.
Jeste već pogodili o čemu se radi? Pa naravno, o tripicama. Jedni ih zaobilaze u kilometrima, ne mogu podnijeti da ih netko u njihovoj blizini jede, na samu pomisao na pjat pun friško skuhanih tripica okreće im se želudac. A drugima nema slađe stvari.
Ove što ih ne mogu ni smislit ova priča neće puno zanimati, osim ako se nadaju da će konačno pronaći način da ih zavole i sklope primirje s ostalim članovima familije, pa ćemo se obratiti obožavateljima. Takvi bi trebali znati za ovaj recept.
Iz talijanske je kuhinje i starinski, a ne razlikuje se pretjerano od načina na koji se tripice pripremaju kod nas, osim što sadrže jedan povrtni dodatak: jednu posebnu vrstu bijelog graha u talijanskoj Liguriji poznatog kao "Bianco di Spagna". Mogli biste je pronaći i kod nas, u konzervama, a odlikuje se velikim, pomalo spljoštenim zrnjem bubrežastog oblika i boje slonovače, a ako ih ne pronađete slobodno ih zamijenite drugim vrstama graha, primjerice borlotti ili cannellini grah.
Tripice na ligurijski
Sastojci
500 g prethodno kuhanih tripica narezanih na trakice
350 g skuhanog bijelog graha
250 g pirea rajčice
100 ml bijelog vina
1 1/2 stabljika celera
1 mrkva
1 luk srebrenac
malo kadulje
malo ružmarina
malo ljute papričice
nasjeckani peršin
naribani parmezan
maslinovo ulje
sol, papar
Priprema:
Na zagrijanom ulju pirjajte sitno narezani luk, čim postane staklast dodajte mu nasjeckanu mrkvu i celer te malo ljute papričice. Kad povrće uhvati boju, dodajte isplahnute i dobro ocijeđene tripice te ih začinite kaduljom i ružmarinom.
Pirjajte desetak minuta uz povremeno miješanje pa zalijte vinom i dobro ostružite dno posude. Pričekajte dok alkohol ne ispari pa dodajte pire od rajčice i sol. Kad prokuha smanjite vatru, poklopite i ostavite da se kuha dvadesetak minuta, a zatim otklopite i kuhajte još desetak minuta. Bude li potrebno, dolijte vode.
Dodajte grah i kuhajte na laganoj vatri još pola sata uz povremeno miješanje i dodavanje vode po potrebi.
Maknite s vatre, posolite i promiješajte pa dodajte malo nasjeckanog peršina, podijelite u tanjure i pospite parmezanom. Poslužite uz lagano tostirani kruh.