Neki žive za ljeto i sezonu tikvica, poma i balancana, dok drugi jedva čekaju kad će temperature malo pasti pa da mogu udariti po kiselom kupusu i suhom mesu. Pravi gurmani, međutim, vole i jedno i drugo, a mi smo vam baš od te vrste. Koliko smo god guštali u jelima s tikvicama i pomama dok im je bio stađun i rado s vama dijelili recepte i savjete, sad se s veseljem prebacujemo na ovo drugo.
U potrazi za najboljim jelima od kiselog kupusa naišli smo i na jedno vrlo posebno, toliko dobro da nosi naziv svadbarski kupus jer bez njega nije mogla proći niti jedna fešta s više sljedova dobre, kripne spize. Služilo se obično nakon juhe, a prije pečenja, prvenstveno u Šumadiji, no bilo je omiljeno i drugdje. Je li se kuhalo i u našim krajevima ne bismo vam znali reći, no ono što vam možemo reći sa sigurnošću je da recept zvuči fantastično i da bi ga bio red isprobati.
Za svadbarski kupus vrijedi staro pravilo da su za njegovu pripremu neophodne tri vrste mesa: suho (odnosno dimljeno), masno i posno. Način pripreme može varirati i ovisi od afiniteta kuhara ili kuharice, a jednako vrijedi i za male tajne njegove pripreme. Svatko ima svoju.
Ono što je svim načinima pripreme ovog jela zajedničko je to da se svadbarski kupus kuha dugo, dugo, na srednje jakoj vatri, a to mu je ujedno - pored kvalitete sastojaka - i najveća tajna za najbolji uspjeh.
Recepata ima puno, a mi ćemo vam predstaviti osnovni, koji možete dotjerati prema svom ukusu i vrstama mesa kojima raspolažete. Količine su poveće pa ih možete prepoloviti, no ovo je jedno od onih jela kojih se isplati skuhati veću porciju jer stajanjem postaje sve ukusnije i bolje.
Svadbarski kupus
Sastojci:
3 kg kiselog kupusa u glavama
350 g suhih rebara
350 g junećeg buta
350 g svinjeće plećke
150 g slanine
100 g masti
1 žlica slatke mljevene paprike
1 žlica ljute mljevene paprike
3 glavice luka
1/2 glavice češnjaka
lovorov list
papar u zrnu
Priprema
Glavice kupusa prerežite na polovice pa na četvrtine, a zatim im odrežite tvrdi središnji dio. Možete svaki dio još jednom prerezati, ali stručnjaci savjetuju da je ovako bolje jer će se listovi održati na okupu.
Suha rebra isplahnite, pripazite na komadiće kosti koji se znaju zavući, slaninu narežite na veće komade, a meso na kockice. Luk narežite lisnato, a češnjak grubo usitnite.
U velikom loncu otopite pola količine masti, na nju složite trećinu kupusa.
Zagrijte ostatak masti pa na njemu malo prepržite mljevenu papriku, a zatim otprilike trećinu smjese prelijte po kupusu i pospite ga trećinom sjeckanog luka i češnjaka te lovorovim listom i paprom. Zatim preko svega stavite trećinu mesa i nastavite sa slaganjem istim redom, svaki put pazeći da je masnoća kojom prelijevate kupus vrela.
Kad ste sve potrošili, dolijte vode toliko da joj je površina otprilike dva prsta iznad sastojaka, lonac poklopite i kuhajte dok voda ne zavrije, potom smanjite vatru na srednje laganu i kuhajte barem sat i pol vremena. Jelo se za vrijeme kuhanja nipošto ne smije miješati nego se s vremena na vrijeme protrese lonac.
Jelo je još bolje kad se skuha dan ranije pa se sutradan kuha još neko vrijeme. Po tradiciji se ovo jelo kuha još dulje, i do 5-6 sati, na sasvim laganoj vatri, sve dok se meso ne raspada od mekoće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....