StoryEditorOCM
Zdravljevelika opasnost

Majka u Srbiji dovela u bolnicu bebu koja je odbijala jesti, liječnici se šokirali kad su vidjeli snimku grudnog koša

Piše MOZAIK SD
18. prosinca 2024. - 18:12

Jedan od najvećih strahova svakog roditelja malog djeteta je da mu mališan ne proguta neku manju igračku ili predmet, a to se upravo dogodilo roditeljima čija je djevojčica od 11 mjeseci progutala alkalnu bateriju, piše kurir.rs.

Što se radi u takvim slučajevima i koliko to može biti opasno, ispričala je dr Nina Ristić, pedijatar i gastroenerolog, koja je baš ovu situaciju imala u praksi.

- Prije nekih godinu i pol dana, ženska beba od 11 mjeseci dolazi, neće jesti, odbija, nije raspoloženo. Nikakav specijalan podatak roditelji ne daju, osim što u jednom trenutku majka kaže da ju je ostavila na kratko, da ima još dvoje djece, i da je možda progutala nešto - započinje priču dr. Ristić u snimci koja je objavljena na TikToku.

- I mi slikamo grudni koš i vidimo kružnu metalnu sjenku u razini gornjeg dijela jednjaka. Skroz visoko u vratu, koja sliči na jednu alkalnu bateriju. Ingestija alkalne baterije je urgentno stanje. Ona se mora vaditi u prva dva sata. Zato što ako ostane u kontaktu sa sluznicom dolazi do jedne bazne reakcije i do nekroze koja zahvata cijeli zid jednjaka i može se širiti i dalje u grudni koš ili u vrat, ovisno gdje se baterija zaglavila. A ovo je dijete koje je više sati imalo bateriju u jednjaku - dodaje ona.

- Dijete se uspava, zaštiti se dišni put, znači mora se intubirati. I poslije tjedan dana smo oprezni, ne počinjemo je još hraniti. Vidjeli smo da je nekroza prisutna. Međutim, nakon toga, jednu večer majka djetetu da mlijeko i ona počne povraćati, kašljati. Prekidamo unos, radimo dijagnostiku i vidimo zapravo da da je napravljena jedna komunikacija između jednjaka i dušnika - priča ona.

@sava_memorial_hospital Ovo je jedan od slučajeva za koji mislite da vam se nikada neće dogoditi ni kao lekaru, ali ni kao roditelju, međutim, dr Nina Ristić, pedijatar i gastroenerolog, ima baš ovu situaciju u svojoj praksi. ⬇️    🩺 Ako ste se ikada pitali šta se radi u slučaju da vaše dete proguta bateriju, odgovor vas ćeka u videu pred vama!       Ako želite da zakažete pregled kod dr Nine Ristić koja je deo stručnog tima lekara SAVA Memorial Hospital, možete to uraditi:  📲 pozivom na broj 011 777 36 00 ili   ✉️ mejlom na info@savamemorial.com     📍 Nalazimo se u Neznanog junaka 17 u Beogradu #baterija #dete #hospital #savamemorialhospital #fyp #viral ♬ original sound - sava_memorial_hospital

Ranije bi se to, kaže, liječilo operativno.

- Znači, morao bi da se isječe cijeli jednjak, da se podigne debelo crijevo, da se napravi graft debelog crijeva ili želudac da se podigne. Međutim, mi smo se konzultirali s kolegama u inozemstvu i oni su nam rekli da su donedavno isto tako to riješavali operativnim putem. Međutim, ono što se sad radi jest da se čeka, da se osigura da se dijete hrani ispod želuca, bilo kakvog sadržaja kroz tu fistulu i da se čeka da se spontano zatvori fistula - priča ova doktorica.

Iako je ovaj period bio traumatičan i za dijete i za roditelje nakon dva mjeseca ta fistula se spontano zatvorila.

- I dijete je odlično, nikakve tegobe nema. A jedan drugi slučaj, kad je prošlo 24 sata od ingestije baterije, nažalost došlo je do perforacije jednjaka i operacija je bila jedino rešenje - kaže doktorica koja upozorava da se mora jako paziti s alkalnim baterijama.

- Činjenica je da je sve više igračaka koje nisu dovoljno zaštićene. To se najčešće događa djeci do trećeg godine života, djeci koja sve istražuju i dalje oralnim putem. I najopasnije je kod njih jer se kod njih najlakše i zaglavljuju u jednjaku. Znači, veliki oprez i odmah javljanje u zdrastvenu ustanovu - zaključuje ona, piše kurir.rs.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 18:45