StoryEditorOCM
ZdravljePOGAĐA SVE SKUPINE

Ovo je najveći neprijatelj moždanog udara! Dr. Dragičević: ‘Najbolji su rezultati kad ne prođe više od šest sati‘

Piše Ivica Marković
23. listopada 2024. - 14:10

Do prije nekoliko godina bilo je nazamislivo da pacijent koji je doživio moždani udar, nakon minimalno invazivnog operativnog zahvata, sjedne na operacijski stol, zahvali svojim spasavateljima (medicinskom timu), ustane, ode u svoju bolesničku sobu, a za nekoliko dana napusti i bolnicu, bez ikakvih ili gotovo ikakvih posljedica.

No, to je itekako zamislivo od 2018. godine od kada se po prvi puta u KBC-u Split obavila mehanička trombektomija.

Akutni moždani udar je bolest koja je u razvijenim zemljama svijeta na prvim mjestima, kako po uzroku smrtnosti, tako i po uzroku trajne invalidnosti. Zbog toga je akutni moždan udar bolest koja predstavlja veliki javnozdravstveni problem. Bolest može pogoditi sve dobne skupine, pa je dio bolesnika još u produktivnoj dobi, a eventualna invalidnost koja iz nje može proizići, povlači za sobom potrebu da se još jedna osoba trajno brine brine o bolesniku.

- Do 2013.god. moždani udar koji, inače, nastaje začepljenjem jedne od arterija u mozgu, bilo je moguće liječiti samo metodom intravenske trombolize. Ova metoda je pokazala uspješnost u liječenju moždanih udara koji nastaju začepljenjem manjih arterija, ali kod začepljenja velikih moždanih arterija, uspješnost nije bila velika, kazao nam je dr. Dragan Dragičević, neuroradiolog sa Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Split, koji obavlja mehaničke trombektomije.

image

Dr. Dragan Dragičević

privatni album

No, od 2013. na scenu stupa liječenje akutnog moždanog udara metodom mehaničke trombektomije. Ona je unijela revoluciju u liječenju ove bolesti.

- Ovom metodom postalo je moguće liječiti i moždani udar koji je posljedica začepljenja velikih moždanih arterija i koji nosi opasnost od smrtnog ishoda ili značajne invalidnosti. Mehanička se trombektomija može raditi na dva načina: aspiracijskom trombektomijom ili korištenjem stent-retrievera.

image
/Shutterstock

Kod aspiracijske trombektomije ugrušak koji akutno začepi arteriju biva usisan u tzv. aspiracijski kateter, a kod upotrebe stent-retriever-a, ugrušak biva uhvaćen u metalnu konstrukciju stenta (poput ribe u vrši) i izvučen vani, rekao nam je dr. Dragičević.

U siječnju 2018.god. u Splitu je obavljena prva mehanička trombektomija i to uspješna.

- Ta je metoda liječenja postepeno postala rutinska u KBC-u Split i predstavlja primjer multidisciplinarnog liječenja, jer u istom sudjeluju neuroradiolozi, intervencijski radiolozi, neurolozi i anesteziolozi, kao i inženjeri medicinske radiologije, anesteziološki tehničari, te medicinske sestre različitih profila. KBC Split ovom metodom liječi bolesnike iz naše županije, ali i iz susjednih dalmatinskih županija, pri čemu se koriste svi načini brzog prijevoza bolesnika (sanitetska vozila, sanitetski gliseri i helikopteri). Za vrijeme turističke sezone, koja polako kod nas postaje cjelogodišnja, neki turisti postaju i naši pacijenti, a obzirom na generalno starenje populacije, takve će potrebe iz godine u godinu biti sve veće, ističe dr.. Dragičević.

Cilj je što prije započeti liječenje.

- Najbolji se rezultati postižu ukoliko od početka nastanka simptoma nije prošlo više od šest sati, iako je u pojedinim slučajevima moguće postići potpun ili djelomičan uspjeh i nakon 18-24 sata od nastanka bolesti. U KBC-u Split, u rujnu ove godine, izvršena je jubilarna, tisućita mehanička trombektomija. Godišnje se izvede preko stotinu ovakvih zahvata, što je vrijedan rezultat, jer smo vrlo brzo nakon uvođenja ove metode u najrazvijenijim zemljama svijeta, omogućili našim bolesnicima najviši standard koji je danas moguć u liječenju akutnog moždanog udara, istaknuo je dr. Dragičević.

I rezultati oporavka nakon moždanog udara su vrlo dobri, ako se trombektomija obavila na vrijeme, odnosno ako je pacijent na vrijeme dopremljen u KBC Split.

- Što se uspješnosti liječenja u splitskoj bolnici tiče, početne studije pokazuju da 40% bolesnika nakon tri mjeseca od moždanog udara ima potpuni ili zadovoljavajući oporavak, a treba naglasiti kako je odgovarajuća fizikalna terapija koja gotovo uvijek traje dulje od tog razdoblja, ništa manje važna od same mehaničke trombektomije i medikamentoznog liječenja u bolničkim uvjetima, pa u tom smislu treba i sagledati ove brojke, zaključio je dr. Dragan Dragičević.

 

 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. studeni 2024 09:32