Pacijent s rakom pluća na UCLH-u u Londonu prvi je koji je primio novo cjepivo protiv raka osmišljeno da pokrene imunološki sustav da prepozna i bori se protiv stanica raka.
Istraživačka imunoterapija raka pluća mRNA za rak pluća nemalih stanica (NSCLC), poznata kao BNT116, koristi messenger RNA (mRNA) za predstavljanje uobičajenih tumorskih markera iz NSCLC-a imunološkom sustavu pacijenta, s ciljem pomoći imunološkom sustavu da prepozna i bore se protiv stanica raka koje izražavaju te markere.
Cjepivo, koje se testira u britanskoj bolnici UCLH (University College London Hospitals), osmišljeno je za specifično pojačavanje imunoloških odgovora protiv meta koje primarno izražavaju stanice raka, smanjujući rizik od toksičnosti za zdrave, nekancerogene stanice, za razliku od kemoterapija, koja često utječe na kancerogene i zdrave stanice.
Poboljšanje ishoda
Konzultant UCLH-a, medicinski onkolog Siow Ming Lee, koji vodi britansku nacionalnu studiju, rekao je:
“Rak pluća ostaje vodeći uzrok smrti od raka u cijelom svijetu, s procijenjenih 1,8 milijuna smrti u 2020. godini. Sada ulazimo u ovu vrlo uzbudljivu novu eru kliničkih ispitivanja imunoterapije temeljene na mRNA za istraživanje liječenja raka pluća, zahvaljujući temeljima koje je postavio Ured za znanosti o životu, unutar Odjela za znanost, inovacije i tehnologiju i Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb.”
“Nadamo se da će ovo pružiti priliku za daljnje poboljšanje ishoda za naše pacijente s NSCLC-om, bilo u ranim ili uznapredovalim stadijima”, rekao je prof. Lee, koji je također profesor medicinske onkologije na UCL-u. Istraživanje prof. Leeja podržava Centar za biomedicinska istraživanja Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja i socijalne skrbi (NIHR) pri UCLH-u, prenosi N1.
Primarni cilj ove studije je utvrditi je li BNT116 siguran i dobro se podnosi. U ispitivanje će biti uključeni pacijenti u različitim stadijima NSCLC-a, od ranog stadija NSCLC-a prije operacije ili radioterapije (stadije 2 i 3) do kasnog stadija bolesti (stadij 4) ili recidiva raka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....