Jeste li znali da u Hrvatskoj godišnje umre više od stotinu žena od vrste raka koji se uspješno liječi ranim otkrivanjem?
Rak grlića maternice je četvrti najčešći rak u žena, a upravo je prvi mjesec u godini posvećen podizanju svijesti njegova glavnog uzroka oboljenja, potičući sve žene na redovite preglede te dijagnostičke strategije i preventivne metode koje mogu spasiti živote.
KLJUČNE INFORMACIJE
Humani papiloma virus (HPV) jedan je od najčešćih virusa koji se prenosi spolnim putem, uključujući vaginalni, analni ili oralni seks.
Njegova raznolikost ogleda se u više od 100 različitih genotipova, pri čemu su neki od njih visokorizični i povezani s razvojem karcinoma, dok su drugi niskorizični genotipovi te češće uzrok benignim pojavama na koži i sluznici kao što su genitalne bradavice i blaže promjene stanica vrata maternice.
Tipovi 16 i 18 najrizičniji su tipovi HPV-a za razvoj te je upravo njihova infekcija uzrok nastanka raka grlića maternice i to u 99,7 posto slučajeva.
Virus HPV-a prenosi se i kožnim kontaktom u području genitalija te većina osoba tijekom života može biti zaražena ovim virusom. Stoga, prezervativi, iako korisni, ne pružaju potpunu zaštitu od infekcije.
Većina nosilaca HPV-a ne zna da je zaražena s obzirom na to da virus obično ne izaziva simptome. Infekcija HPV-om može godinama biti u stanju mirovanja, klinički neaktivnom stadiju te pri tome ne uzrokovati bolest. Zahvaljujući našem imunološkom sustavu, kod većine osoba infekcija će proći spontano.
Međutim, kod malog broja žena, nakon više godina mirovanja, infekcija se može aktivirati te postupno izazivati promjene na sluznici, a ako se na vrijeme ne liječe, i rak.
Valja naglasiti da ne postoji lijek za liječenje infekcije HPV-om, no promjene na stanicama vrata maternice koje su uzrokovane HPV-om mogu se uspješno liječiti.
SIMPTOMI RAKA GRLIĆA MATERNICE
Prvi simptomi raka grlića maternice nespecifični su i javljaju se dosta kasno. Najčešće su to nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajen iscjedak, bolovi u donjem dijelu trbuha...
Kada se rano dijagnosticira i učinkovito liječi, rak grlića maternice jedan je od oblika raka koji ima najbolju prognozu izlječenja. Upravo je zbog toga redovito testiranje ključ za prevenciju raka grlića maternice.
VAŽNI SU PREGLEDI
Iako cijepljenje pruža zaštitu protiv najčešćih i najrizičnijih tipova HPV-a, preporučuje se redovito testiranje. Najveći je napredak u smanjenju smrtnosti od raka vrata maternice postignut pojavom PAPA testa. Otkrivanje ovog raka u njegovu preinvazivnom stadiju dovodi do gotovo maksimalne izlječivosti.
To je jednostavna i neinvazivna medicinska pretraga kojom se uzima mala količina površinskih stanica rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice kako bi se otkrile (ne)postojeće promjene na stanicama vrata maternice.
Još jedan test je dijagnostički HPV test koji otkriva prisutnost HPV-a u cervikalnom brisu. Postupak prilikom testiranja na HPV sličan je onom kod PAPA testa te omogućuje rano otkrivanje infekcije, čak i prije nego se razviju prekancerozne promjene.
Od velike je pomoći ako test nije samo probirni, već radi i genotipizaciju. To znači da u rezultatima testa stoji podatak o kojem se točno genotipu radi.
Testiranje na HPV preporučuje se nakon 30. godine života, a pozitivan rezultat testiranja ne znači nužno da imate rak ili da ćete ga dobiti!
SAMOSTALNO UZIMANJE UZORKA
Poliklinika Analiza donosi važnu novost koja će olakšati prevenciju raka grlića maternice. Od sada je moguće samostalno uzimanje uzorka, bez posjeta ginekologu, za PCR test kojim se otkriva prisutnost HPV-a, te se određuje genotip bilo visokog ili niskog rizika. Genotipovi visokog rizika uzrokuju oko 99 posto svih slučajeva raka grlića maternice.
Ova je nova i inovativna metoda testiranja jednostavan, brz i praktičan način za rano otkrivanje HPV-a, a ženama nudi maksimalnu diskreciju i udobnost - bez potrebe za odlaskom na ginekološki pregled.
Uzorak se uzima jednostavno i praktično, u udobnosti svog doma, koristeći pribor koji nudi Poliklinika Analiza, a zatim se dostavlja u njihovu polikliniku na laboratorijsku analizu. Rezultati analize su brzi i pouzdani te dostupni unutar 1-3 radna dana.
Valja napomenuti da je, ako se pribor koristi ispravno, prateći upute koje dolaze s njim, vaš uzorak jednako točan kao i onaj uzorak koji je napravio ginekolog.
Poliklinika Analiza je trenutno jedina ustanova u Hrvatskoj koja to omogućava, a pribor se preuzima u bilo kojoj njihovoj poslovnici.
PREVENCIJA JE U VAŠIM RUKAMA
Vaše zdravlje je prioritet, a s ovom inovacijom možete olakšati brigu o njemu. Pravilno proveden postupak samouzorkovanja može značajno pomoći u zaštiti vašeg zdravlja, posebno u kontekstu prevencije raka grlića maternice, bez potrebe za odlaskom na pregled.
Samouzorkovanje je naišlo na odobravanje kod pacijentica zbog privatnosti, praktičnosti, uštede vremena, isplativosti, jednostavnosti, udobnosti i brzine koju pruža. Upravo iz ovih razloga Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje samouzorkovanje za spolno prenosive bolesti kao ključnu komponentu na putu prema postizanju univerzalne zdravstvene zaštite i eliminaciji raka vrata maternice kao problema javnog zdravlja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....