StoryEditorOCM
ZdravljeViše od zagrijavanja

Savjeti za očuvanje zdravlja tijekom zime: stručnjakinja preporučuje najbolji čaj za imunitet, probavu i još mnogo toga

Piše MOZAIK SD
23. prosinca 2024. - 09:24
Na niskim temperaturama naše tijelo prirodno traži toplinu i ugodu, a tada najbolje godi šalica toplog i ukusnog čaja/Shutterstock

Na niskim temperaturama naše tijelo prirodno traži toplinu i ugodu, a tada najbolje godi šalica toplog i ukusnog čaja. No čajevi, ako su pažljivo odabrani i pripremljeni, nude mnogo više od pukog zagrijavanja. Oni nam mogu donijeti brojne dobrobiti za zdravlje, pomoći nam da budemo otporniji u sezoni prehlade i gripe, da ublažimo posljedice blagdanskog prejedanja ili pretjerivanja s alkoholom, i još mnogo toga, kako piše Živim.hr.

- Zimski dani razdoblje su u godini u kojem se često koriste napici i čajevi od raznih biljaka. Njihova ljekovita snaga i ugodni okusi najvažniji su razlozi za njihovu primjenu. Ljudi ih najčešće koriste kako bi spriječili bolesna stanja, posebno prehlade, viroze, gripu, bakterijske upale dišnog sustava ili smanjili simptome bolesti kao što su temperatura, bol, kašalj, gubitak apetita, mučnina, slabost i energetska iscrpljenost. Iskustvo u primjeni bilja u sebi nosi znanja dobivena tijekom stoljeća primjene, a potvrdu njihova terapijskog djelovanja dobivamo u brojnim znanstvenim istraživanjima - kaže klinička aromaterapeutkinja, mag.med.techn. Zrinka Jezdić.

image

Čaj od šipka je bogat vitaminom C

/Shutterstock

Biljke za zdravlje i imunitet

Ono što nam je svima uvijek važno jest kako ojačati imunitet i sačuvati zdravlje, a to postaje imperativ upravo u zimskim mjesecima, kad nas sa svih strana vrebaju virusi, bakterije, ili u najmanju ruku obične prehlade, koje nas mogu izbaciti iz rutine na neko vrijeme. Iako najčešće posežemo za raznoraznim suplementima i multivitaminima kako bismo se nekako zaštitili, zapravo nam biljni čajevi mogu pružiti mnogo više.

- Imunitet je prirodna sposobnost organizma da se obrani od mikroorganizama ili patoloških procesa unutar organizma. Pozitivno reagira na biljke i sve što je prirodnog porijekla, a koristi za očuvanje zdravlja. Naš organizam ima prirodnu sposobnost da prepozna i prihvati tvari s kojima na biokemijskoj razini može ostvariti sinergiju i tako pojačati snagu imunološkog sustava - pojašnjava Jezdić.

Najčešće korištene biljke za jačanje imuniteta su, kaže, šipak, bogat vitaminom C, ehinaceja koja se tradicionalno koristi za jačanje imuniteta, majčina dušica, koja je odlična u smirivanju kašlja i upale grla, maslačak, koji ima snažna detoksicirajuća i diuretička svojstva te pospješuje apetit, đumbir koji ugrijava i energizira tijelo, te ima protuupalna i antioksidativna svojstva, kadulja, koja ima snažna antibakterijska i protuupalna svojstva, češnjak, koji ima antibiotska svojstva i pomaže u borbi protiv infekcija te crveni luk, koji ima antibiotska svojstva, pozitivno utječe na cirkulaciju i ima antioksidativna svojstva. Sve te biljke koriste se u obliku čajeva i tinktura, a neke se mogu koristiti i kao jelo ili dodatak jelima.

image

Đumbir je izvrstan saveznik u jačanju imuniteta

/Shutterstock

Čaj za jačanje imuniteta

- Napitak za jačanje imuniteta koji je moj apsolutni favorit sastoji se od nasjeckanog korijena đumbira (cca dva do tri centimetra), osam do deset komada pupoljaka klinčića, pet do šest centimetara kore od cimeta, osam zrna crnog papra, jedan limun koji se nasjecka na ploške i dvije do tri žlice meda. Korijen đumbira kuha se na laganoj vatri 15 minuta, u otprilike jednoj do jedne i pol litre vode. Kada prođe 15 minuta, voda se procijedi od đumbira, i u nju se stavljaju navedeni sastojci. Potrebno je da odstoji pola sata i tada se procijedi od biljnog sadržaja i dodaju se dvije do tri žlice meda. Napitak se može konzumirati topao ili hladan. Pije se dvije do tri šalice dnevno, barem dva tjedna. Može se ponoviti nakon dva tjedna pauze i tako cijelu zimu - otkriva Jezdić svoj poseban eliksir za imunitet.

image

Klinčići jačaju imunitet

/Shutterstock

Zimski čaj za probavu

- Kao najbolji zimski čaj za probavu možete koristiti kombinaciju cvijeta kamilice, ploda komorača, lista paprene metvice, lista stolisnika, lista matičnjaka, nekoliko pupoljaka klinčića i prstohvata sjemenki anisa. Napravite ravnomjernu mješavinu navedenih biljaka, prelijte kipućom vodom, pustite da odstoji 20 minuta, procijedite i čaj je spreman za upotrebu - kaže Jezdić te pojašnjava zašto je baš ta kombinacija biljaka tako korisna za probavu. Kamilica djeluje spazmolitički pa samim time smanjuje osjećaj nadutosti, dok komorač djeluje protuupalno i karminativno, a posebna pogodnost je i diuretičko djelovanje, koje pomaže u rasterećivanju probave. Stolisnik pomaže u regulaciji probavnih sokova i također djeluje karminativno. Matičnjak djeluje umirujuće na vegetativni živčani sustav koji onda djeluje na glatku muskulaturu, opuštajući je. Naposljetku, tu je i klinčić koji ima toplu aromu, ali i snažno antiseptičko djelovanje pa preventivno djeluje protiv entero bakterija, prenosi Živim.hr.

image

Čaj od metvice dobar je za probavu

/Shutterstock

Protiv mamurluka

Ovo je napitak koji će mnogima trebati idućih dana, a naša sugovornica ima recept za najučinkovitiji čaj za bistrenje glave. Potrebni su vam đumbir, paprena metvica, sikavica, prah od kurkume, prah od komorača i nekoliko zrna crnog papra. Napravite ravnomjernu mješavinu tih biljaka, prelijte kipućom vodom, pustite da odstoji 20 minuta, procijedite i popijte.

- Đumbir energizira i ugrijava te razbistruje misli. Paprena metvica umiruje mučninu i također razbistruje misli, dok sikavica pomaže u detoksikaciji jetre nakon pijenja veće količine alkohola, i time rasterećuje organizam (mozak je organ posebno opterećen toksinima koje stvara alkohol) pa daje osjećaj bistrine i lakoće. Kurkuma je također važan sastojak tog čaja jer poboljšava koncentraciju i raspoloženje, jačajući živčani sustav - objašnjava Jezdić.

image

Kurkuma je preporučljiva za mamurluk

/Shutterstock

Za podizanje energije

Ovo je čaj koji će vas definitivno podignuti iz mrtvih nakon cjelonoćnog tulumarenja. Potrebni su vam, kaže Jezdić, osušeni korijen đumbira, prah kurkume, list svetog bosiljka (tulsi), nekoliko zrna crvenog papra, latice ruže, zeleni čaj i mate čaj. - Ovaj čaj radi se intuitivno, tj. ravnomjerno, i prema osobnom ukusu, kombiniraju se sastojci. Ako ste nesigurni u vlastitu kombinaciju, nikada nećete pogriješiti ako ravnomjerno kombinirate navedene sastojke - savjetuje aromaterapeutkinja.

- Đumbir i kurkuma već su tradicionalno poznati čajevi za podizanje energije, dok čaj svetog bosiljka djeluje na cirkulaciju i poboljšanje kognitivnih funkcija. U kombinaciji s paprom, pojačava međusobno djelovanje na cirkulaciju i rad srca. Latice ruže tradicionalno se koriste za podizanje mentalne energije, a u sinergiji sa zelenim čajem i mate čajem, djeluju na psihu, smanjujući razdražljivost, mentalni umor i mentalnu prenapregnutost - kaže Jezdić opisujući sve blagotvorne učinke tog čaja.

image

Zeleni čaj je dobar za podizanje energije

/Shutterstock

Za dobar san

- List matičnjaka tradicionalno je sredstvo za psihičko umirenje i poboljšanje kvalitete sna. Posebno se ističe njegova sposobnost u "smanjenju" noćnih mora. Lavanda svojim mirisom i okusom ima snažan umirujući efekt, dok valerijana djeluje sedativno i anksiolitički. Cvijet kamilice ima posebno ugodan miris, pa poput lavande umiruje cijeli organizam i olakšava usnivanje - navodi Jezdić te daje vrlo jednostavan recept za čaj koji će vas nježno i učinkovito uljuljati u san. U lonac stavite list matičnjaka, cvijet lavande, korijen valerijane i cvijet kamilice. Prelijte sadržaj vrućom vodom, pustite da odstoji 20 minuta i popijte prije odlaska na počinak.

image

Čaj od lista matičnjaka je izvrstan za dobar san

/Shutterstock

Moć esencijalnih ulja

No, zašto se zadržati samo na čajevima, kad veliku pomoć u jačanju imuniteta i zaštiti organizma od sezonskih bolesti možemo dobiti i od esencijalnih ulja.

- Esencijalna ulja ekstrakti su biljaka dobiveni procesom destilacije, imaju snažna višestruka terapijska svojstva. Njihova primjena i izučavanje stvorilo je granu komplementarne medicine koja se zove aromaterapija. Ulja se koriste pomoću difuzora, raznih raspršivača, kupki, kompresa i inhalacija, a najčešća esencijalna ulja koja se koriste u zaštiti zdravlja i jačanju imuniteta su: eukaliptus, čajevac, kadulja, timijan, đumbir i lavanda - kaže Jezdić.

image

Eterična ulja lavande, kadulje, čajevca imaju snažna terapijska svojstva

/Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 11:15