Skraćen i laički pogled na Alzheimerovu bolest, progresivni poremećaj mozga koji dovodi do gubitka pamćenja i drugih intelektualnih sposobnosti, donio je CNN.
Alzheimerova bolest je najčešći oblik demencije, to znate, a ako ste uvjereni kako je češća nego li prije - imate pravo. Bolest je smrtonosna i nema joj lijeka. Počinje gubitkom pamćenja i završava teškim oštećenjem mozga.
Ime je dobila po neuropatologu dr. Aloisu Alzheimeru, koji je 1906. napravio obdukciju mozga žene koja je umrla nakon što je pokazala probleme s govorom, nepredvidivo se ponašala i imala je gubitak pamćenja. Uočio je tada tipične promjene koji se smatraju obilježjima bolesti.
Čimbenici koji doprinose razvoju bolesti:
Dob - vjerojatnost razvoja bolesti udvostručuje se svakih pet godina nakon 65. godine života. Kod većine ljudi simptomi se prvi put pojave nakon 60. rođendana.
Obiteljska anamneza - genetika igra veliku ulogu. Alzheimerova bolest s ranim početkom često se javlja u obiteljima.
Trauma - Postoji moguća veza između bolesti i ponavljane traume glave ili gubitka svijesti.
Srce – rizik od oboljenja povećava se s visokim krvnim tlakom, visokim kolesterolom i dijabetesom.
Mogući simptomi Alzheimera:
- Gubitak pamćenja
- Ponavljanje pitanja i izjava
- Loša prosudba
- Pogrešno postavljeni/odloženi/posloženi predmeti
- Promjene raspoloženja i osobnosti
- Zbunjenost
- Deluzije i paranoja
- Impulzivnost
- Napadaji
- Poteškoće s gutanjem
Prema Centru za kontrolu bolesti, prenosi CNN, procjenjuje se kako 6,5 milijuna Amerikanaca ima Alzheimerovu bolest. To je peti vodeći uzrok smrti u Sjedinjenim Državama u dobi od 65 ili više godina.