Divizma (Verbascum) je dvogodišnja biljka rasprostranjena po livadama i brežuljcima Europe i zapadnog djela Azije. Postoji više od 250 vrsta od kojih neke sadrže snježno bijele listove prekrivene gustim dlakama. Ovu biljku koja može narasti i do dva metra krase žuti, bijeli ili ljubičasti cvjetovi, piše Živim.
Ljekovita svojstva
No, osim ljepote divizma ima i dugu medicinsku povijest, a njezina su ljekovita svojstva poznata i danas.
1. Olakšanje dišnih tegoba
Ovo je jedna od najboljih biljaka za čišćenje pluća. Možda i najpoznatije djelovanje divizme očituje se u zdravlju dišnog sustava, a tome doprinose njezina protuupalna i antioksidativna svojstva. Od ublažavanja bronhitisa i prehlade do smirivanja suhog kašlja, upale grla i promuklosti, poznata je po uklanjanju sluzi i umirivanju nadraženih dišnih puteva čemu doprinose spomenuti saponini iz ove biljke. Najčešće se konzumira kao čaj, sirup ili infuzija, ponekad u kombinaciji s biljkama poput mente ili ružmarina. Kada niste sigurni muči li vas suhi ili produktivni kašalj, popijte čaj od cvijeta divizme, sugerira Ana Šarić, fitoterapeutkinja, aromaterapeutkinja i refleksoterapeutkinja.
2. Prirodni lijek za infekcije uha
Zahvaljujući antibakterijskim, antivirusnim i analgetskim svojstvima, za divizmom mnogi također posežu kod problema s ušima. Osim toga, čest je sastojak kapi za uši koje ublažavaju bol i koje se bore protiv infekcija. Štoviše, o njezinom moćnom djelovanju govori i ova studija provedena na djeci s bolovima u uhu. Naime, pokazala je da su biljne kapi s divizmom bile jednako učinkovite kao i anestetičke. Također, za ovu su namjenu također dostupne tinkture i infuzirana ulja.
3. Ublažavanje bolova u zglobovima
Za one koji imaju probleme sa zglobovima, poput osteoartritisa ili burzitisa, bolnog stanja koje zahvaća male vrećice ispunjene tekućinom zvane burze koje štite kosti, tetive i mišiće u blizini zglobova, protuupalna svojstva divizme mogu olakšati bol. Tradicionalni lijek uključuje čaj od ove biljke koji se nanosi na zahvaćeno područje kao oblog. Preliminarna istraživanja provedena na životinjama također ukazuju da spojevi u divizmi, poput kempferola, mogu zaštititi hrskavicu i smanjiti bolove u zglobovima.
4. Ljekovita svojstva za kožu
Divizma se često koristi u mastima za opekline, rane i modrice.
5. Podrška probavnom sustavu
Još jedna ljekovita karakteristika ove biljke očituje se kod problema s proljevom. Lišće i cvjetovi divizme mogu se natapati u vodi i kao takvi konzumirati kao umirujući lijek protiv proljeva i infekcija.
6. Antimikrobni dezinficijens
Ulje divizme može pomoći i kod problema poput infekcija mokraćnog sustava, rana na koži, pa čak i gljivičnih infekcija. Ova svojstva povezuju se s antimikrobnim učinkom biljke, iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se doista potvrdila njena učinkovitost.
Kako koristiti divizmu
Biljku divizme možete uvesti u svoju rutinu na sljedeće načine:
Čaj: Skuhajte listove ili cvjetove divizme u vrućoj vodi 10 do 15 minuta za olakšanje dišnih tegoba.
Ulje: Infuzirajte cvjetove divizme u maslinovom ulju i koristite kao kapi za uši ili za primjenu na koži.
Kreme i masti: Primjenjuju se lokalno za ublažavanje iritacija kože ili bolova u zglobovima.
Moguće alergijske reakcije
Divizma je općenito sigurna za kratkotrajnu upotrebu, međutim, može izazvati rijetke alergijske reakcije poput dermatitisa. Stoga se prije upotrebe, a posebno ako ste trudni ili dojite, posavjetujte s liječnikom, piše Živim.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....