StoryEditorOCM
ZdravljeOptimalni tajming

Želite izgubiti kile? Uspjet ćete samo s jednom navikom za ručkom! Ova caka pali prije treninga, nije trik, znanost je

Piše Marina Knežević Petković
24. kolovoza 2024. - 19:19

Naše tijelo funkcionira u skladu s unutarnjim biološkim ritmovima, što znači da je vrijeme konzumacije hrane i pića jednako važno kao i njihova kvaliteta. Kako bismo izvukli maksimum iz svoje prehrane, dobro je znati kada je optimalno konzumirati određene vrste voća i povrća, te kada je najbolje popiti svima nam najdraži jutarnji napitak, kavu, a sve kako bismo dobili maksimalne benefite.

Kako i kada jesti povrće?

Ako povrće jedete prije drugih namirnica iz tanjura, to će vam pomoći da duže ostanete siti i da smršavite.To je zato što povrće sadrži vlakna koja pomažu u reguliranju šećera u krvi.

Dijetetičarka Caroline Williams pojašnjava:

"Ukoliko počinjete obrok jedući povrće i unoseći vlakna, možete uspješno smanjit unos ugljikohidrata".

image
Yu Haiyang/Imaginechina Via Afp

Pričekajte s prvom kavom

Pričekajte najmanje sat vremena prije nego počnete piti svoju prvu jutarnju šalicu kave, pustite da kortizola, hormona stresa zbog buđenja i ustajanja, u vašem tijelu opadne i sami osjetite pad energije.

Dr. Deborah Lee pojašnjava:

"Ako se probudite u 7 ujutro, na primjer, optimalno bi bilo da svoju prvu kavu popijete tek oko 10 sati. Ona će u tom trenutku odraditi najviše blagodati za vas".

Naime, prema riječima dr. Lee, kada se probudite razina vašeg hormona stresa kortizola je na vrhuncu. Kortizol pojačava budnost i fokus, i isto tako regulira vaš metabolizam i odgovor imunološkog sustava. Povišene razine kortizola mogu utjecati na vaš imunološki sustav, pa ispijanje kave čim otvorite oči može napraviti više štete nego koristi.

Hormon kortizol slijedi ritam specifičan za vaš vlastiti ciklus spavanja. On doseže vrhunac unutar pola sata do 45 minuta nakon buđenja, a zatim  polako opada tijekom dana. Zato navečer postajemo umorniji.

image

Za prvu jutarnju kavu najbolje je da pričekate sat vremena

Jakub Porzycki/Nurphoto Via Afp

Rane večere

Rane večere potiču bolje sagorjevanje i probavu te gubitak težine. Istraživanje koje je na Meicinskom fekultetu na Harvardu vodila dr. Nina Vujović pokazalo je da je rana večera, čak u 17 sati, napravila "značajnu razliku u načinu na koji sagorjevamo kalorije i skladištimo masti".

image

Ako zaista želite smršavjeti, zadnji obrok neka vam bude oko 17 sati

Chassenet/Bsip Via Afp

Voće prije glavnog obroka

Slično kao i kod povrća, voće je bogato vlaknima, pa je najbolje jesti prije obroka, a ne poslije, kao što to često radimo. Ovo se posebno odnosi na jabuke. Prehrana bogata vlaknima, naime, potiče proizvodnju hormona koji smanjuje apetit, peptida tirozin tirozina (PII) u dijelu tankog crijeva poznatom kao ileum.

Dr. Aygul Dagbasi iz Londona se slaže sa svime navedenim:

"Sad razumijemo kako su dijetalna vlakna povezana s nižim nivoom gladi, u usporedbi sa prehranom s malo vlakana, i da određena vlakna i aminokiseline stimuliraju PII".

image

Voće jedite prije obroka, a ne nakon. Pomaže mršavljenju

Mustafa Ciftci/Anadolu Via Afp
image
Soeren Stache/Dpa Picture-alliance Via Afp

Jesti prije treninga

Koliko se salo sagorijeva pri vježbanju zavisi od toga jedete li prije ili poslije treninga. Prva opcija je bolja za žene, a druga za muškarce, piše Stil.

Jedno istraživanje je pokazalo da su žene koje su običavale popiti napitak baziran na ugljikohidratima prije odlaska u teretanu postizale bolje rezultate u redukciji masnoća, dok su muškarci prolazili bolje ako su ga pili kasnije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 08:20