Što biste rekli, koliko je minimalno seksa važno za održavanje zdrave veze? Pritom, nema krivog odgovora, no ako je vjerovati studiji, stručnjaci navode kako parovi postižu najveće zadovoljstvo onda ako vode ljubav jednom tjedno. Ipak, budući da je svaka veza drugačija i uostalom, ovisi o mnogo čimbenika, od poslovnih obveza i rokova, roditeljskih dužnosti ili jednostavno fluktuacije raspoloženja, ne postoji univerzalan recept o idealnom broju, piše Živim.
Nepotrebna ‘trebali smo već‘ napetost
Uostalom prema doktorici i certificiranoj seksualnoj terapeutkinji Lexx Brown-James i parovi koji nisu seksualno aktivni, mogu i dalje biti savršeno sretni i ispunjeni. Dodatno, vršenje pritiska ne biste li ispunili kakav trend ili numerički cilj, može djelovati potpuno kontraproduktivno na vašu vezu i dovesti je do nepovjerenja i potpuno nepotrebnih ‘trebali smo već‘ napetosti.
Umjesto toga, kako savjetuju terapeutkinje, pri pomisli osjećate li se sigurno, voljeno i ugodno u svojoj vezi, trebali biste imati na umu sljedeće:
1. Osjećate li potrebu
Ako je u vama aktiviran ‘ma hajde da i to skinem s popisa‘ stav, on definitivno upućuje da vam nimalo nije do seksa i da zapravo to radite samo iz obveze, a ne i iskrene želje. Suprotno, kada osjećate potrebu za seksom i uzbuđenje, bez obzira je li ona jednom u tjednu, mjesecu ili duže, to znači da ste zapravo zadovoljni kako stvari teku u vašoj spavaćoj sobi.
2. Seks je zadovoljavajući
- Kvaliteta je važnija od kvantitete - smatra seksualna terapeutkinja Casey Tanner i dodaje kako je umjesto toga koliko ste puta spavali s partnerom, puno važnije to kako se osjećate prilikom odnosa. Promislite, osjećate li se povezani sa svojim partnerom? Odvija li se odnos tempom koji vama odgovara? Jesu li pritom uključene one aktivnosti koje vam pružaju najviše zadovoljstva? Odgovori na ova pitanja pomoći će u tome da odgonetnete je li je seks za vas doista kvalitetan.
3. Osjećate slobodu reći svom partneru što biste htjeli da radi, a što ne
Sigurnost u tome da izrazite svoje potrebe i želje prema partneru ali i ono što ne želite, pokazatelj je uspješnog seksualnog života. Doktorica Brown-James ističe kako je otvorena komunikacija temelj zdrave seksualnosti budući da gradi povjerenje i sprječava da relativno manji problemi prerastu u ogorčenost, koju je mnogo teže riješiti, piše Živim.