Prije nešto više od desetljeća je okrenula život za 180 stupnjeva, napustila je grad, napustila je rad za računalom, otišla je na selo i dohvatila se - motike.
Dobro, ajde, nije baš motike, ali jest - kemijanja.
U tučepskom zaseoku Delići događa se čarolija, Ana Karabatić tamo maslinovo ulje hladnim postupkom pretvara u šarene sapune, u šampone, regeneratore, meleme, balzame... Rvstica joj je ime, rustikalna je, ali s modernim tvistom.
- Radim skupocjenu kozmetiku od lišća koje susjedi bacaju - tako će Ana.
Njen suprug Dragan Delić koji se uzgojem maslina bavi puno duže nego li Ana kozmetikom, pričao je o svojim starima koji su davnih dana išli u poznatoga travara Sadikovića u Bosnu. Bio je taj travar na dobrom glasu, "dizao od mrtvih", liječio dugogodišnje boljke...- Dobili su nekoliko mješavina čajeva za visoki tlak, dijabetes i još neke boljke. Kad su u skoro svim mješavinama vidjeli "bezvrijedno" lišće masline, koje se kod nas u Dalmaciji smatra nusproizvodom, bacili su sve čajeve u smeće - nasmijao je Dragan pričom sve oko sebe.
U Ani je upravo ta štorija probudila onaj inovatorski živac s kojim je rođena, pa se upitala - zašto maslinovo lišće? Danas, u moderno doba vrhunskih laboratorija, nakon istraživanja - jasno je kako je upravo list rajskoga stabla pun antioksidansa, kvalitetan je to lijek, dar prirode, nama na dohvat. Ekstrakt maslinovog lista, naime, jači je antioksidans od zelenog čaja, C vitamina i maslinovog ulja zajedno. Ako "ukucate" benefite maslinovog lista ne samo u medicinske svrhe već i u kozmetici, dobit ćete na mreži svih mreža čitavu knjigu za čitanje. No, ljudi se ne žele ili ne znaju zabaviti sa njime. Ne i Ana.
- Moje istraživanje toga lišća počinje kad me kao i svaku "ludu" mater koja nije htjela djecu šopati kemijom, "opralo" da napravim kućnu apoteku od stvari koje mogu nabaviti u prirodi. Imala sam prvu pomoć za sve; od glavobolje do zubobolje, manjih opeklina, porezotina, mučnina i ušenki. Trebao mi je samo prirodni "antibiotik" i nešto što riješava viroze u startu - kazuje nam.
- Napravila sam tinkturu i glicinat, koji su uostalom i potentniji od čaja. Pripravljam maslinovo lišće i u drugim oblicima, pijem ih ili nanosim na tijelo. I to više puta dnevno. Znam, recimo, i u blenderu izmiksati lišće i popiti ga sa vodom. To je neka moja tajna, koju svakodnevno dijelim sa prijateljima i mještanima - veli nam Ana.
Stara kuća koja im je domom zaštićena je stoljetnom maslinom. Gorjela je - obnavljala se, posjekli bi je - obnavljala se, otporna je na sušu, na viruse i bakterije...
- U Bibliji, primjerice, osim kad je golubica donijela grančicu Noi, spominje se maslina još 26 puta. Najznačajniji mi je Ezekiel koji kaže "Neka ti ulje bude hrana, a list lijek" - poentira naša meštrovica sapunjarka.
Pa kad zaroni u kemiju doznajemo kako osim poznatog polifenola oleuropeina, maslinov list posjeduje još čitav niz super sastojaka koji djeluju kao antioksidansi, efikasni su protiv iritacija, pružaju koži vlagu i imaju brojne antimikrobne benefite. Možete ga koristiti za svu osobnu njegu, pa je blagotvoran u njezi kože i kose, fantastičan je u njezi zrele kože i umanjuje fine bore, ali i sjajno čisti nečistu kožu.
U kozmetici koja je namijenjena za suhu, osjetljivu i zrelu kožu koristi tri ekstrakta maslinova lista (hladna ekstrakcija u vodi bez otapala, infuz i glicinat) kako bi kreme bile potentnije i bogatije. Jedina proizvodi takvu kozmetiku na hrvatskom tržištu, repromaterijala joj, naime, ne fali - živi u masliniku. Trenutno u liniji ima hidratantni serum i kremu za lice, ali i hranjivu kremu za ruke. Uskoro očekujemo da nam prezentira masku za lice i noćnu kremu.
- Povezali smo najjači antioksidans u susjedstvu sa našom najpopularnijom "antiageing" biljkom smiljem i zapakirali ih u skupocjeno Miron staklo. Ono propušta samo sunčeve zrake koje poboljšavaju kvalitetu proizvoda i produžuju rok trajanja - doznajemo još jedan "sladak" detalj.
Zadovoljne korisnice prirodne kozmetike sve više traže one preparate koje u sebi imaju list masline. Priča se širi van granica Lijepe naše. Pa i gift shopovi diljem obale nude gostima domaći kozmetički sastojak sa ovim čudesnim "nusproizvodom" maslinarenja. Svega blaga oko nas, samo ga valja iskoristiti. Ani je to uspjelo.