Nešto više od deset tisuća ljudi, a bogme ako kažemo i par tisuća automobila, od toga 700 oldtajmera iz cijele Europe, okupirale su danas Grad na gori Imotski. Od tih nekoliko tisuća automobila, pogađate, najviše je bilo onih marke Mercedes. S razlogom.
Imoćani su danas ispisali posebne stranice povijesti kako svome gradu, tako i svim onim Imoćanima koji su još tamo od sredine pedesetih, pa sve do današnjih dana kretali izvan rodne grude u tuđinu kako bi zaradili za kruh svagdašnji.
Znači otkriven je prvi spomenik mercedesu na svijetu i to od ljutog imotskog kamena u naravnoj veličini. Upravo ta simbolika da on izlazi iz velikih gromada kamena oduševila je sve, od gostiju iz Hrvatske, Europe, do onih domicilnih. Nije se pojavila najavljena Angela Merkel, ali time nije niti malo splasnula atmosfera prijateljstva Imoćana i Njemačke. Vijorile su se zastave, naša trobojnica, i ona Njemačka.
Samo otkrivanje spomenika bilo je spektakularno. Niti jedan jedini od prisutnih, na malom platou gdje se nalazi spomenik na budućem Trgu Imotskih iseljenika, nije otišao u hlad dok je pržilo sunce, a temperatura je već bila iznad 30 stupnjeva.
Svi su htjeli vidjeti taj povijesni čin. Bezbroj kamera, fotoaparata, sva sila novinara. I onda nakon što je imotski gvardijan fra Zoran Kutleša i okolni puk izmolio molitvu za sve imotske gastarbajtere koji su zaslužni za ovaj dan.
Ivan Topić Nota idejni začetnik spomenika, dijete gastarbajtera, koji je i sam okusio njemački kruh, podigao je u naručje svojeg dvogodišnjeg unuka Juru Kordića i onda su zajedno potegnuli bijeli plašt. Ispod njega izniknu kameni ljepotan mercedes 115. minika symbol imotskih gastarbajtera.
Prolomio se pljesak za mlade likovne umjetnike s akademija iz Splita, Zagreba, Rijeke, Danske, Slovenije koji su klesali kamenog ljepotana. Prasnuo je šampanjac, a Mislav Rebić i Ivan Topić Nota nazdravili su s mladim umjetnicima. Imotski je dobio spomenik, svjetski spomenik kojeg nitko nema. Spomenik za sebe i svoje, za kultne automobile.
A impresivna je bila i uvertira otvaranja. Lijepa naša u izvođenju umjetnica Rahele Ujević i Ružica Bušić, pa prvaci Europe HPO Gradska glazba Imotski, pa članovi KUD Dikovača iz Zmijavaca, onda Mandolinski orkestar Imotski, Roko Mustapić sa recitacijom o gastarbajterima Leke Paljetka
Govor Ivana Topića Note ostati će upamćen kao opušten, domaćinski, s okusom radosti.
Roko Držislav Rebić mladi umjetnik, koji je zajedno s ocem Mislavom i kolegama, likovnim umjetnicima isklesao kamenog mercedesa opisao je što spomenik znači.
Cijelom spektaklu pridružili su se i korpari iz učeničke zadruge naziva iz škafetina GImnazije dr. Mate Ujević iz Imotskog.
Prodavali su svoje sitnice i pozirali stotinama znatiželjnika. Onda je došao i Čedomir Lizatović meštar baštine imotske s dva magareta. I oni su simbol ovoga spektakla, jer su se na magarcima iz udaljenih sela na imotski kolodvor prenosili kuferi koji su onda putovali put Njemačke.
Visoko Visoko gore na velikom kranu vatrogasnih ljestvi vijorile su se zastave Njemačke, Grada Imotskog i naša trobojnica.
Simbolika samo takva. I za kraj "Oda radosti" u izvođenju prvaka Europe HPO Gradske glazbe Imotski, kao znak da je u subotu Imotski bio Europa u malom.
Konačno, fotografiranje znatiželjnika oko kamenog mercedesa priča je za sebe. Potrajat će sigurno do kasnih večernjih sati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....