StoryEditorOCM
ŽivotDOBRA STRATEGIJA

‘Ja sam tata i liječnik, svojoj djeci ne dam da budu ispred ekrana sve dok ne obave sve s ovog spiska! I funkcionira!‘

Piše MOZAIK SD
10. rujna 2024. - 07:00

Ekrani su štetni i većina se trudi, koliko god može, djecu držati podalje od njih. No, svi smo svjesni da je taj rat, nažalost, već uglavnom izgubljen, no ne moraju biti i sve bitke izgubljene. Dapače.

Stoga je puno pažnje izazvao video koji je na TikToku objavio jedan tata, inače i liječnik, koji je smislio višestruko koristan način kako će svojim klincima ograničiti vrijeme provedeno ispred ekrana. Sa zadovoljstvom je ustvrdio kako ga je njegov "projekt" zapravo jako ugodno iznenadio.

Tata Richard Wadsworth je, naime, prije nekog vremena za svoju djecu napravio popis zadataka koje moraju obaviti u svakom danu kako bi dobili neko vrijeme za opuštanje pred ekranom.

“Ne dobivaju vrijeme pred ekranima dok se stavke s popisa ne obave! Dakle, djeca trebaju odraditi neke kućanske poslove, čistiti svoje sobe, vježbati, staviti rublje na pranje ili sušenje...

image
/Shutterstock

Neograničeno vrijeme pred ekranima povezano je s povećanom depresijom i anksioznošću kod tinejdžera. Svojoj djeci ne bismo smjeli dati neograničen pristup ekranima, baš kao što reguliramo količinu slatkiša i šećera koju će pojesti. Također biste trebali ograničiti vrijeme koje imaju pred ekranom" - savjetuje dr. Wadsworth.

U videu koji je objavio prikazuje svog sina kako vježba u kućnoj teretani malo prije sedam ujutro. Dok dječak diže utege, tata ga pita kad se probudio, a on odgovara: "U 6:30."

Dječak se probudio zbog treninga ranije prije škole, ali nije samo vrijeme pred mobitelom bilo nagrada za to.

"Moj sin je rekao da je ima znatno više energije i da se osjećao mnogo bolje u školi", rekao je tata i dodao da je jako ponosan na njega.

Lista tate Richarda donosi ova pitanja i tek kad na svaku stavku dođe znak "viđeno", dakle "obavljeno", stječe za pravo na zabavu na mobitelu, u videoigri ili gledanje serije na tv-u.

Na vrhu popisa stoji pitanje "Mogu li dobiti ekran?“, a ispod toga piše "Jesi li…“, a zatim slijedi lista:

1. Pospremio/la svoju sobu? Je li sva odjeća uredno složena, spremljena u ormar, nema smeća, kreveti su pospremljeni, igračke su pospremljene?

2. Odradio/la sve svoje zadatke?

3. Podigao stvari s poda: u prizemlju i na katu? Na podovima ne smije biti smeća, igračaka ni odjeće

4. Napravio cijeli domaći rad ili, ako nije bilo domaćeg, čitao barem 15 minuta?

5. Vježbao: 1,5 kilometra na traci za trčanje (možeš hodati, džogirati ili trčati) ili 20 minuta nekih drugih vježbi (košarka, penjanje, dizanje utega)?

6. Pripremio se za idući dan: užina, cipele, jakna – da je sve spremno i na pravom mjestu?

7. Jesu li svi WC-i u kući čisti, je li puštena voda?

8. Jesi li razvrstao/la prljavi veš u košare, čisti stavio/la na sušenje?

Ekrani su nešto što bi trebalo biti nagrada, bonus, a ne nešto što je neprestano dopušteno i ponuđeno, zaključuje ovaj tata.

image
/Shutterstock

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. studeni 2024 16:25